Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Němci revidují energetiku, snad i u nás ubude hrozeb blackoutů

Berlín hodlá omezit stavbu větrníků. Hlavně by se ale měly snížit i nebezpečné přetoky elektřiny do Česka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Poutníkalf

Důsledek snah nekompetentních politiků
Celý projekt OZE je v podání EU jedna velká parodie a tunel na lidi. Než se to spustilo, měl se celý systém připravit. Transformátory problém neřeší, jen zmírňují následky. Existuje technologie obřích kondenzátorů s kapalnou sírou, které by dokázaly přebytečnou energii zachytit. To je jediný v současnosti ověřený způsob regulace toku velkého množství energie s minimem ztrát od neovladatelných zdrojů, leč nákladný na výstavbu. Pokud by se do soustavy zakomponovaly, pak by využití větrníků dávalo smysl, i když jejich výroba a provoz také nejsou žádná ekologická pohádka.  Bioplynky  jsou rozumné řešení, pokud budou ovládány centrálně dle potřeby přenosové soustavy. Nicméně FVE neuznávám a neuznám, neboť se jedná o podvod. Jená se o neekonomický, nestabilní zdroj, který je neskutečně energeticky nákladný při výrobě a bude to obrovský ekologický problém po ukončení jeho životnosti.Je potřeba si uvědomit, že již dnes se díky nákladům na enerii evropa potýká s problémem konkurenceschopnosti a jestli se ten dotační boom rychle nezastaví, tak v budoucnu přijde větší krize, která nás dovede k další válce.  
0/0
16.11.2013 11:16
Foto

J56i97b 87J76i70b 5104454147607

Blackout a obnovitelné zdroje energie, údajně ohrožující přetoky
 Pane Žiško,dříve než začnete šermovat údajnými hrozbami blackoutů v důsledku OZE, tak by možná nebylo od věci si nejdříve přečíst článek: Blackout a obnovitelné zdroje energie. K údajným „ohrožujícím přetokům“ EE ze SRN, kterými ČEPS tak rád ovlažuje ČEZkou mediální scénu bych pak doporučil pro změnu přečíst článek: Neplánované toky obnovitelné energie z Německa - komentář k posledním zprávám v médiích Přičemž o kompetentnosti vedení ČEPS, kterým se tak rád zaštiťujete, nejlépe vypovídá působení jejího současného předsedy představenstva Vladimíra Tošovského ve Fischerově vládě, že … (;-).
0/0
16.11.2013 9:34
Foto

J68a68n 34Ž88i19ž39k61a

Respektuji Váš názor
Myslím, že už jsem Vám dříve posílal nějaký odkaz na článek ze zahraničních zdrojů o riziku blackoutu. Určitě takových článků sám najdete hodně. Tady cituji šéfa RWE, který také není ve vedení ČEPSu :-). Respektuji Váš názor, ale jsem přesvědčen, že se mýlíte, když tvrdíte, že za šířením zpráv o této hrozbě je pouze ČEPS. Zdraví JŽ
0/0
16.11.2013 12:29
Foto

J90i56b 45J66i37b 5814734787187

Musím se ohradit,
 Musím se ohradit, pane Žižko, nikdy jsem netvrdil, že ČEPS je jediným, kdo straší blackouty! Na stejnou notečku v našich končinách hrají také všichni atomhujeři. Jen namátkou někdejší premiér Petr Přesčas, eministr kmotra Dlouhého z Hluboké Martin Kuba, exministr MPO a toskanský Pizza-boy Milan Urban, jeho někdejší náměstek a exředitel potencionálního subdodavatele Tunelína Martin Pecina atd. atd.Já však tvrdím jinou věc a to, že ČEPS straší blackouty účelově a skoro bych to viděl někdy až za hranicí šíření poplašné zprávy. Obzvlášť komicky pak vyznívá, když ČEPS hartusí hrozbou blafoutů, která se měla odehrát před měsícem a činí tak na tiskovce uspořádané shodou náhod zrovna dva dny před projednáváním zákona o POZE v senátu… Přičemž argumentace tvrzením šéfa RWE považuji taktéž za zcela lichou. Ten sice bezesporu nepatří mezi ty, kdož se třesou na drobty, které upadnou pod stůl při porcování medvěda zvaného Tunelín. Šéf RWE se však zcela logicky jen brání konkurenci.Co se týče názorů ze zahraničního tisku, tak zde je třeba rozlišovat. Něco jiného je běžný novinový článek a něco jiného je ODBORNÉ RECENZOVANÉ pojednání, byť třebas i neinpaktovaného časopisu, kde je hodnocena REÁLNÁ míra rizika. S čím mám já největší problém, bude nejspíš způsobeno mými vysokými nároky na novináře jako na “hlídací psy demokracie“. Zejména u novinářů specializujících se na energetiku a ekonomiku očekávám kritický pohled, který se neveze na vlně většinového názoru, který místo nekritické přejímání názorů šířených zaháčkovanými politiky a zdiskreditovanými státními úředníky naopak jejich názory podrobuje nekompromisní kritice vyhledávaje kritická stanoviska méně známých odborníků, jakými jsou třebas členové první tzv. Pačesovy komise, kteří pro jistotu již do druhé Pačesovy komise nebyli přizváni apod. Osobně naprosto nechápu strategii ČP, kdy na jedné straně přináší brilantní rozbory a upozorňuje na tunelování modrých strak viz. Key-Investments apod. a na druhé straně v energetických záležitostech v mnoha ohledech ČP jen opakuje mantry strak zaháčkovaných v energetice (samozřejmě, že ne vždy a všechno, ale na můj vkus poměrně hodně). Třebas o pochybných transakcích ČEPSu a rozporech v jejich prohlášeních jsem tady ještě nezažil ani jeden článek. Dokonce i zdejší brilantní ivestigativci Schabu, či Kálenský se energetickým kauzám vyhýbají velkým obloukem. Pravda bývaly tu články pana Klose, těch však notně ubylo a mladičký Charvát to sám již nezachrání.
0/0
17.11.2013 9:47
Foto

Energetik_Tom

Proč by to nezaplatili?
"Proč by měla státní společnost ČEPS, tedy potažmo čeští poplatníci, platit taková opatření za vlastní peníze?"Proč by to nezaplatili? Když už patí sytémové poplaty za elektřinu která se vyváží za hranice? Nějaké zbytečné trafo za několik miliard které po pár letech bude ležet zarostlé v kopřivách (protože bude zvyšovat ztráty a náklady) se v tom lehce ztratí.http://www.penize.cz/ekonomika/70135-kazdy-cech-dotuje-vyvoz-elektriny-celkem-2-miliardamiFirmy na Kypru chtějí také práci a zakázky v ČR. A už jste se dívali na návrh ceny naší předražené distribuce na další rok?http://eru.cz/user_data/files/cenova%20rozhodnuti/navrh/2013/VKP_CR_2013_tarify.pdfKde jsou ty sliby obviněné Vitáskové o tom, že distribuci sníží o 10% a zprůhlední  financování nákadů na provoz distribuční sítě, zakáže neveřejná nevýběrová řízení monopolních distributorů atd....http://www.safranek-ecentre.cz/news/dobra-zprava-pro-nas-vsechny-poplatky-za-distribuci-elektriny-se-snizi-hlasi-eru/ Platby za jistič byly oproti roku 2013 zachovány.U D02 se cena za kwh má snížit ze 1739Kč na 1631Kč což je pouhých 6%.U D56 se cena za kwh v NT má zvýšit dokonce skoro o 2%. Teď to vypadá, že "atentáty" (prohlašované jako dílo solárníků) na Vitáskovou přece jen splnili svůj pravý účel.
0/0
15.11.2013 22:44
Foto

Energetik_Tom

Pro snížení brozeb blackoutů
Pro snížení brozeb blackoutů by se hlavně muselo revidovat vedení v ČEPSu:http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vitr-nefouka-proud-elektriny-presto-ohrozuje-cesko-745837 http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ceps-pry-dal-firme-z-kypru-zakazky-za-1-5-miliardy-746142
0/0
15.11.2013 22:14
Foto

Alta

Plyn
Existuje jakýsi Martin Viessman který má vizi o Německu postaveném na zemním plynu mikrokogeneracich ... je to schopný lobyista podnikatel a prostě vizionář. Jsou i další kteří lobuji za bioplyn greengas... a samozřejme OZE. Není tohle cesta? Uz jsem tady nekde psal ze elektřina z FV bez konvertoru přímo do bojleru vyjde za 2, 78 kč/kwh.
0/0
15.11.2013 19:01
Foto

Poutníkalf

Hezké, ale
až dosáhnete na cenu 2,78 Kč/KWh pomocí FV u soustruhu, tak to začne být zajímavé.
0/0
16.11.2013 11:33
Foto

Martin Hájek1

Souhlas
Samozřejmě je pravda, že z 9 fungujících jaderných bloků v Německu jsou 4 právě v Bavorsku. Něco tam nejspíš ještě odstavit půjde, ale všechno do roku 2022 dost těžko, protože sítě v té době dobudované nebudou ani náhodou. Je to v Bavorsku dohromady přes 5000 MW mínus a to je i pro největší spolkovou zemi pořádná porce. Jde to docela dobře přirovnat k odstavení Temelína i Dukovan v Česku. Takže to "pouze" by se samozřejmě slušelo dát do uvozovek.
0/0
15.11.2013 13:21
Foto

J97a34n 53Ž39i56ž75k31a

Jde právě o ten přechod
Budoucnost jádra v Německu nemá moc smysl řešit - je to prostě nalinkované, žádné nové jaderné elektrárny nebudou, ty staré se odstaví a zlikvidují. Pravděpodobnost, že by se na tom mohlo něco změnit, je mizivá. Němci teď skutečně řeší problém, jak zajistit dostatek pružných fosilních  zdrojů (a ještě k tomu relativně "čistých"), v tom má pan Hájek (níže) bezpochyby naprostou pravdu. Šéf RWE má ale podle mne pravdu v tom, že ten postupný odchod od jádra ještě může způsobit problémy. A i kdyby šlo "pouze" o Bavorsko - jde o dost velkou spolkovou zemi.  Zdraví JŽ
0/0
15.11.2013 12:51
Foto

Energetik_Tom

Souhlas, šéf RWE má pravdu a
Souhlas, šéf RWE má pravdu a rozumí tomu:„Při ceně elektřiny 60 euro za megawatthodinu nemůžete stavět jadernou elektrárnu,“ řekl nedávno nastávající šéf RWE Peter Terium.Aby se stavba „jaderek“ vyplatila, musela by cena proudu výrazně stoupnout. „Muselo by to být 100 eur,“ uvedl Terium. RWE se už před dvěma lety stáhla z jaderného projektu v Bulharsku a na začátku roku 2011 také z projektu v Rumunsku.http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nemci-uz-nechteji-stavet-britske-jaderky-jsou-moc-drahe-755942Němci už to nebezpečné jádro prostě něchtějí dále dotovat, slevovat z bezpečnostních standardů a poskytovat další úlevy jaderné loby. Už před Fukušimou řekli jasné ne. 
0/0
15.11.2013 23:01
Foto

Martin Hájek1

Od reality jsou Němci stále velmi daleko
Při pohledu na hádku CDU a Sociálních demokratů, jestli podíl OZE na výrobě elektřiny má být v Německu 75 nebo "jenom" 50 %, se člověk s určitými znalostmi energetiky musí ptát, co ti politici v Německu kouří - bude to zřejmě velmi "dobrý model". Na realitu ještě dojde, plány jsou od ní stále velmi daleko, i když náznaky změn myšlení směrem k respektování fyzikálních zákonů jsou určitě pozitivní. Jinak ale nesouhlasím s tezí, že Německo potřebuje stabilní jaderné zdroje. Právě naopak, pokud myslí Němci Energiewende vážně, tak potřebují flexibilní klasické zdroje, které budou těm obnovitelným schopné "uhnout", když to bude potřeba - například za jasného letního víkendu v poledne. To ale moc není případ jaderek. Odstavování jaderek je problém víceméně pouze v Bavorsku, kde bude obtížné sehnat rychle náhradní výkon a vybudování kapacity v sítích bude trvat desetiletí.
0/0
15.11.2013 12:36
Foto

Energetik_Tom

Možná máte pravdu že
Možná máte pravdu že vybudování kapacity v sítích bude trvat desetiletí. Ale možná budu mít Němci potřebné vedení postavené dříve než ČEPS poklepe na základní kámen nepotřebného transformátoru. Je to hlavně otázka peněz a ty už Němci na rozdíl od ČR na stavbu mají připravené:http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/nemecka-vlada-rapidne-urychli-vystavbu-prenosovych-siti_255863.html V Německu mimo jaderek ukončí pravděpodobně provoz také 28 tepelných elektráren o celkovém výkonu cca 15 gigawattů. Důvod k takovému kroku není ani tak zastaralost zařízení, nýbrž, jak uvádí RWE: „Nedostatečná cenová konkurenceschopnost vůči obnovitelným zdrojům energie“.http://www.novinky.cz/ekonomika/317195-nemci-chteji-zavrit-28-elektraren.html  
0/0
15.11.2013 23:34
Foto

Jo, a místo těch uzavřených
Jo, a místo těch uzavřených plynových elektráren němci uvedou do provozu 10 GW v elektrárnách spalujících uhlí. http://technet.idnes.cz/obnovitelne-zdroje-cesko-nemecko-dq4-/veda.aspx?c=A131103_182539_veda_mla#utm_source=lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=sph A mimochodem, jen idiot může dnes blábolit o nějaké konkurenci v německé energetice (notabene, když se odkazuje na článek na novinkách), když takzvaně obnovitelné parodie na elektrárny jsou masivně dotovány a klasické zdroje, nikoliv. Realita je taková, že jediné co se dnes v německu vyplatí stavět je dotované tzv. oze. Jádro a plyn je nekonkurenceschopné protože je nedotované. Jediné co se ještě drží je extrémně levné (díky dovozu z USA) uhlí. Problém je ještě v tom, že kvůli regulaci sítě se bez plynových zdrojů německá energetika neobejde. Výsledek  zeleného magoření za stovky miliard eur v německu je tedy ten, že došlo k odklonu od ekologického jádra a plynu a začalo se masivně spalovat uhlí a krom tzv. oze se dotují ještě i fosilní zdroje, aby se nezhroutila síť. http://neviditelnypes.lidovky.cz/nemecko-potize-plynovych-premiantu-d7g-/p_ekonomika.aspx?c=A130520_110453_p_ekonomika_wag
0/0
16.11.2013 18:10
Foto

Energetik_Tom

Ano uvedou do provozu několik
Ano uvedou do provozu několik již rozestavěných uhelných elektráren, se špičkovými parametry které nepotřebují žádné výjimky s Evropských ekologických a energetických standardů a za poloviční cenu narozdíl od rekostruovaného Prunéřova a dalších Romanových akcí které dohodil vlastní Škodovce. V Německu a částečně už i v ČR se všechny nové OZE musejí podílet na regulaci a dynamické podpoře sítě a kompenzaci účiníku. Nové OZE tedy neplní pouze funkci výroby energie ale také regulační s rozsahem a rychlosí které klasické tepelné elektrárny nemohou zdaleka dosáhnout.V Německu je již také podporována akumulace přebytečné energie na dobu vyšší spotřeby. Na této činosti se může podílet každý kdo má jakýkoliv akumulátor energie (elektromobil, výrobce energie atd..) a za to dostane zaplaceno i bez toho aby musel podstoupit šílenou byrokracii a byl nucen podnikat na činostit kerá jej nemůže uživit.V ČR utečně ještě hodně vody a let něž se podaří energetiku uvolnit ze spárů státem vydržováného monopolu s názvem ČEZ a nastavit přiměřeně rovné podmínky i pro malé výrobce, poskytovatele systémových služeb a rovnocený přístup k distribuční síti. Podporu a dotace do jaderné a uhelné energitiky přiznávají sami jejich příjemnci takže je nepopřete. Například profláknutá akce eurokomisaře:Eurokomisař pro energetiku podváděl. V klíčové zprávě zatajil podporu jádra a uhlíhttp://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-evropa/c1-61007760-zpravy-eunepotřebující-eurokomisar-oettinger-studie"Zatímco ve skutečnosti obnovitelné zdroje energie získaly z EU v roce 2011 dotace v hodnotě 30 miliard eur, jaderná energie obdržela subvence o pět miliard eur vyšší. Dalších 26 miliard eur pak "přiteklo" na podporu elektráren na fosilní paliva." A perlička z ČEZkého protiOZE úřadu zvaného ERÚ který zlevnění el. energie v novém cenovém rozhodnutí zdůvodnil takto:"Klesající cena je způsobena zejména pokračujícím rozvojem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, které mají velice nízké marginální náklady na vyrobené množství elektřiny."
0/0
1.12.2013 12:10
Foto

Kdybyste nebyl úplný debil
který slepě přejímá veškerou zelenou propagandu byť je sebenesmyslnější, tak byste si dal tu námahu a přečetl alespoň diskuzi k odkazovanému článku, když už ne zdroj. Pak byste totiž zjistil, že článek na ihned je úplně nesmyslný a skutečná čísla jsou jiná. Zpráv ve skutečnosti hovoří o tom, že celkové dotace do energetiky byly 60 mld eur, z toho 30 mld eur na oze, 26 mld eur na spalování fosilních paliv a 4 mld eur na jádro.  K tomu je nutno dodat, že ty 4 miliardy šli na uložení jaderného odpadu z jaderného účtu na který musí jaderné elektrárny přispívat, tedy nejedná se o žádnou dotaci. Dotace na fosilní zdroje jsou zase způsobeny tím, že německá energetická síť je díky oze destabiliozovaná a bez fosilních zdrojů by se definitivně rozpadla. Fosilní zdroje jsou ovšem díky dotacím do oze nekonkurenceschopné a musí být tedy dotovány. A hlavně by vám došlo, že se jedná o absolutní částky bez ohledu množství vyrobená energie. Při přpočtu na vyrobený MWh se ukazuje, že dotace na vyrobenou MWh z tzv. oze jsou mnohotisíckrát vyšší než do ostatních zdrojů.      A mimochodem těch "již několik rozestavěných uhlených elektráren"  mají celkový výkon 11 GW a začaly se stavět jen proto, že se začly kvůli přechodu na tzv. oze odstavovat jaderné elektrárny. A co se týče regulace, tak ta povinnost tzv. oze podílet se na regulaci je asi zatraceně nedostatečná, když musí německý operátor přemlouvat (a platit mu za to) provozovatele plynové elektrárny aby nechal svou elektrárnu v provozu jinak se mu rozpadne síť.
0/0
3.12.2013 18:07
Foto

Martin Hájek1

Právě že to není hlavně
Právě že to není hlavně otázka peněz, to je hluboký omyl. Je to především otázka povolovacích procesů, rakoviny jménem NIMBY a získání potřebných pozemků. Příprava liniové stavby dnes v Německu trvá deset a více let, to je realita, kterou jakékoli peníze nemohou výrazně urychlit.
0/0
17.11.2013 12:26
Foto

Energetik_Tom

Když bude nejhůř, tak možná
Když bude nejhůř, tak možná Němci sleví ze svých demokraických hodnot a Merklová po vzoru Klause podepíše zákon o liniových stavbách s možností vyvlastnění, jak bylo v ČEZku prolobováno pro Temelín. Rozhodně Němcům nebude trvat zákonná úprava tři roky jak je v ČR obvyklé.
0/0
1.12.2013 12:16