Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nekupuji si nové věci. Co potřebuji, najdu v bazarech všude kolem, říká návrhářka

Design

  6:11
Nechala se dočasně potetovat krví na protest proti trendům a fast fashion, založila imaginární značku L&V a vytrvale propaguje slow fashion. „Na módě mě baví různorodost a to, že člověk svým oblečením dává najevo to, kým je, ať chce nebo ne. Mám ráda módní průmysl, protože mě neskutečně zajímá z řemeslného hlediska. Nemám na něm ráda pomíjivost, trendy a leckdy falešné pozlátko,“ říká návrhářka Lenka Vacková.

Lenka Vacková se rozhodla na Designbloku 2016 dočasně potetovat krví na protest proti trendům a fast fashion. Výstupem je happening Fast or last kritizující fast fashion, sweatshopy, lidskou marnivost a lhostejnost. foto: Lendesign, Lenka Šulcová

Lidovky.cz: Studovala jste design oděvu a obuvi na pražské UMPRUM. Dalo vám studium vše, co jste od něj čekala?
Už si moc nepamatuji, jaké jsem na začátku měla očekávání. V mém případě to bylo asi hlavně zdokonalení v malbě a získávání vědomostí z oblasti volného umění, protože jsem na Umprum nastupovala do ateliéru malby k Jiřímu Černickému. V tomto ohledu mi tedy studium dalo neočekávaně mnohem více.

Lenka Vacková se rozhodla na Designbloku 2016 dočasně potetovat krví na protest...

Lidovky.cz: Dlouhodobě se zajímáte a podporujete slow fashion. Jak jste se k tomuto tématu dostala?
Řekla bych, že to byla přirození cesta a vývoj velmi úzce svázaný s tím, jak žiji i v osobním životě. Snažím se vytvářet co nejméně odpadu, recykluji, chci být ohleduplná k životnímu prostředí. Nekupuji si nic nového, vše se dá najít z druhé ruky. Nerozumím, proč bych si měla kupovat nové věci, když je vše, co bych potřebovala všude kolem už vyrobené a válí se v bazarech, internetových bazarech a bohužel také na skládkách. To podporovat nechci. Nepřijdu si, že by mi něco chybělo, naopak. To se tedy muselo nějak promítnout i do mé tvorby, bylo by nelogické takto fungovat a přitom plýtvat vším ostatním. Vadilo mi kupovat si drahé materiály, na které jsem navíc jako student vydělávala kde se dalo, a které leckdy po klauzurách skončily někde v propadlisti dějin. Přesněji řečeno v odpadu na Umpumce, který se bohužel vůbec netřídí a že ho je. Bylo to tedy jenom vyústění, které logicky muselo přijít, protože všechno souvisí se vším a je provzané. Čím více se člověk o tuto problematiku zajímá, tím více nachází faktických souvislostí, které prostě z etických důvodů podporovat nechce. Většinou jsou pro mě určitá omezení naopak výzvou.

Lidovky.cz: Stáž jste absolvovala u jedné z nejznámějších českých návrhářek Liběny Rochové. Co jste se od ni naučila?
U Liběny jsem absolvovala půlroční stáž a líbilo se mi tam tak, že jsem se rozhoda přestoupit a zůstat. To bylo před třemi lety. Liběna je velká osobnost, která nám předala hodně i z lidského hlediska. Za tu dobu jsem si také doplnila technologické vědomosti z oboru. Na začátku byly takřka nulové, ačkoliv jsem od mala vždy s dědou něco šila a opravovala. Naučila jsem se precizně šít a zpracovávat střihy, což je velmi důležité, ačkoliv se může jednat o detaily celkový výsledek je potom nesrovnatelný. I nadéle se mi to daří úspěšně ignorovat. Především jsem se, ale naučila řádu, píli a dřiny leckdy beze spánku, která je v tomto oboru potřeba, a kterou se teď snažím zase odnaučit. 

Kůže je ušlechtilý materiál, který vám může sloužit léta, říká designérka

Lidovky.cz: Co vás na módním průmyslu baví nejvíce a co na něm naopak ráda nemáte?
Baví mě různorodost a to, že člověk svým oblečením dává najevo to, kým je, ať chce nebo ne. Mám ráda módní průmysl, protože mě neskutečně zajímá z řemeslného hlediska. Nemám na něm ráda pomíjivost, trendy a leckdy falešné pozlátko.

Lidovky.cz: Nedávno jste se zapojila také do projektu Go Klier. O co přesně jde?
Go Klier je nová kampaň kadeřnictví Klier, která lidem říká, že pokud máte hezké vlasy, jste upravení, zdraví a hlavně zevnitř v pohodě, můžete na sobě mít prakticky cokoliv. Dá se říct, že je tedy mířena proti plýtvání a trendům, což je fajn, protože kadeřnictví Klier bývá v nákupních centrech. Prakticky šlo o to, že jsem společně s týmem oblékla modely pro kampaň do jednoduchého nadčasového oblečení z druhé ruky.

Designblok Diploma Selection 17
Lenka Vacková při tvorbě své diplomové práce

Lidovky.cz: Obchody chrlí stále více oblečení, tričko v retzci stojí v průměru 300 korun. Tomu udržitelná móda může jen stěží konkurovat…
Je to bohužel pravda. I proto jsem se rozhodla se věnovat v diplomové práci a další spolupráci do budoucnosti s průmyslem, který denně zrecykuluje několik tun tohoto odpadu. Pokud bych udělala jen další mini kolekci jako mini návrhář, bylo by to fajn, odškrtla bych si „diplomku”. Ale dopad by byl o hodně menší, o tom jsem přesvedčená. On je totiž dost malý v tomto měřítku i tak.

Lidovky.cz: Vytvořila jste imaginární značku L&V...na co jste se snažila upozornit?
Na začátku to byl školní projekt a už mi to nějak zůstalo. Jde o použití mých vlastních iniciálů LV, které jsou samozřejmě notoricky známé jako Louis Vuitton. Tedy reprezentace jakési “kvality“ a onoho pozlátka, společenského statutu. Převedené do vizuality loga značky H&M, který je pro mě zase reprezentuje trendy, pomíjivost, konzum, nekvalitu.. Opak prvně zmíněného. No a já si nakonec uvědomila, že tato přesmyčka přesně vystihuje to, o co mi jde - s nadsázkou na tyto sociální aspekty upozorňovat, jakožto třetí entita.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...