Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nepál hlásí přes 4 tisíce mrtvých, zemí víří chaos. Tři Češi odlétli

Svět

  16:12aktualizováno  18:38
PRAHA - Tři čeští turisté míří v polském speciálu z hlavního města Nepálu do indického Dillí. Odtud po několikahodinové přestávce pokračovat do Varšavy. Přelet zajistila pojišťovna. Počet obětí sobotního ničivého zemětřesení v Nepálu již přesáhl 4 tisíce a očekává se další nárůst.

Dům poškozený při sobotním zemětřesení se zřítil. V hustém prachu pokračuje hledání obětí. Bhaktapúr, Nepál. foto: Reuters

Více než 7 tisíc lidí bylo zraněno, informuje s odvoláním na místní úřady agentura AP. Představitelé nepálské vlády odhadují, že počet mrtvých dosáhne nejméně 5 tisíc, některé humanitární organizace působící na místě se obávají, že bilance se vyšplhá až na 15 tisíc obětí. 

České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. České ministerstvo zahraničí podle posledních údajů registruje v oblasti 239 českých občanů a s 16 české úřady zatím nebyly schopné navázat kontakt.

Z Nepálu odletěli tři čeští turisté. „Nebyli v Nepálu s cestovní kanceláří, ale obrátili se na nás s žádostí o transport ze země, a dva klienty cestovní kanceláře Livingstone,“ řekl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny, které se podařilo dostat na palubu několik svých klientů. Všichni jsou podle něj po fyzické stránce v pořádku. Speciál prý vypravilo Polsko ve spolupráci s Českou republikou.

Muž prochází trosky domu zříceného během sobotního zemětřesení. Bhaktapúr,...
Armáda hledající oběti sobotního zemětřesení v zříceném domě v nepálském...

Své klienty mají v Nepálu některé tuzemské pojišťovny. „Nemáme dosud hlášenou žádnou škodu z Nepálu, nicméně určitě tam pobývají naši klienti, kteří jsou pojištění přes Český horolezecký svaz. Zatím nicméně o nich žádnou informaci nemáme. Může jít řádově o desítku klientů,“ řekla mluvčí UNIQA Eva Svobodová.

Česká podnikatelská pojišťovna má v Nepálu dva pojištěné klienty. Jeden z nich by se měl do ČR vracet v úterý, druhý má podle mluvčí Renaty Čapkové cestovní pojištění uzavřené až do poloviny května. Generali se zatím neohlásil žádný klient či jeho blízcí s informací, že se nachází v postižené oblasti.

Zrušené zájezdy, nebo programy

Některé české cestovní kanceláře ruší kvůli masivnímu zemětřesení zájezdy do Nepálu a začínají zákazníkům nabízet náhradní termíny i jiné destinace. „Cestovní kanceláře hledají náhradní řešení. Předpokládáme, že zájezdy na květen a červen se neuskuteční, nebo jen ve velmi omezené míře,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Přesun letenek na jiný termín už pro cestující do nepálského Káthmándú nabídl tuzemský prodejce letenek Letuska.cz.

Naopak cestovní kanceláře sdružené do konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) zájezdy v nejbližších termínech uskuteční, sdělila tajemnice asociace Kateřina Petříčková. Nutné ale bude v řadě případů upravit program, protože některé trasy jsou v Nepálu neprůjezdné.

Ročně kvůli vysokohorské turistice do Nepálu vyrazí podle AČCKA na tisíc Čechů, polovina z nich na vlastní pěst a druhá polovina využívá služeb cestovních kanceláří. Hlavní turistická sezóna v této zemi trvá od dubna do května a pak po letní přestávce od září do října.

Chaos na letišti

Na mezinárodním letišti v Káthmándú se tisíce lidí snaží dostat ze země a humanitární organizace naopak doufají, že směrem do Nepálu dostanou co nejvíce letadel s pomocí. Na letišti ale zůstalo jen málo personálu, velká většina odjela domů pomáhat svým rodinám. 

„Panuje tady naprosto chaotická situace,“ říká Devendra Singh Tak, který pracuje pro organizaci Save the Children. „Letiště není na takový provoz vybaveno. Tím spíš, když tu nejsou téměř žádní zaměstnanci,“ dodává. 

Sobotní otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v Nepálu od roku 1934.

Neřízená pomoc, nedostatek základních potřeb

Mezi obyvateli Nepálu, kteří se v pondělí připravovali už na třetí noc strávenou po ničivém sobotním zemětřesení pod širým nebem, začíná narůstat zlost kvůli pomalému rozdělování pomoci

Mezi vládními úředníky údajně panuje zmatek, zatímco humanitární organizace narážejí na problém s totálně přeplněným letištěm v Káthmándú. Informuje o tom agentura Reuters. Zemětřesení si podle posledních informací vyžádalo přes 3700 obětí.

Některé z hlavních silnic jsou zablokované sesuvy půdy, množství vesnic tak zůstalo zcela odříznutých od světa, bez vody a bez elektřiny. Do nepálské metropole Káthmándú sice dorazily první zásilky pomoci, do nejvíce postižených oblastí se je ale nedaří distribuovat. 

Obavy z šíření infekcí

Mezinárodní humanitární organizace se nyní obávají zejména šíření nejrůznějších nemocí. Období monzunů, se kterými přicházejí silné deště a povodně, začíná v Nepálu obvykle na konci května. Při záplavách je přitom obrovské riziko šíření zejména infekčních chorob. 

Bez základních potřeb

Jak uvedl Zubin Zaman z organizace Oxfam, bez přístřeší zůstávají stovky tisíc lidí, kteří také nemají přístup k potravinám ani k toaletám. Na nejrůznější nemoci by mohlo zemřít mnohem více lidí, než kolik jich zahynulo v troskách domů, dodal Zaman. 

"Nezlepšuje se to, otřesy pokračují a déšť v posledních dvou dnech situaci ještě více zhoršil," řekl zástupce Oxfamu. Nepálská vláda prý nemá dostatek základního vybavení, chybějí potraviny a k dispozici nejsou ani speciální záchranářské potřeby.

Šivaram Laghe žije ve starobylém městě Bhaktapur východně od Káthmándú. Lidé tam podle něj nyní bydlí v táborech a začínají být kvůli nedostatku pomoci netrpěliví a nešťastní. "Všechno je rozdělováno naprosto nahodile. Té nejdůležitější pomoci dorazilo jen velmi málo," popsal Šivaram.

Autoři: ,