14. června 2010 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejoblíbenější kniha v Brně: pražské Povídky malostranské

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Knihovna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihovna - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Nejpůjčovanějším titulem v brněnské Knihovně Jiřího Mahena byly v letošním prvním čtvrtletí Povídky malostranské Jana Nerudy. Knihu, která je zařazena mezi školní povinnou četbu, si půjčilo 127 čtenářů. Žebříček nejpůjčovanějších knih je součástí nových internetových stránek, které knihovna spustila.

Městská knihovna je největší v Brně, za rok se tam zaregistruje 40 000 čtenářů, kteří si půjčí 2,4 milionu knih.

Za Povídkami malostranskými figuruje v žebříčku kniha Stmívání současné americké spisovatelky Stephenie Meyerové, třetí místo patří Shakespearovu dramatu Romeo a Julie, čtvrté Boccacciovu Dekameronu a páté knize rozhovorů Smutkem neobtěžuju, kde na otázky odpovídá první dáma Livia Klausová.

Podle Lucie Anderové z Knihovny Jiřího Mahena mají nové stránky vyjít vstříc čtenářům a nabídnout jim nové služby. Tou nejžádanější je prý nyní registrace e-mailu pro zasílání novinek. Nový web obsahuje také sekce věnované jednotlivým skupinám čtenářů - zatím dětem, rodičům a seniorům. V přípravě je podle Anderové sekce pro handicapované i teenagery.

Knihovna Jiřího Mahena patří pod Brno. Nese jméno básníka, novináře, divadelního kritika a režiséra Jiřího Mahena (1882 až 1939), který se na jejím založení v roce 1921 podílel. Knihovna nakupuje knihy, časopisy, noviny i hudební média. Její fond na konci loňska čítal téměř 800 000 titulů. Knihovna pořádá ročně přes 2200 akcí pro veřejnost. Počet čtenářů v minulých třech letech narostl na loňských 40 393. Brno má přes 371 000 obyvatel. Knihovna sídlí v paláci v Kobližné ulici, ve městě má dalších 36 poboček.

ČTK