19. listopadu 2008 13:25, aktualizováno  14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Některé léky budou nově bez předpisu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Lékárna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Lékárny budou od ledna příštího roku nově vydávat bez receptu některé léky, které dosud mohli lidé získat pouze na lékařský předpis. V prvních měsících příštího roku půjde nanejvýš asi o deset přípravků, zejména na nachlazení a kašel.

Vybrané léky přitom lékaři budou pacientům i nadále předepisovat. Zatímco léky na předpis bude lidem stejně jako dosud hradit zdravotní pojišťovna,  léky bez receptu si budou muset sami zaplatit v plné výši, proto se předpokládá, že pacienti budou spíše využívat možnosti získání levnějších léků na předpis.

Pokud si lidé budou chtít léky zakoupit bez předpisu, lékárníci je nejprve informují o správném užívání léků. Pacientům budou moci vydat pouze omezený počet balení. Údaje o prodeji léku a počtu vydaných balení poté zanesou do centrálního registru. Důkladná evidence by měla zabránit tomu, aby se zneužívaly léky s obsahem pseudoefedrinu k výrobě drog.

Množství léků zařazených do prodeje se podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martina Beneše bude zvyšovat postupně po dobu několika let; v konečné fázi by mohlo jít asi o stovku medikamentů.

Lidé také budou moci bez receptu získat léky, které obvykle berou na předpis a užívají je dlouhodobě, zapomenou si je však třeba nechat předepsat od lékaře. Lékárník jim je však vydá pouze v případě, že si ověří, že pacientovi lékař tento přípravek již dříve předepisoval.

Na seznam volně prodejných léků by zřejmě mohly být později zařazeny také takzvané pohotovostní pilulky zabraňující nechtěnému početí dítěte. Běžná antikoncepce však v lékárnách zřejmě bez receptu zakoupit nepůjde.

Proti možnosti, aby lékárníci mohli vydávat některé léky bez receptu,
protestovala České lékařská komora, Sdružení ambulantních specialistů i Česká gynekologická a porodnická společnost. Podle nich hrozí poškození zdraví pacientů; lékárníci to popírají.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse