Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nekonečnému proudu uprchlíků čelí Italové dál. Jejich potíže však zastínil Balkán

Svět

  18:00
ŘÍM/PRAHA - Ostrý vítr prohání papíry mezi stany imigrantů, kteří posedávají v utečeneckém centru na kraji kalábrijského města Reggio. Čtyřicetiletý eritrejský běženec Abel se nudí a sní o další cestě na sever. „Není tady vyhlídka na žádné zaměstnání, cítíme se trochu zapomenuti,“ řekl italskému listu La Repubblica.

Uprchlíci na italské lodi foto: Reuters

Stejný pocit ale mají i italští politici. Zdá se jim, že problémy Itálie se ztrácejí pod clonou žhavých zpráv ze západního Balkánu, kde se tísní u hraničních plotů desítky tisíc běženců. V dekách a počínajících podzimních plískanicích.

V Itálii jsou už dramatické havárie přeplněných lodí s uprchlíky minulostí. Hlídkám se daří zachraňovat pasažéry z chatrných plavidel. Jenom tento týden v pondělí stihly námořní hlídky zachránit 1100 migrantů z lodí, které pluly k Evropě od libyjských břehů.

Nekonečný proud uprchlíků tedy nijak nevysychá.

Expert: Ze špinavého byznysu s uprchlíky mají mafie miliony. Zavřít hranice je populismus

Dosvědčují to i nová čísla, která minulý týden nabídli představitelé OSN. V letošním roce se přeplaví přes Středozemní moře 700 tisíc běženců. A stejný počet lidí, kteří hledají v Evropě bezpečí či prostě jen lepší živobytí, připluje i příští rok. „Je možné, že v roce 2016 by mohly být počty ještě větší, zatím ale předpokládáme stejnou cifru jako v letošním roce,“ uvedl Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky.

Uprchlíci, ilustrační foto.
Uprchlíci po vylodění získávají deky pro zateplení

Do této chvíle přeplulo Středozemní moře 515 tisíc migrantů. Zhruba 383 tisíc jich dorazilo do Řecka, 129 tisíc do Itálie. Převažují mezi nimi Syřané a Afghánci.

Zkontrolují otisky

Nic tedy nenaznačuje, že kvůli sílící oblibě balkánské trasy by Itálie měla stát stranou uprchlické krize. Vláda v Římě s tím počítá a snaží se s přílivem migrantů vypořádat.

Ministr vnitra Mario Marcone uvedl, že úřady chtějí utečence evidovat a snímat jim otisky prstů. Napříště chce vláda postupovat s větší razancí, plánuje prosadit pravidla imigrační politiky třeba i silou. Současně nabízí ekonomické stimuly odmítnutým žadatelům, které chce vracet zpět do jejich zemí.

Podle Marconeho se země musí snažit začlenit ty, kterým byl přiznán status azylantů. Ostatní se pokusí přimět k návratu. „Nemůžeme přece donekonečna držet tyto lidi někde v táborech na Sicílii,“ říká Marcone.

Italští komentátoři upozorňují, že příliv imigrantů přichází v době, kdy se chabá italská ekonomika potýká s vysokou nezaměstnaností.

Pracovní příležitosti pro utečence se hledají těžko. „Nově příchozí často zůstávají v chudých oblastech na jihu země, který má už nyní problémy se značně rozšířenou chudobou,“ vysvětluje socioložka Rita Bichiová z milánské Katolické univerzity.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!