Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Němci okusili gurmánské pivo, příští rok dorazí i do Čech

Jídlo

  7:00
FRANKFURT NAD MOHANEM - Nepořídíte ho v tradičním lahváči, ale většinou v lahvi připomínající sekt, nenalévá se do půllitru, ale často do číše na vysoké noze jako víno a k zakousnutí k němu se nepodávají utopenci, ale běžně degustační menu o několika chodech.

Gurmánské pivo se prosazuje v Německu, nový trend by měl příští rok zamířit i do Čech. foto: ČTK

Řeč je o takzvaném gurmánském pivu ze specializovaných pivovarů, které více než na množství hledí na kvalitu a nebojí se experimentovat s nejrůznějšími přísadami a styly pěnivého moku. Nabízejí ho hlavně lepší restaurace obvykle ve spojení s gastronomickým zážitkem.

Gurmánské pivo se šíří po Evropě

Tento nový pivní trend z USA, který už zdomácněl v Itálii nebo v Belgii, se začíná prosazovat v sousedním Německu. Tam s ním prorazila značka Braufactum z Frankfurtu nad Mohanem, která se svými pivy chce v příštím roce proniknout také do Česka. Šance na uchycení této nové pivní kultury je v rodišti plzeňského možná dokonce větší než v Německu, tvrdí tamní průkopníci.

Inovace, netradičnost

"Když si vezmete německé restaurační pivovary, jsou téměř všechny extrémně tradicionalistické. Vaří světlé, tmavé a na Vánoce bock. Nejsou vůbec inovativní. Nezkoušejí styly jiných zemí, nedělají nic netradičního, vaří své klasické pivo," popsal zakladatel Braufactum Marc Rauschmann rozdíl mezi běžnými minipivovary a jeho produkcí, pro kterou inspiraci čerpal hlavně u amerických mikropivovarů.

"To, co je zdobí, je právě ta netradičnost, zkoušení nových věcí, vyměňování zkušeností s pivovarníky z jiných zemí. Neřídí se tím, co smím nebo mohu, ale tím, co chci. A vždycky to nějak jde," říká sládek, jenž se vaření piva věnuje přes 20 let.

Braufactum, které patří do pivovarnické skupiny Radeberger, v současnosti nabízí deset druhů piv vlastní výroby a přes dvě desítky z partnerských zahraničních pivovarů. Ačkoli prý Rauschmann miluje české pivo, to plzeňského typu mezi nimi chybí.

"Vůbec ho neděláme, protože plzeňských existuje v Německu tolik skvělých, že by nemělo smysl ho vařit. Hledali jsme spíše styly, které v Německu nejsou zastoupeny nebo neexistují v takové formě, v jaké je nyní vaříme," přiblížil svou filozofii. Připravuje tak například svrchně kvašené hořké kolínské pivo (kölsch), skotský ale, nakuřované pšeničné, německý porter a další méně rozšířené druhy.

Luxus naznačí i podávání

Všechny stáčí do vysokých černých lahví jako na víno, z nichž se chmelový mok před zraky hostů nalévá do elegantních číší na vysoké noze, ve kterých by klidně mohlo být i červené. Tak to alespoň dělá obsluha luxusní restaurace Landgut Falkenstein v Königsteinu, která patří mezi asi stovku restauračních zařízení, s nimiž firma v Německu spolupracuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Návštěvníci si zde mohou vybrat třeba speciálně sestavené menu, u něhož je ke každému ze čtyř chodů podáváno jiné pivo. Překrm v podobě křepelčích prsíček tak ozvláštňuje březňák s aroma pečených kaštanů a tmavého chleba, k polévce z dýní Hokkaidó se servíruje ovocně laděné pšeničné stylu IPA, chuť jeleního masa jako hlavního chodu doplňuje černé pivo s čokoládovými tóny a kapka pěnivého moku nechybí ani u sladké tečky na závěr.

Příští rok by si měli pochutnat i čeští gurmáni

Na tu chce Braufactum sázet i v Česku, kam firma plánuje začít vyvážet své produkty příští rok. Uchytit by se s nimi chtěla ve stále přibývajících pivních restauracích a barech a v pivotékách. "S tím, jak v České republice roste cena piva a lidé ho pijí každý den méně, o to víc si uvědomují, že za ty své peníze by chtěli něco zvláštního," vidí v Česku potenciál i pro exkluzivní značky Kamil Krakeš, šéf mezinárodní divize skupiny Radeberger.

"V Americe se jasně prokázalo, že to nový trend je a že je to cesta. Ani v Německu ani v České republice to určitě v nejbližších pěti letech nebude zásadní nositel obratu a zisků, ale ta cesta se bude postupně rozevírat. A v Česku do určité míry možná víc než v Německu," soudí Brňan ve službách pivovarnického gigantu z Frankfurtu nad Mohanem.

Autoři: ,