4. října 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nelidské mučení a fašistický režim. To je dnešní Egypt, líčí obviněný právník

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 30Diskuse
Egyptu dnes vládne fašistický režim, v jehož čele stojí prezident Sísí -... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egyptu dnes vládne fašistický režim, v jehož čele stojí prezident Sísí -... | foto: Reuters

Fašistický režim v čele s paranoidním autoritářem, který se učí od Vladimira Putina. Tak popisuje dnešní Egypt známý obhájce lidských práv Málik Adlí - mladý advokát, jenž se sám stal obětí represí, když protestoval proti vraždě svého uvězněného kolegy. „Mohou zavřít kohokoli,“ říká Adlí v rozhovoru pro LN.

LN: Kolik je nyní v Egyptě politických vězňů? Jak velkou část z nich tvoří liberální aktivisté?
Nejdříve musím upozornit, že my nerozlišujeme, zda byli lidé uvězněni za protesty během arabského jara, nebo za to, že jsou členy liberální opozice apod. Politický vězeň je pro nás každý, koho zavřeli za jeho politické názory. Nyní jich evidujeme zhruba 40 tisíc.

Málik Adlí (34).Od roku 2011 je ředitelem Centra pro ekonomická a sociální práva (ECESR) a organizace Criminal Justice Unit, které poskytují právní podporu obětem porušování lidských práv v Egyptě. LN s ním hovořily v Praze, kde byl hostem konference Forum 2000.

Málik Adlí (34).Od roku 2011 je ředitelem Centra pro ekonomická a sociální práva (ECESR) a organizace Criminal Justice Unit, které poskytují právní podporu obětem porušování lidských práv v Egyptě. LN s ním hovořily v Praze, kde byl hostem konference Forum 2000.

Situace je velmi špatná a pořád se zhoršuje. Každý den se uskutečňují nová zatýkání, lidé jsou mučeni a režim se k nim chová nelidským způsobem. Vězni mají dokonce problémy i s návštěvami svých dětí a manželek. Zvláště ve věznici Tora jsou návštěvy povolené jen přes sklo, vězni se ani nemohou svých blízkých dotknout. Problémy jsou i s jídlem, protože režim začal snižovat příděly vězňům. Ti jsou někdy také nuceni pracovat na plném slunci nebo jsou naopak dlouhé dny zavřeni na samotkách.

LN: Většinu vězňů tvoří stoupenci Muslimského bratrstva. Máte tedy představu, kolik z těch čtyřiceti tisíc patří k liberální opozici?
Počítání vězňů ale není až tak důležité, problém je spíš v tom, že mohou zavřít kohokoliv. Stovky vězňů nemají žádné politické pozadí, nejsou členy stran ani žádné organizace, prostě jen mají smůlu. Zadrží je na nějaké demonstraci, následuje obvinění a odsouzení třeba na tři nebo čtyři roky vězení. Když ale mluvíme konkrétně o občanských a liberálních aktivistech, jde asi o stovku osob, což je hodně. V Egyptě máme těchto lidí jen pár stovek, takže jde o značnou část z nich. Další z nich mají zákaz vycestovat nebo jsou naopak nuceni opustit zemi.

LN: Četl jsem i o dvou případech, v nichž byli zatčeni a mučeni právníci jako vy. Oba poté zemřeli ve vězení...
Myslíte Karíma Hamdího? Kvůli tomuto případu jsem obviněný z napadení generálního prokurátora a obsazení jeho kanceláře. Na základě toho, že jsem jako jeden z jeho obhájců zorganizoval na policejní stanici protest proti jeho vraždě. Žádali jsme o schůzku s generálním prokurátorem, což on odmítl. Trvali jsme na svém a šli za ním do kanceláře, kde jsme s ním diskutovali o jeho zákazu publikovat informace o Karímově případu. Poté nařídil, aby proti nám bylo zahájeno vyšetřování. To ale bylo dočasně odloženo kvůli blížícím se volbám, takže v tuhle chvíli jsme v bezpečí.

LN: Nemáte strach, že se sám stanete dalším z cílů režimních represí a že byste mohl skončit podobně jako Hamdí?
Samozřejmě strach mám. Zároveň mám ale mnoho věcí na práci. Nejsem jen právník a obhájce lidských práv, ale také člen a jeden ze zakladatelů politické strany Chléb a svoboda. Zúčastnil jsem se také revoluce a stále patřím k jejím sympatizantům. Nemám co ztratit. Musím dál bojovat. Je mi jasné, že za to nějakou cenu zaplatím. Nevím ještě, jaká bude. Když jedu na letiště, nevím, zda ještě můžu cestovat, nebo mi to už zakázali. Když jdu do banky vybrat peníze, nevím, jestli mi už nezmrazili konto. Nijak se neliším od svých přátel, kteří skončili ve vězeních.

LN: Vy sám jste už byl uvězněn. Co se stalo a jaký byl výsledek?
Zatkli mě už dvakrát. Poprvé to bylo při jedné velké demonstraci v roce 2010, podruhé během revoluce 29. ledna 2011, kdy mě zadržela vojenská policie a poté jsem strávil tři dny ve vězení. Pak mě ale museli nechat jít – bylo to v době revoluce, a navíc právníci mají silné odbory, a když už stát někoho z nich zadrží, musí mít pro to důvody. Mám to štěstí, že mi stále trochu pomáhají a chrání mě.

KAŽDÝ DEN UMÍRAJÍ LIDÉ

Jeho píseň Irhal změnila svět. Na káhirském náměstí Tahrír zněla z hrdel tisíců Egypťanů, kteří protestovali proti Mubárakově diktatuře. Během revoluce ho mučili a nakonec musel z Egypta utéct. Rocker Ramí Isám, symbol egyptského vzdoru. „Sísího režim je v něčem ještě horší. Každý den umírají lidé,“ říká Isám v rozhovoru pro LN: Hymna revoluce. Za lidi musí někdo křičet, říká rocker mučený v Egyptě

Egyptský rocker. Ramí Isám svou písní Irhal protestoval proti režimu prezidenta Husního Mubáraka, ale i proti islamistům z Muslimského bratrstva, kteří Mubáraka vystřídali.

LN: Jak byste porovnal současný režim prezidenta Sísího s tím Mubárakovým, který svrhla revoluce, v oblasti lidských práv?
Mubárak byl mentor. Nemyslím to teď nijak vědecky, ale tak, že měl jasné názory, byl zkušený a uměl jednat s jinými státy, mezinárodním společenstvím nebo bojovníky za lidská práva. Veškeré násilí jeho režimu se soustředilo na islamisty, dříve i komunisty, ty už ale později nepronásledovali. Za Mubárakovy éry jsme měli okolo 13 tisíc politických vězňů, většinou z islamistických kruhů, teď jich je 40 tisíc. Během Mubárakovy vlády platil výjimečný stav, který umožňoval administrativní zatýkání. Teď ale Sísího režim používá jako politický nástroj justici a vybírá zkorumpované soudce, aby stíhali politické vězně. Během třiceti let Mubárakova režimu zemřeli jen dva lidé během protestů, teď jich jsou tisíce. Samozřejmě, Mubárak byl také zkorumpovaný, ale alespoň jsme měli nějaké instituce, mohli jsme volit členy administrativních soudů, které nebyly kontrolované režimem, dnes je ale monitorované úplně všechno.

Mubárak nevytvořil takový fašistický režim, který dnes vládne v egyptských ulicích, kde se pálí knihy islamistických autorů. Vznikají také komise, které učí děti, aby se z nich stali budoucí příznivci Sísího režimu. Něco takového se v Evropě dělo před druhou světovou válkou. Sísího učitelem je ruský prezident, s nímž má dobré vztahy. Skutečně, když porovnám režim Sísího a Mubáraka, tak ten Mubárakův byl lepší.

Drží při sobě. Vladimir Putin a Abdal Fattáh Sísí v Káhiře.

Drží při sobě. Vladimir Putin a Abdal Fattáh Sísí v Káhiře.

LN: Se mnou mluvíte velice otevřeně. Jak velkou šanci ale máte s takovouto kritikou v egyptských médiích?
V současné době nemáme žádný přístup do egyptských médií. Sektor egyptské armády, který se nazývá psychologické záležitosti, kontroluje všechna egyptská média. Šíří do nich svá prohlášení a nařizuje televizním moderátorům, o čem mají mluvit. Všude navíc šíří fámy, myslím, že je to způsob jejich politiky.

LN: Před pár týdny byli v poušti na Sinaji omylem zastřeleni mexičtí turisté, které armáda pokládala za teroristy. Dovedete si jako právník představit, jak bude vypadat vyšetřování této tragédie? Bude ho moci někdo monitorovat?
A umíte si představit, kolik Egypťanů už zemřelo stejným způsobem? Není vůbec žádná šance dostat o takovém vyšetřování jakoukoliv informaci. O těch Egypťanech, které zabili bez přítomnosti justice, také nic nevíme, armáda prostě jen sdělí, že zabila teroristy. Jednou je to deset teroristů, jindy 80, jindy 250. Ani si nedovedeme představit, kolik lidí takto zemře, bez jakýchkoliv informací, vyšetřování a odpovědnosti.

LN: V říjnu začínají v Egyptě parlamentní volby. Co od nich očekáváte?
Mluvíme o parlamentním cirkuse, ne volbách. To ani nebudou zfalšované volby, to prostě volbami ani nelze nazývat. Oni si totiž sami vybrali kandidáty. Když se půjdete přihlásit jako kandidát, vytvoří nějaký dokument, který vaši kandidaturu znemožní. Znám takový případ z kruhu svých přátel, zažil to syn jednoho z komunistických vůdců v zemi. Když chtěl kandidovat, zamítli to, protože je prý obviněn z kriminálního činu. Když jsme pak zkoumali důkazy, zjistili jsme, že jeho jméno ručně dopsali na soudní dokument. Ve skutečnosti nemohl kandidovat proto, že sbíral podpisy na petici pro odstranění režimu Muhammada Mursího.

LN: To je paradox...
Ano, přesně tak. Vybírají si lidi, kteří jsou pro ně přijatelní, a Sísí už plánuje, že v novém parlamentu prosadí dodatky k ústavě. Chce snížit pravomoci poslanců, to je prostě šílenství.

LN: Proč takové šílenství? Bojí se režim nových protestů na káhirském náměstí Tahrír?
Protože zatím nemohou zcela kontrolovat egyptské ulice, stále tu máme protesty, můžeme psát na Facebook a Twitter, i jako vězni pořád vyjadřujeme své názory.

Řeknu vám příběh: Muhammad Adil, Ahmad Máhir a Ahmad Duma (známí liberální aktivisté – pozn. red.) byli ve vězení a slovně napadali Sísího. Říkali, že je diktátor, šílenec, který škodí egyptskému lidu. Poté je varovali s tím, že sám prezident je zmatený z toho, co o něm říkají. Chápete, že se prezident stará o to, co o něm říká mladý muž mého věku, který neudělal nic jiného, než že protestoval proti vojenským soudům pro civilisty? Sísí je nemocný, paranoidní.

On navíc nereprezentuje jen sám sebe, ale obrovskou síť, která těží z jeho režimu. Skládá se z armády, která kontroluje 46 procent egyptské ekonomiky, části podnikatelů a skupiny politiků, které říkáme spojenci z 30. července – ti ho kontrolují a vodí jako svoji loutku.

  • 30Diskuse


Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky


REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz