Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Německu otevřeli první školu pro uprchlíky. Vyučování probíhá online a je zdarma

Svět

  7:00aktualizováno  8:00
BERLÍN - Ten nápad se zrodil loni a jeho motorem byly rozhovory se syrskými uprchlíky. Nyní smělý plán dostává jasnější obrysy i první finance na provoz. V Německu totiž od října začala fungovat nová škola výhradně pro uprchlíky. Díky ní si mladí lidé, jimž bude přiznáno právo na azyl, mohou doplnit své vzdělání a najít lepší uplatnění na trhu.
Práce s počítačem – ilustrační foto.

Práce s počítačem – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Základnu má v Berlíně, na jejím provozu se podílí 100 dobrovolníků a podmínkou pro přijetí je zaslání potvrzení o uprchlickém statusu. Univerzita Kiron představuje určitý přelom ve vysokoškolském vzdělávání uprchlíků - je v angličtině, zdarma a díky tomu, že z velké části probíhá výhradně online, dostupná i uprchlíkům z celé Evropy.

První studenti

Doposud univerzita, která se prozatím nachází v testovací fázi, přijala prvních 1200 studentů. Součástí vyučování jsou kurzy, které si Kiron vypůjčil od jiných univerzit, jako je třeba Cambridge, Yale nebo i Harvard. Kurzy pokrývají oblasti počítačových věd, obchodní administrativy, architektury, strojírenství, ale i mezikulturních studií. Škola zároveň sama produkuje vlastní učební materiály.

Univerzita Karlova nabízí uprchlíkům studium zdarma. Zaplatí jim i ubytování

A první studenti jsou nadšení. Palestinec Kashif Kazmi, který nyní žije v Německu, pro zpravodajský server CNN uvedl, jak moc mu studium na univerzitě pomáhá, „Cítím, že jsem konečně začal dělat něco, čím bych se začlenil do společnosti,“ popisuje. „Pro uprchlíky je obtížné najít okamžitě práci a spousta z nich nemá přes den co dělat,“ dodává.

„Co je na Kironu skvělé, je to, že naše kurzy jsou flexibilní. To znamená, že studenti si mohou dovolit zároveň se studiem dělat i placenou práci,“ připojuje další výhodu

Tvůrci ale zároveň chtějí, aby studenti poslední rok docházeli do školy i fyzicky. „Offline“ výuka by měla probíhat na jedné z partnerských univerzit.

Crowdfundingová kampaň

Ačkoliv univerzita v říjnu přijala již první studenty, stále běží crowdfundingová kampaň, která má za cíl vybrat peníze na její fungování.

Za dva měsíce se jejím prostřednictvím podařilo vybrat přes 200 tisíc euro, jak ale upozorňuje Juan David Mendieta, vedoucí technologického oddělení na Kironské univerzitě, ani to nebude brzy stačit.

Po vzoru Univerzity Karlovy. Pomoc uprchlíkům zvažují i další vysoké školy

„Těch 200 tisíc euro, které jsme doposud vybrali je skvělých, ale naši dobrovolníci si nebudou moci dovolit pracovat bez platu navždy. Navíc potřebujeme více peněz na financování více studentů,“ uvádí Mendieta. Možnost přispět přitom veřejnost bude moci již jen několik dní, kampaň se totiž uzavře již 17. listopadu.

Zavedení školného však škola neplánuje. „Jedna velká bariéra pro vysídlené lidi byla ta, že se nemohli přihlásit na běžné univerzity, protože neměli řádné dokumenty. Další bariéra byly vysoké poplatky,“ vysvětlil pro zpravodajskou stanici CNN Markus Kressler, spoluzakladatel univerzity.

„Vymysleli jsme Kiron tak, aby byl ideální univerzitou pro uprchlíky a odstranili jsme proto obě tyto bariéry. Další věc je, že jsme se snažili zajistit, aby všechny naše kurzy byly dostupné online, tak, aby v nich mohli studenti pokračovat bez ohledu na to, kde nakonec skončí,“ dodal.

Její zakladatelé přitom do budoucna plánují její přístupnost uprchlíkům po celém světě - podmínkou bude jen přístup k internetu. Takto by univerzita chtěla přijmout každý rok až 10 tisíc studentů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!