Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší evropský dokument je z Česka

Česko

Snímek René režisérky Heleny Třeštíkové získal cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší evropský dokument. Jde o první český film, který akademie za dobu své existence ocenila.

Ceny Evropské filmové akademie Prix Arte se považují za obdobu amerických Oscarů. Tu za nejlepší dokument letos získal snímek Heleny Třeštíkové René. „S něčím takovým jsem absolutně nepočítala,“ řekla překvapená režisérka. „Už jen nominace na tu cenu mi připadala jako vrchol toho, čeho se dá v téhle kategorii dosáhnout.“

René porazil konkurenci například v podobě favorizovaného dvojnásobného vítěze z festivalu Sundance Man on Wire či jiného tuzemského filmu Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. Oba české tituly koprodukovala společnost Negativ. Třeštíková si jejich podporu nemůže vynachválit: „Jsou to producenti, kterým jde místo honění peněz o kvalitu a o filmové hodnoty,“ říká. „Je hlavně jejich zásluha, že René neskončil jedním uvedením v televizi, ale že dostal celovečerní tvar, promítá se v kinech a cestuje po světě.“

Film je portrétem recidivisty Reného Plášila, kterého režisérka časosběrnou metodou sledovala od jeho sedmnácti let po dobu dvou dekád. Neodradilo ji, ani když jí vykradl byt. Snímek zachycuje Reného osudy na pozadí historických událostí, jako byla sametová revoluce nebo prezidentská amnestie, po níž se protagonista na svobodě ocitl pouze dočasně. Momentálně leží v nemocnici, kam se dostal po havárii auta, s nímž jezdil bez řidičského průkazu.

Právě časosběrný způsob práce Třeštíková považuje za jeden z faktorů, proč cenu vybojoval zrovna její film. „Ta metoda není úplně běžná a někoho možná překvapí fakt, že ten před kamerou i ten za ní spolu vydrží dvacet let. Beru to i jako cenu za vytrvalost.“ René měl světovou premiéru na letošním festivalu v Karlových Varech, po němž nastoupil do běžné distribuce. Do konce září ho vidělo 5296 diváků. Třeštíková se se svým filmem nedávno vrátila z festivalu v jihokorejském Pusanu, aktuálně je René k vidění na přehlídce v Haifě. Tento víkend jej režisérka uvede na festivalu dokumentů v Jihlavě, odkud bude pokračovat na akce v Lipsku a Kodani. Tam také 6. prosince na slavnostním ceremoniálu cenu akademie převezme.

***

Královna časosběrné metody

Helena Třeštíková (* 1949) po absolvování FAMU působila jako dramaturgyně a režisérka v Krátkém filmu. Natočila okolo padesáti dokumentárních filmů různých stopáží. Věnuje se zejména tématům mezilidských vztahů a sociální problematice: zabývala se mladistvými delikventy, narkomany či prostitutkami. Je také autorkou řady portrétů, například spisovatele Pavla Tigrida, kněze Tomáše Halíka, socioložky Jiřiny Šiklové či zpěvačky Dagmar Peckové. Specializuje se na takzvanou časosběrnou metodu natáčení, kdy protagonisty svých filmů sleduje až desítky let. Takto vytvořila cyklus Manželské etudy, jehož uvedení v ČT zaznamenalo obrovský úspěch. Jednu z „etud“ režisérka rozvinula do ceněného filmu Marcela. V současnosti pracuje na snímku Katka, kterým završí trilogii dokumentů započatou právě Marcelou a Reném. voj

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...