Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejprodávanější e-knihy? Balabán, Klaus a Viewegh

Kultura

  16:00
PRAHA - Mezi nejprodávanější české elektronické knihy patří například poslední kniha od Jana Balabána Zeptej se táty, román Chladnou zemí od Jáchyma Topola, knihy Michala Viewegha nebo kontroverzní titul Modrá, nikoli zelená planeta od Václava Klause. Žebříčky oblíbenosti elektronických titulů kopírují odbyt titulů tištěných.

Podle odborníků právě nastala éra elektronických knih, o které se už nejméně deset let mluví. foto: Shutterstock

Budoucnost bude ale kromě komerčních e-knih patřit také odborné literatuře v elektronické podobě, řekl Martin Lipert, zástupce serveru eReading.cz. Jeho slova už nyní potvrzuje rostoucí obliba například ekonomických titulů.

Velký zájem majitelé čteček projevili například o publikaci od ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Tomáše Sedláčka. Jeho kniha Ekonomie dobra a zla se stala digitálním bestsellerem.

STÁHNĚTE SI KNIHY ZDARMA

"Samotný prodej titulů e-knih je poměrně komplikovaný, protože je pro něj třeba licence od nakladatele. Takže teď cílíme hlavně na komerčně úspěšné tituly.

V budoucnu se ale chceme zaměřit na tituly odborné literatury, které skýtají velké možnosti," uvedl Lipert. Čtenáři odborných knih totiž mají k elektronickým čtečkám kladnější vztah než milovníci klasické literatury.

Konzervativní čeští čtenáři...

Právě přílišná konzervativnost českých čtenářů je důvodem, proč se objem prodaných e-knih nemůže rovnat prodejům tištěných publikací. Velká knihkupectví zatím čtečky ani e-knihy zpravidla nenabízejí.

"Trh s těmito tituly samozřejmě monitorujeme a zřejmě se do něj v budoucnu zapojíme. V současné době ale e-knihy nejsou tištěným publikacím prakticky žádnou konkurencí," řekl mluvčí knihkupectví Kanzelsberger Zdeněk Fekar.

Čtěte více:

Větší odvahu prokazují menší obchody s knihami. "Zákazníkům kromě klasických knih nabízíme i elektronické čtečky, které si mohou na místě i vyzkoušet. Zatím je zájem poměrně velký a stále se zvyšuje. Denně se na ně ptá asi deset lidí," sdělil Vladimír Tichý z knihkupectví Barvič a Novotný.

Očekává se vyšší zájem o koupě čteček

Podle něj lze očekávat vyšší zájem nejen s příchodem levnějších přístrojů na trh, ale i s chystaným navýšením sazby DPH u knih a tiskovin.

Lipert naopak pokládá za nereálné, že by se toto zvýšení na nárůstu zájmu o e-knihy a čtečky mohlo nějak významněji podepsat. "Konzervativní čtenáře zvýšení ceny knih o dvacet, třicet korun k její elektronické verzi nenaláká," míní.

Oba prodejci se nicméně shodují na tom, že další z překážek pro přechod zákazníků k digitálnímu čtení je i nedostatek vydaných titulů, zejména těch od tuzemských autorů.

Investice do čtečky se podle odborníků vyplatí

Investice do čtečky se podle odborníků ale vyplatí, jelikož e-knihy jsou zpravidla výrazně levnější než klasické knihy s pevnou vazbou. Například tištěná kniha Ropa a krev od Martina Nováka stojí 302 koruny, za její elektronickou verzi čtenář zaplatí 69 korun.

"Důležité také je, že ne všechny čtečky dokážou zobrazit všechny tituly na českém trhu. Zájemcům proto doporučuji si nejdříve ujasnit, od koho e-knihy budou kupovat, a až poté hledat adekvátní čtečku," radí Lipert.

PRODEJ ČTEČEK ELEKTRONICKÝCH KNIH:

Prodej čteček elektronických knih sice v Česku od loňska roste rychlým tempem, obchodníci si ale stěžují, že kvůli zatím poměrně malé nabídce elektronických knih není zcela využit potenciál tuzemského trhu.

Internetových knihkupectví nicméně postupně přibývá a nyní mají k dispozici několik tisíc elektronických knižních titulů, jejichž počet hodlají dál zvyšovat.

"Zájem o čtečky elektronických knih se zvyšuje. Za první čtvrtletí 2011 si zákazníci dokonce koupili více čteček než za poslední čtvrtletí 2010, kdy se kupovaly vánoční dárky," sdělila mluvčí nákupní galerie Mall.cz Michala Gregorová, podle které tento internetový obchod měsíčně prodá několik stovek čteček elektronických knih.

Rostoucí prodej čteček e-knih hlásí také internetový obchod Aukro.cz. "Od května pozorujeme stále narůstající zájem o zboží z této kategorie.

Největší prodej čteček a tabletů jsme zatím zaznamenali během června, kdy se prodalo téměř 400 kusů. Oproti květnu to znamená nárůst o 220 procent," uvedl David Vychytil z internetového obchodu Aukro.cz.

Čtečky elektronických knih se v Česku začaly ve větším množství prodávat teprve loni. Odborníci odhadují, že Češi do konce loňského roku v tuzemsku a zahraničí nakoupili zhruba 50 000 čteček knih.

Zájem českých zákazníků o čtečky se podle Marka Brumlicha z internetového rádce Heureka.cz zvyšuje od loňského července. "Vrcholu dosáhl v lednu 2011 a od té doby je zájem víceméně konstantní," podotkl Brumlich.

Nabídka elektronických knih je totiž v Česku zatím omezená, což limituje další růst prodej elektronických knih. "Očekáváme, že prodeje se budou dál zvyšovat, jakmile budou dostupnější e-knihy v češtině. Nyní je tedy důležitá reakce vydavatelů, zda najdou odvahu knihy nabídnout i v elektronické podobě. První vlaštovky už jsou na trhu, o masovosti se však zatím nedá mluvit," upozornila Gregorová.

S rostoucím prodejem na tuzemském trhu zároveň klesají ceny elektronických čteček, které jsou díky tomu dostupnější pro stále větší počet lidí.

Zatímco loni v červnu průměrná cena čteček elektronických knih prodávaných v Česku podle údajů portálu Heureka.cz činila 7800 korun, tak do konce loňského roku klesla na zhruba 5500 korun a letos v červnu činila 4329 korun.

"Podle mého názoru je to však stále spíše nadstandardní zboží, které však pomalu získává na oblibě. Další vývoj bude hodně záviset na konkrétních vydavatelích e-knih v češtině. Poslední dobou sleduji trend, že se vydavatelé začínají při vydání knihy zajímat také o její elektronickou podobu, zatím je to ale poměrně čerstvá oblast," míní Brumlich.

Nejlevnější čtečky e-knih stojí v tuzemských obchodech zhruba 3000 korun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!