Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Bella Achmadulina (73) ruská básnířka a spisovatelka Přináležela k poetům, kteří se za období chruščovovského „tání“ snažili očistit tvorbu od stalinské ideologie, jako byl její první manžel Jevgenij Jevtušenko, v červnu zesnulý Andrej Voznesenskij, Robert Rožděstvenskij nebo Bulat Okudžava. Za Brežněva ji režimní kritika nařkla bezmála z pornografie, byla vyloučena ze Svazu spisovatelů a publikovala v samizdatu a v zahraničí.

Obhajovala lidská práva a pronásledované osobnosti typu Andreje Sacharova. V roce 1977 se stala čestnou členkou Americké akademie umění a literatury. O dva roky později přispěla surrealistickou povídkou do proslulého neoficiálního almanachu Metropol. O politiku se nepřestala zajímat ani po rozpadu SSSR a v roce 1993 podepsala Dopis čtyřiceti dvou, který podpořil Borise Jelcina.

Narodila se rodičům s tatarskogruzínsko-italskými předky. V roce 1955 otiskla první verše v magazínu Okťabr. O pět let později absolvovala Gorkého literární institut, odkud ji na čas vyloučili, protože se zastávala Borise Pasternaka.

Její sbírky Struna (1966, Svět sovětů), Stopy v krvi (1979, Odeon) a Probdívání (1990, Odeon) kongeniálně přeložil do češtiny Václav Daněk.

Zahrála si reportérku v Šukšinově filmovém debutu Znám takového chlapíka (1964) a objevila se též v Chucijevově díle Je mi dvacet let (1964).

Zemřela v pondělí 29. listopadu v Peredělkinu. Jejím druhým mužem byl spisovatel Jurij Nagibin, třetím režisér Eldar Kulijev, s nímž měla dceru Jelizavetu. Od roku 1974 byla provdána za filmového architekta Borise Messerera.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!