9. listopadu 2009 11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo chystá velkolepé oslavy: před 20 lety padla Berlínská zeď

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jako před 20 lety. Němci u příležitosti oslav boří model Berlínské zdi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jako před 20 lety. Němci u příležitosti oslav boří model Berlínské zdi. | foto: AFP

BERLÍN Německá metropole si velkolepě připomíná 20. výročí pádu Berlínské zdi. Oficiální Slavnost svobody začne v 19:00 SEČ před Braniborskou bránou koncertem berlínské Státní opery a vyvrcholí symbolickým zhroucením zdi z obřích dominových kostek.

Mezi hosty oslav budou prezidenti Ruska Dmitrij Medveděv a Francie Nicolas Sarkozy či Václav Klaus, ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová, ale také poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov a bývalý polský prezident Lech Walesa.

Šéfové států a vlád symbolicky projdou Braniborskou bránou, kterou Berlínská zeď těsně míjela. Zakladatel polského hnutí Solidarita Walesa krátce poté začne naplňovat nejočekávanější bod programu oslav tím, že povalí první kostku domina z tisícovky pomalovaných umělohmotných panelů.

Na fotogalerii dominových kostek se podívejte zde

Děti si prohlíží domino, které se v pondělí skácí k zemi v 1,5 kilometru dlouhé řadě, jež kopíruje někdejší berlínskou zeď.

Německá kancléřka Angela Merkelová ještě odpoledne navštíví spolu s Gorbačovem a Walesou bývalý hraniční přechod na ulici Bornholmer Strasse, k němuž se v noci 9. listopadu 1989 vydaly první stovky východních Berlíňanů.

Ten večer nedostatečně informovaný komunistický funkcionář Günther Schabowski způsobil senzaci zveřejněním usnesení o otevření západních hranic pro východoněmecké občany. To mělo být oznámeno nejdřív druhý den ráno.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz