Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

François Nourissier (83) francouzský spisovatel a kritik Po studiích práv a politologie krátce působil v mezinárodních organizacích v NSR, Rakousku a na Blízkém východě. V pětadvaceti letech se stal redaktorem nakladatelství Denoël, v letech 1956– 1958 vedl revui La Parisienne, tribunu hnutí husarů, které se vyrovnávalo s traumatem národního ponížení za německé okupace, vysmívalo se měšťákům, odmítalo ideologizaci literatury a razilo tvůrčí svobodu. V dalších čtyřech dekádách byl lektorem vydavatelství Grasset a pravidelně přispíval do deníku Le Figaro.

Literárně debutoval v roce 1951 dílem Šedá voda, mezi jeho nejvíc oceňované tituly patří trilogie s názvy jednotlivých dílů Modrý jako noc (1958), Maloměšťák (1964) a Francouzský příběh (1966), za kterou získal ocenění Francouzské akademie.

Do češtiny přeložila Věra Dvořáková pro Odeon jeho prózy Zákaz vycházení (1978) a zásadní Hájemství v oblacích (1986), zachycující umělecké a životní hledání malíře Burgonda. Podle Nourissierova románu vznikl francouzskočeský Richardův film Tělo Diany (1969) s Jeanne Moreauovou a Charlesem Dennerem, který snímal Miroslav Ondříček. Vydal též několik sbírek polemických a kritických esejí. Jednu z reflexí o poslání umění nazval Bratislava (1990).

V roce 1977 ho zvolili do Goncourtovy akademie, v období 1996–2002 byl jejím prezidentem a tím pádem zasedal v porotě, která vybírala Goncourtovu cenu. V roce 1970 obdržel trofej Prix Femina za Chcípání a před devíti lety Prix mondial Cino Del Luca.

Zemřel v úterý 15. února v Paříži na Parkinsonovu nemoc. Ze tří manželství měl tři děti.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...