16. srpna 2010 11:07, aktualizováno  15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Německá zpěvačka je souzena z vědomého přenášení viru HIV

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nadja Benaiss z No Angels u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadja Benaiss z No Angels u soudu | foto: ČTK

DARMSTADT Nadja Benaissová, členka jedné z nejúspěšnějších německých kapel No Angels, se dnes před soudem v Darmstadtu přiznala, že provozovala nechráněný sex, ač věděla, že je nakažena virem HIV.

Benaissová je souzena, že o své nemoci neřekla třem svým sexuálním partnerům; jednoho virem HIV nakazila. Hrozí jí až deset let vězení.

Benaissová, která měla v dospívání problémy s alkoholem a drogami a na čas skončila na ulici, je obžalována z trestného činu vážného ublížení na zdraví. Jelikož se ho údajně dopustila v 17 letech, stojí před soudem pro mladistvé. Muž, kterého nemocí AIDS údajně nakazila v roce 2004, před ním dnes vystoupil jako vedlejší žalobce.

"Měli jsme pětkrát až sedmkrát pohlavní styk, z toho asi třikrát nechráněný," líčil čtyřiatřicetiletý muž z Frankfurtu nad Mohanem podle serveru deníku Bild. O tom, že je Benaissová HIV pozitivní, se prý dozvěděl v únoru 2007 od její tety. Nechal si proto také udělat test, který prokázal, že je nemocí nakažen i on. "Způsobila jsi mi takovou bolest," vyčetl muž bývalé partnerce v soudní síni, přičemž podle Bildu působil rozrušeně. Prohlásil ale, že mu prý nejde o peníze.

Zpěvačka prohlásila, že si v roce 1999, když byla v jiném stavu, nechala udělat test na AIDS, který byl pozitivní. "Výsledek mě naprosto překvapil," přiznala před soudem, kde také řekla, že lituje svého chování vůči mužům, kterým o své nemoci neřekla.

Soud má naplánováno pět stání, během nichž mají před ním svědčit i ostatní členky No Angels. Rozsudek by měl padnout 26. srpna. Začátek procesu provázel ohromný zájem médií, kvůli němuž bylo jednání přeloženo do velkého sálu darmstadtského soudu. Do něj se ale vejde jen 50 lidí, takže mnoho novinářů muselo čekat za dveřmi.

Osmadvacetiletá zpěvačka byla zatčena v dubnu 2009 krátce před vystoupením a strávila poté deset dní ve vyšetřovací vazbě. Nevládní organizace podle serveru BBC varují v souvislosti s jejím procesem před kriminalizací lidí nakažených AIDS.Skupina No Angels vznikla v roce 2000 na základě televizní castingové show a stala se nejúspěšnější německou dívčí kapelou, která do přerušení kariéry v roce 2003 prodala přes pět milionů nahrávek. V roce 2007 se i za pomoci Benaissové dala skupina znovu dohromady a o rok později reprezentovala Německo v písňové soutěži Eurovize.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz