13. dubna 2012 18:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

78 procent Čechů nemá rádo Romy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romové (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romové (ilustrační foto) |

PRAHA Nejméně sympatickou národnostní menšinou v Česku jsou Romové. Nesympatičtí jsou 78 procentům Čechů a Češek nad 15 let, sympatie vzbuzují jen u sedmi procent lidí. Vztah společnosti k Romům se tak za poslední rok ještě zhoršil.

Naopak nejsympatičtější jsou nadále Slováci. Vyplývá to z březnového průzkumu o 16 národnostních menšinách, jehož výsledky poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Před rokem k Romům chovalo sympatie 12 procent lidí. Opačný postoj mělo 74 procent dotázaných. Letos v březnu byli Romové sympatičtí jen sedmi procentům lidí nad 15 let, negativní postoj k nim mělo 78 procent osob. Velmi nesympatičtí pak byli 41 procentům lidí. Romové si vysloužili v průzkumu nejhorší hodnocení. Ze sedmi získali 5,69 bodu.

ČTĚTE TAKÉ:


Druhou nejméně oblíbenou menšinou jsou u Čechů Albánci. Sympatičtí jsou 15 procentům lidí, záporný vztah k nim má 48 procent dotázaných. V průměru dostali 4,75 bodu ze sedmi. Na třetí příčce od konce se s 4,64 bodu umístili Ukrajinci. Sympatie k nim chová pětina Čechů, nesympatičtí jsou 51 procentům lidí.

Kromě sebe mají Češi nejraději Slováky. Sympatičtí jsou 88 procentům lidí, nesympatičtí každému pětadvacátému dotázanému. Dostali 2,16 bodu. Nejlépe ohodnotili Češi sami sebe. Sympatičtí byli 89 procentům dotázaných, nesympatičtí každému padesátému.

Třetí v oblibě skončili Poláci. Sympatie k nim chovají víc než dvě třetiny lidí, antipatie každý devátý člověk. Čtvrté místo připadlo Židům. Ti jsou nesympatičtí 13 procentům lidí a sympatičtí 47 procentům. Vietnamci si získali sympatie 35 procent a antipatie třetiny Čechů.

ČTĚTE VÍCE:

Zajímavou kategorií jsou Němci. K nim vyjadřují podle autorů častěji sympatie lidé od 30 do 44 let. Podle výzkumu záleží také na tom, zda má dotázaný dobrou či špatnou životní úroveň. Podle průzkumu jsou lidé s tou špatnou více xenofobní.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz