9. prosince 2014 17:51, aktualizováno  20:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nelidsky mučili zajatce. Senát popsal metody CIA, OSN požaduje soud

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 80Diskuse
Americká Ústřední zpravodajská služba CIA (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká Ústřední zpravodajská služba CIA (ilustrační foto) |

WASHINGTON Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) mučením příslušníků Al-Káidy dalece překročila právní hranice, výslechové metody byly mnohem horší, než se vědělo. Ve své zprávě to v úterý uvedl vyšetřovací výbor amerického Senátu.

Vedení republikánů závěry zprávy kritizuje, netradiční výslechy podle nich pomohly zadržet předáky teroristů a zabít vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Americký prezident Barack Obama senátní zprávu okomentoval tím, že zmíněné metody výrazně poškodily celosvětovou pověst USA.

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva a boj proti terorismu Ben Emmerson vyzval k trestnímu stíhání představitelů administrativy prezidenta George Bushe mladšího a CIA, kteří naplánovali a schválili brutální výslechy. Senátní zpráva podle něj ukazuje, že „šlo o jasnou strategii zosnovanou na nejvyšší úrovni Bushovy administrativy“. „Z pohledu mezinárodního práva jsou USA právně vázány tím, že odpovědné postaví před soud,“ dodal Emmerson v prohlášení.

Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell senátní dokument kritizoval, neboť nestandardní postupy podle něj byly nutné. „Tvrzení v této zprávě, která tvrdí opak, jsou jednoduše chybná,“ citovala agentura Reuters společné prohlášení McConnella a republikánského senátora Saxbyho Chamblisse, který působí ve výboru pro činnost rozvědek.

Falešné informace, věznění neprávem. Metody neměly výsledky

Obama ale zřejmě McConnellovo stanovisko nezastává, neboť výslechové metody podle něj vážně poškodily pověst Spojených států ve světě. „Už nikdy se k těmto metodám neuchýlíme,“ řekl Obama.  „Doufám, že dnešní zpráva nám pomůže odložit tyto techniky tam, kam patří - do minulosti,“ dodal. 

PSALI JSME:

Senátní zpráva mimo jiné tvrdí, že informace získané od radikálů zadržovaných CIA nehrály v pátrání po bin Ládinovi klíčovou roli, ačkoliv zpravodajská služba tvrdí opak. Senátoři také uvedli, že brutální výslechy CIA přinesly mnoho zavádějících a špatných informací, mimo jiné falešnou výpověď o náborovém programu Al-Káidy mířící na černošské Američany.

Z dokumentu rovněž vyplývá, že CIA neprávem zadržovala nejméně 26 lidí, které zařadila do svého programu výslechů a tajných věznic. Zmíněný program byl podle senátorů mnohem brutálnější, než CIA dříve politikům či veřejnosti tvrdila.

Topení litím vody na ručník CIA obhajuje. Podstupují ho i vojáci

Zhruba 500stránkový dokument shrnuje zprávu čítající 6700 stran, připomněla agentura AP. Zpráva mapuje historii programu vyslýchání, který prezident George Bush mladší povolil po teroristických útocích z 11. září 2001. Do roku 2006 ale Bush nebyl informován o podrobnostech programu. Část výslechových postupů Bush později zakázal, zbytek praktik zastavil až Obama.

Poté, co byl v Pákistánu zadržen Palestinec abú Zubajdá, jenž je podezřelý z organizování cest pro špičky Al-Káidy v Afghánistánu, CIA získala povolení využívat nestandardní metody, mimo jiné takzvaný waterboarding, který simuluje topení, dále upírání spánku či věznění ve velmi omezeném prostoru. Představitelé CIA následně k povoleným technikám přidali další neschválené.

Některé z metod, především waterboarding, CIA nadále obhajuje, neboť tuto metodu běžně podstupují příslušníci zvláštních vojenských jednotek. Při této metodě člověk leží spoután a na obličeji má například ručník, na který teče proudem voda. Cílem je navodit pocit topení. Například abú Zubajdá jednou při tomto zákroku přestal zcela reagovat.

Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, který tvrdí, že útoky z 11. září zosnoval, podstoupil waterboarding 183krát. Jeden z agentů CIA ve své zprávě uvedl, že Muhammad „do sebe vstřebal skutečně hodně vody“. V březnu 2003 pak agenti poznamenali, že tento druh mučení ho k větší spolupráci nepřinutil, i tak ale u něj s waterboardingem pokračovali dalších deset dní.

Rektální výživa, ledová koupel či výhružky rodině

Ve výčtu metod senátní zpráva uvádí, že nejméně pět zadržovaných mužů podstoupilo takzvanou rektální rehydrataci, což je metoda zavodnění organizmu. Použito na nich bylo i rektální vyživování. Jedna ze zpráv CIA popisuje, že Muhammadovo „obědové menu“ se skládalo z hummusu, těstovin s omáčkou, oříšků, rozinek. Vše bylo „rozmixováno a rektálně vpraveno“.

Další byli při výsleších podrobeni „ledovým koupelím“ nebo jim bylo vyhrožováno smrtí. Nejméně tři lidé si vyslechli výhrůžky rodinám, agenti CIA vyhrožovali ublížit jejich dětem. Jednomu muži také pohrozili, že znásilní jeho matku, dalšímu zase tím, že jeho matce podříznou krk.

Brutální byly i podmínky věznění. Jeden z údajných radikálů byl po dvoudenním bránění spánku připoután ke zdi a přinucen pouze v mikině ležet na betonové podlaze. Druhý den zemřel. Podle pitvy CIA bylo příčinou smrti podchlazení.

Lidovky.cz, ČTK
  • 80Diskuse