Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Němci se báli i o jedinečný knížecí park

Česko

V některých částech Polska a Německa se včera začala situace vracet do normálu.

Nová povodňová vlna ale zasáhla Braniborsko.

BERLÍN/PRAHA Velký úklid a návrat do zničených domovů. Podobně jako v České republice vypadala včera situace v Německu a v Polsku, kde se o víkendu přehnala velká voda. Do postižených oblastí začíná také proudit finanční pomoc. Výše škod, které voda v obou státech napáchala, zatím nebyla vyčíslena. Jen na vyplaveném cisterciáckém klášteře v německém Ostritzu z roku 1234 ale prý dosáhnou několika milionů eur.

Hladina rozvodněné Lužické Nisy v německém Zhořelci a Žitavě v noci na včerejšek klesla, a mnoho lidí se tak mohlo vrátit do svých domovů. Nadále napjatá situace ala panovala v Braniborsku, kam včera kolem poledne dorazila povodňová vlna. Hladina Lužické Nisy u braniborského Klein Bademeuselu stoupla odpoledne na čtvrtý, nejvyšší povodňový stupeň. V pohotovosti jsou ale i saské orgány, které s obavami hledí především na Labe, které hrozí rozlitím kvůli vodě z rozvodněných českých řek. Meteorologové zde navíc varují před dalším přívalem srážek.

Krátce po poledni zasáhla voda i severosaský Bad Muskau s parkem knížete Pücklera, který je zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Německé televize odvysílaly záběry, na kterých bylo vidět tamní zámek obklopený ze všech stran vodou. Ze zámku byly naštěstí již dříve odvezeny do bezpečí všechny cenné předměty. Experti odhadovali, že hladina Nisy u Bad Muskau dosahovala kolem sedmi metrů. Za normálních okolností nemá přitom ani jeden metr.

I situace v zaplavených městech a vesnicích v sousedním Polsku se včera začala vracet do normálu. Symbolem polských povodní se stala nejvíce postižená Bogatyně (ležící blízko českého Hrádku nad Nisou), která byla několik dní zcela odtržena od světa, protože voda strhla všechny mosty a poničila přístupové cesty. „Vypadá to tady jako Armageddon,“ citoval polský list Rzeczpospolita místní obyvatele. Vodní živel tam strhl deset domů a nenávratně poškodil velké množství dalších. V okolí Bogatyně zůstávalo včera bez elektřiny ještě asi 1200 domácností, o víkendu jich ale bylo až osm tisíc.

Se záchrannými pracemi pomáhali Polákům i hasiči z Německa, navzdory tomu, že s ničivým živlem měli množství práce i ve své zemi. Podobně i Rusko, které nyní sužují požáry, nabídlo svou pomoc – slibuje Varšavě poskytnout stany a dezinfekční prostředky.

***

VODA U SOUSEDŮ

* S velkou vodou na Nise včera bojovalo německé Braniborsko, kam kolem poledne dorazila povodňová vlna.

* Záplavy zasáhly i severosaský Bad Muskau s parkem knížete Pücklera, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Přírodní památka byla částečně zatopena, všechny cenné předměty z místního zámku byly ale včas odvezeny do bezpečí.

* Do postižených oblastí se s příslibem finanční pomoci vydali německý ministr vnitra Thomas de Maiziére a saský premiér Stanislaw Tillich. Ten byl kritizován, že jeho vláda nedělá dost pro ochranu lidí před velkou vodou. Saský premiér to však odmítl. Od ničivých záplav v roce 2002 prý Drážďany vynaložily na protipovodňová opatření na dvě miliardy eur.

* V Polsku byla nejvíce zasažena Bogatyně, kde vodní živel strhl na deset domů, nenávratně poškodil řadu dalších, zničil mosty a město odřízl od světa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!