Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejvíc nejlegendárnější a nejkultovnější a vůbec

Česko

(G)riffy

Na dobrou muziku není nikdy pozdě a cesty k ní jsou nevyzpytatelné skoro jako pověstné cesty Páně. Když se ve výročním doporučení protnou dva lidé z různých planet – pořadatel koncertů a kolega z rubriky komentářů – je nutné tuhle záhadu řešit.

Konkrétně šlo o letošní desku Pop Crimes Rowlanda S. Howarda, byvšího člena The Birthday Party, ikon australské rockové scény přelomu 70. a 80. let. O co víc mě Pop Crimes na první poslech nebavila, tím hůř jsem se vzpamatovávala z Howardova debutu Teenage Snuff Film, který bylo třeba obstarat kvůli referenčnímu rámci. Skvělá nahrávka. Jedna z nejlepších letos, kdyby nebyla bývala vyšla v roce 1999. A to nebyl konec...

Opravdu složitě, přes spoustu nahrávek – dobrých, špatných, známých i zapomenutých (Crime and the City Solution, These Immortal Souls, Nikki Sudden, Clan of Xymox, The Boys Next Door, The Church, Died Pretty, Radio Birdman...) – jsem byla u cíle. Ten cíl se jmenoval Beasts of Bourbon. O těch se mj. píše, že je to „nejvíc nejlegendárnější kapela všech australských dob“ nebo tak něco, a já už si to teď taky myslím. Mimochodem stačilo si zjistit, že na albu Teenage Snuff Film se Beasts of Bourbon podíleli. Škoda že jsem to neudělala – dostat se přes Clan of Xymox bylo totiž docela peklo.

Kolega Ondřej Štindl by určitě souhlasil: pravidelná rubrika „revival 90. let“ by se na této stránce ujala. Tentokrát by patřila Pavement, kteří se rozešli před deseti lety (v Praze 20. května 2010), a Chokebore, kteří to tzv. definitivně zabalili před šesti lety (v Praze 26. února 2010).

Autor: