26. listopadu 2007 9:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejsem žádný Klaus ani Antiklaus

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 97Diskuse
O bývalém prezidentovi: „Václav Havel je opravdu světový státník a my jako národ si to ještě plně neuvědomujeme.“  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O bývalém prezidentovi: „Václav Havel je opravdu světový státník a my jako národ si to ještě plně neuvědomujeme.“ | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Na místě Jiřího Čunka bych se snažil dostat před soud, říká možný kandidát na českého prezidenta Jan Švejnar.

LN Co říkáte politické kultuře v Česku?

Politická kultura se vyvíjí. Poukázal bych na srovnání se situací před patnácti sedmnácti lety. Dnes společnost politiky mnohem více usměrňuje.

LN Mně ta politická kultura připadá čím dál horší. Jeden z posledních případů je víkendový výlet Jiřího Paroubka, kdy se jeho řidič řítil dvousetkilometrovou rychlostí bez ohledu na bodový systém, který tu politici odhlasovali. A on to celé odbude větou, že spal... To mi připadá politicky velice nekulturní chování.

Chápu vás, ale tohle najdete všude ve světě. Otázka je, jestli je to norma nebo to jsou výjimky. Politická kultura prostě nikdy není úplně vyvinutá. Ale pozitivní na tom je, že se společnost a novináři o chování politiků zajímají. To si před patnácti lety nedovolili.

LN Na druhou stranu máme nyní prvního premiéra, který kope novinářům do auta, vulgárně je posílá do patřičných míst...

Tak v tomto má každý politik svou zodpovědnost. Jak vidíte, novináři na to reagují.

LN Jak v kontextu politické kultury vnímáte kauzu Jiřího Čunka, respektive jeho chování v ní?

Tady je otázka, jak bych se v takové situaci choval já sám. Já bych se snažil co nejrychleji dostat před soud, aby se věci vyřešily.

LN A jak byste tedy reagoval na místě Jiřího Paroubka v situaci, o níž jsme před chvílí mluvili?

 Neznám tu situaci, ale jestliže spal, jak říká, tak samozřejmě nemohl nic dělat.

LN Tak řidič se řídí jeho pokyny. Navíc je zvláštní spát cestou na vlastní svatbu.

 To byste se divila. Cestuju hodně po světě a spím v hodinách, v nichž by to normální člověk vůbec neočekával. O bývalém prezidentovi: „Václav Havel je opravdu světový státník a my jako národ si to ještě plně neuvědomujeme.“

LN Která politická strana je vám dnes nejbližší? Nedávno jste říkal, že si ani nepamatujete, koho jste volil.

Já jsem říkal, že jsem nevolil. V různých obdobích mají různé strany pro voliče nějakou atrakci, na kterou ho nalákají. V první polovině devadesátých let ODS a ODA pro mě představovaly tu ekonomickou transformaci, která byla potřebná. Když Josef Lux vedl KDU-ČSL, měl také atraktivní model strany. ČSSD byla atraktivní v době, kdy privatizovala banky...

LN Která strana pro vás tedy nabízí něco atraktivního dnes?

Teď bych se měl chovat nadstranicky. Proto se k tomu nevyjádřím.

LN Umíte si představit, že by pro vás mohla být atraktivní komunistická strana?

Komunistická strana pro mě samozřejmě atraktivní není kvůli své historické podstatě. Důležité ale je, abychom po dvaceti letech od revoluce, kdy tady komunisté mají stálou podporu, pokračovali intenzivněji v diskusi o tom, kdy se tato strana bude moci integrovat do politického života. Zvláště proto, že je důležité, aby politická scéna byla konstruktivní a nacházeli jsme v celém politickém spektru - napravo i nalevo - podporu pro vládní politiku.

LN Nedávno jste řekl, že byste je klidně viděl i ve vládě..

Ne, já bych je neviděl klidně ve vládě. Zvláště ne v jejich nynější podobě. Komunisté by museli odmítnout použití násilí ke změně společenského systému. Tím by prošli transformaci jako komunisté v Maďarsku a Polsku. A mohli by se stát plnoprávnou a státotvornou stranou i tady.

LN Už jste mluvil o přejmenování komunistické strany.

Přejmenování by jim samozřejmě pomohlo.

LN Je přejmenování nutnost?

Nevidím přejmenování jako určující podmínku.

LN Mladá komunistická poslankyně Kateřina Konečná při otázce na změnu názvu strany parafrázovala Shakespeara: „Růže nebude vonět jinak, když ji přejmenujeme.“

Přesně to zdůrazňuju. Důležité jsou principy, ne název samotný.

LN Museli by komunisté své odmítnutí násilných metod deklarovat veřejně a písemně?

O tom by tu právě měla nastat společenská diskuse.

LN Myslíte, že pokračovatelka strany, která v minulosti používala pro své cíle násilí, by ho dnes nepoužila jen proto, že takový závazek někde podepsala?

 Takovou přeměnu jsme právě viděli u sousedních zemí. Z toho si musíme vzít příklad.

LN Jak na vás tedy působí zdejší komunisté?

Vyměnili jsme si názory a postoje. Byli velmi zdvořilí a celá situace proběhla velice korektně. O bývalém prezidentovi: „Václav Havel je opravdu světový státník a my jako národ si to ještě plně neuvědomujeme.“
LN Neuráží vás, že s vámi ODS odmítá jednat? Tedy tak to deklaroval Petr Nečas.

Jsem překvapen. A nevím, jak to vysvětlit, protože v demokratickém systému zákonodárci reprezentují voliče, pro které mají politici udělat co nejlepší výběr.

LN ODS nyní přitvrdila a její nejsilnější - tedy pražská - organizace si odhlasovala, že když se nestane prezidentem opět Klaus, znamená to konec vládní koalice.

Nejsem součástí ODS, takže nevím, jak si to mám interpretovat. Ano, to mě také překvapilo.

LN Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka si postěžoval, že vyjma ekonomiky nejsou vaše názory známy a...

To ale neodpovídá situaci! Když se podíváte na mé citace za posledních sedmnáct let ve všech médiích, tak to bude sedmdesát stránek, tedy několik tisíc citací! Od roku 1990 jsem často tázán a vyjadřuji se nejen k hospodářské situaci.

LN Lidé, kteří vás dnes chtějí poznat, asi nepůjdou zkoumat uplynulých sedmnáct let. Tak některé otázky zmiňme. Radar. Vy jste myslím pro.

Jsem pro, abychom zajistili ochranu pro ČR a potažmo pro celé NATO. Když jsem viděl, jak je kvůli radaru tato společnost polarizovaná, zavolal jsem minulý týden michiganskému senátorovi... Levinovi, který je šéfem armádního výboru v USA. On má kritický postoj vůči radaru. Chtěl jsem od něj zjistit více detailů. Stoprocentně by to mělo být pod záštitou NATO. A pakliže radar odmítneme, měli bychom diskutovat o tom, jak jinak se ochráníme vůči nebezpečným režimům. A zdůrazňuji - v dané dohodě by měla být pojistka, že v případě velkého nebezpečí typu mnichovské dohody budeme mít určité záruky ze strany USA o vzájemné pomoci.

LN Pro referendum v této otázce asi nejste.

Jsem pro referendum ve všech případech, kdy je to možné. Například u rozdělení státu. V otázkách národní bezpečnosti, kde se operuje s informacemi tajného rázu, nebudu jako občan mít možnost rozhodnout se kvalifikovaně. Tady bych se raději spoléhal na zvoleného zástupce, který ty informace bude mít.

LN Jak byste jako hlava státu reagoval na poslední výhrůžky ruského prezidenta Putina, kdy hovoří o tom, že je připraven použít jaderné zbraně ve chvíli, kdy se ve státech EU směrem na východ staví cizí vojenské základny?

Evropa musí být silná, jinak by to s Ruskem nebyl vyvážený dialog. Druhý aspekt je, že při samotném chování Ruska v dohodách s Amerikou a při jednáních, která probíhala minulý měsíc mezi Condoleezzou Riceovou s jejími ruskými protějšky, nebyla situace zdaleka tak vážná a vyhrocená. Nejvyšší představitelé jsou ochotni jednat a přinášet návrhy, v tomto případě naneštěstí o nás bez nás. Je potřeba být součástí vyjednávacího mechanismu.

LN Jakou roli má hrát český prezident v informační kampani o radaru?

Prezident by opravdu měl dbát na to, aby občané byli co nejvíce informováni, protože informace je síla a dodává lidem sebevědomí a jistotu.

LN Jak tuto roli plní Klaus?

 Nebudu se vyjadřovat vůči Václavu Klausovi. Chci, aby lidé znali moje hodnoty. Já nejsem ani Klaus ani Antiklaus. Jsem Jan Švejnar a mám svoje hodnoty.

LN Další věc - přímá volba prezidenta.

Jsem pro přímou volbu. Tady je přímá demokracie žádoucí.

LN Eutanazie.

Jsem proti eutanazii všeobecně. Ale dovedu si představit, že v extrémních případech, kdy jde už jen o to, aby ten člověk netrpěl, a je nevyléčitelně nemocný, by byla možná.

LN V návrhu, který připravuje ODS, má jít o extrémní případy.

Ale musí se dát pozor. Zvlášť když víme, že lidé v extrémních situacích mění své názory.

LN Měli by mít homosexuální páry možnost adoptovat děti?

V praxi to ve světě funguje, takže nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat i u nás.

LN Tak v tom se lišíte od prezidenta Klause. Školné. Jste pro?

Ano, jsem pro. Ale musí být spojené s půjčkami, které zvýší přístupnost vysokých škol, a to i pro studenty ze sociálně slabých rodin.

LN Temelín.

Myslím, že Evropa jako taková se - stejně jako ČR - neobejde bez nějakého nukleárního zdroje. Jinak je potřeba zabývat se také snížením energetické náročnosti naší země.

LN Principiálně tedy nejste proti stavbě nové jaderné elektrárny.

 Nejsem proti, ale viděl bych to jako poslední ultimátní způsob.

LN Legalizace měkkých drog.

 Momentálně bych pro legalizaci měkkých drog nebyl. Debatovat by se o tom mělo, ale nejen na úrovni jedné země. Vždyť jsme integrováni do širšího celku, kde je možné převážet zboží z jedné země do druhé. Měla by to být celoevropská debata.

LN Vyznamenal byste jako hlava státu bratry Mašínovy?

Nevím. Celý ten případ bych musel pečlivě zanalyzovat a zvážit.

LN Dal byste vyznamenání Václavu Havlovi? Ten asi dostane dřív Nobelovu cenu za mír než medaili od Václava Klause.

 Václav Havel je opravdu světový státník a my jako národ si to ještě plně neuvědomujeme. Rozhodně by si zasloužil získat od svého národa to nejvyšší možné vyznamenání. Z historického hlediska bude vystupovat jako jedna z nejdůležitějších postav v české historii.

LN Vidíte dalšího státníka na české politické scéně?

Nyní někoho obdobné velikosti, jaké dosahuje Havel, nevidím.

LN Záměrně jsem se neptala, jestli je pro vás Václav Klaus státník. Ale asi tedy není.

Tady bych skutečně zůstal u toho, že Václav Havel je tak unikátní, originální, světově známý a respektovaný, že nemá konkurenci.

LN Je ve světě respektovaný i Václav Klaus?

Myslím, že je známý i respektovaný, ale ne tak široce jako Havel. O bývalém prezidentovi: „Václav Havel je opravdu světový státník a my jako národ si to ještě plně neuvědomujeme.“

LN Další bod - kouření v restauracích.

 Jsem pro umožnění standardního lidského chování všude možně, ale kouření je výjimka. Bylo by dobré kouření v restauracích zakázat.

LN A co globální oteplování?

Je skutečně potřeba se touto problematikou zabývat vážně. A netvrdit, že to není problém.

LN Jak hodnotíte vystupování Klause ohledně této kauzy?

To je opravdu extrémní vystupování. A většina lidí ve světě, s nimiž jsem mluvil, se tomu diví.

LN Poškozuje tím Václav Klaus Českou republiku?

Tak samozřejmě že lidé se ptají, proč český prezident zaujímá tak definitivní a negativní stanoviska. V tomto smyslu to má na naši republiku negativní dopady.

LN Jste pro Václava Klause „člověk, který se zatím mýlil ve všem, co řekl“. Čím je pro vás on?

 Ukázal se jako velice schopný politik, který dokázal po dlouhou dobu udržet moc. Jeho hlavní přednosti spočívají právě v této oblasti.

LN Před lety jste na tuto Klausovu repliku řekl: „Václavu Klausovi se nikdy nepodařilo proniknout do světových vědeckých časopisů a zařadit se tak do ranku kvalitních ekonomů. Z tohoto důvodu se možná snaží upoutat pozornost jiným způsobem.“

Přesně tak. To jsem konstatoval fakta. A dnes bych to řekl stejně, protože v tomto se nic nezměnilo.

LN Jaký je podle vás ekonom?

Václav Klaus nikdy nebyl vědeckým pracovníkem. Nikdy nepublikoval ve špičkových vědeckých časopisech, a proto říkám, že je to hlavně politik. On je opravdu úspěšný v dlouhodobém udržení moci.

LN Jak byste změnil prezidentský úřad?

V jedenadvacátém století bychom měli mít prezidenta, který nepolarizuje společnost, je dobrým spoluhráčem vládě a parlamentu a má mezinárodní nadhled, přičemž je ale pevně zakotven v českých reáliích. Český prezident musí pro svoji republiku vydobýt respekt.

LN Ještě k těm komunistům - vy jim přece budete muset něco slíbit. ODS dělá také ústupky. Dokonce zvažuje, že zruší zákaz místních koalic s KSČM.

Já nechci něco slibovat. Chci prosazovat jasnou nadstranickost. Já nebudu čestným předsedou žádné strany. Opravdu slibuji, že budu prezidentem všech občanů. To je princip, který by měl oslovit všechny strany, včetně komunistů.

LN To má být vymezení vůči Klausovi? Je on podle vás prezidentem voličů ODS?

 Václav Klaus pochází z ODS, kterou i založil, a jakkoli se bude snažit, aby byl nad tím, tak dokud bude čestným předsedou ODS, nemůže dosáhnout té nadstranickosti, které mohu dosáhnout já.

  • 97Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz