18. prosince 2008 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německého neonacistu hledají i Češi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Policejní vůz parkuje před domem šéfa pasovské policie Aloise Mannichla, kterého pobodal neonacista | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní vůz parkuje před domem šéfa pasovské policie Aloise Mannichla, kterého pobodal neonacista | foto: AFP

BERLÍN Po muži, jenž v sobotu pobodal policejního šéfa v německém Pasově, už společně s německými a rakouskými kolegy pátrá i česká policie. Informoval o tom Peter Kremer z policejního prezídia v Řezně. Policejní vrchní rada řekl, že česká policie byla do případu zasvěcena od samého počátku, tedy od sobotního večera.

Vzhledem k blízkosti Pasova od hranic s Rakouskem a Českou republikou bavorská policie neprodleně o případu informovala právě tyto dvě země. "Právě v blízkosti trojmezí Německa, Rakouska a Česka se to nabízí," řekl Kremer, podle něhož "je v oblasti možného", že pachatel nebo pachatelé utekli do některé sousední země.

"Hranice jsou otevřené. Může se přes ně volně projíždět," poukázal policista i na skutečnost, že před rokem zmizely hraniční kontroly z německo-české hranice díky vstupu Česka do schengenského prostoru. Kremer předpokládá, že příslušné informace mají policisté na celém území České republiky podobně jako je tomu prý v Rakousku.

Jen o dva centimetry minul srdce
Výměna informací mezi českou a bavorskou policií se odehrává i v tomto případě prostřednictvím centra spolupráce, které bylo po rozšíření Schengenu zřízeno v příhraničním bavorském Schwandorfu, potvrdil Kremer. Bavorská policie si není jistá, zda byl útočník sám, nebo měl po ruce
komplice. Je si ale jistá, že šlo o neonacistu. Ve středu zatkla mnichovský manželský pár, jenž byl možná do útoku zasvěcen.

Ředitel pasovské policie Alois Mannichl, jenž nyní leží v nemocnici, byl napaden v sobotu večer před vlastním domem v obci Fürstenzell poblíž Pasova. Útočník, asi 190 metrů vysoký muž s holou lebkou ve věku 25 až 35 let, měl na sobě imitaci letecké bundy, která je obvyklá mezi skinheady. Před svým útokem prý na dvaapadesátiletého policejního šéfa řval bavorským nebo rakouským dialektem: "Mnoho pozdravů od národního odporu. Ty levičácká svině, už nebudeš šlapat po hrobech našich kamarádů." Pak policistovi zasadil ránu nožem do hrudi, přičemž jen o dva centimetry minul srdce. Poté ujel v autě.

Jeho zmínka o hrobech se zjevně vztahovala k pohřbu bývalého příslušníka nacistických jednotek Waffen SS Friedhelma Busseho, jenž se konal v Pasově v červenci. Neonacisté mu do hrobu vložili vlajku s hákovým křížem a Mannichl, známý svým nesmlouvavým postojem vůči pravicovým extremistům, později nechal hrob otevřít a zakázaný nacistický symbol odstranit. Po pachateli nebo pachatelích pátrá zvláštní padesátičlenný policejní tým. Bavorský kriminální úřad vypsal za informaci vedoucí k dopadení odměnu ve výši 5000 eur (přes 130.000 korun).

Mezitím uvalila policie vazbu na manželskou dvojici, třiatřicetiletého muže a dvaadvacetiletou ženu, která se mimo jiné zúčastnila zmíněného pohřbu. Existují indicie, že pachatele při jeho atentátu na Mannichla podporovali. Kromě nich už policie předběžně zadržela nejméně další tři osoby, které
však nakonec propustila.

ČTK
  • 11Diskuse