30. prosince 2008 8:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší Rus je triumfem tyranů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 172Diskuse
Pouhých pět tisíc hlasů chybělo Stalinovi k vítězství v anketě o největšího Rusa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouhých pět tisíc hlasů chybělo Stalinovi k vítězství v anketě o největšího Rusa. | foto: Reprofoto

MOSKVA Otřesné, zhodnotil lakonicky ruský tisk výsledky televizní ankety o největšího Rusa všech dob. Lidé v ní hlasováním zvolili legendárního knížete Alexandra Něvského. V těsném závěsu za ním skončil někdejší premiér Petr Stolypin a na třetím místě diktátor Josif Stalin. Počet obětí jeho režimu počítají historici na miliony.

„Chtěli jsme vybrat ty nejlepší, ale dopadlo to jako vždycky,“ napsal včera list Nězavisimaja gazeta, podle něhož prý lze pořadí v soutěži interpretovat jako „Stalin, Stalin a Stalin“.

Podle ruských politologů odpovídají výsledky ankety náladám ve společnosti. Lidé si prý momentálně nejvíc cení vojenské síly, odvahy a vlastenectví, a proto vybrali knížete Alexandra. Něvský se zapsal do historie opěvovaným vítězstvím nad Švédy ve 13. století, faktem ale je, že byl především tvrdým, až krutým vládcem.

Stolypin stál v čele ruského impéria na počátku minulého století. Řada Rusů o něm ale nedokáže říct víc než to, že existoval. Byl vzdělaný a schopný, ale stejně jako Něvský i tvrdý - za jeho vlády bylo za údajný terorismus a protistátní povstání popraveno přes 2 tisíce lidí. „Samozřejmě že je lepší než Lavrentij Berja,“ ironicky ocenil tuto volbu list Nezavisimaja gazeta, „ale to je tak všechno,“ dodal.

Stalin chvíli vedl, s obrovským náskokem
Jestliže druhé místo pro Stolypina je překvapením, třetí příčka pro Stalina podle tisku jen „potvrzuje všechny předpoklady“. Hlasování prostřednictvím SMS, internetu či telefonu, které trvalo půl roku, se zúčastnilo bezmála pět milionů lidí. Ruští komunisté ale tvrdí, že šlo o podvod. Podle nich měl vyhrát Stalin, který dostal zdaleka nejvíc hlasů.

Měsíc po zahájení soutěže, v červnu 2008, vedl Stalin s obrovským náskokem. V srpnu ale organizátoři výsledky anulovali. Na internetových stránkách prý totiž odhalili program, který fungoval jako automat na hlasování pro Stalina. Soutěž se stala terčem útoku hackerů, kteří ji chtěli zesměšnit tím, že by v ní triumfoval neslavně proslulý diktátor.

Stalin se ale usadil v čele i v obnoveném hlasování a nakonec mu k vítězství chybělo pouhých pět tisíc hlasů. Výsledky ankety o největšího Rusa překvapily i světoznámého filmového režiséra Nikitu Michalkova, který si v neděli při jejich vyhlašování vzal slovo a řekl, že je třeba se nad nimi „důkladně zamyslet“.
  • 172Diskuse


Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky