Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Německo posílá do Rakouska vlaky. Zajistí převoz běženců přes hranice

Evropa

  12:13aktualizováno  13:12
BERLÍN - Z Rakouska do Německa přešlo ve čtvrtek 3700 běženců, oznámila v pátek německá policie. Proti středě to znamená pokles zhruba o čtvrtinu.

Uprchlíci u mostu na rakousko-německých hranicích. foto: ČTK

Bavorsko v pátek začalo vypravovat do Salcburku zvláštní vlaky, aby zajistilo organizovaný převoz uprchlíků do země a zamezilo nekontrolovanému přecházení hranic. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel nicméně zdůraznil, že Německo nemůže nabídnout nový domov všem uprchlíkům, kteří do Evropy přicházejí.

Ve středu dorazilo do Německa 9100 uprchlíků, většina z toho z Rakouska. Policie celkové počty za čtvrtek zatím nezveřejnila, německo-rakouskou hranici však podle ní překročilo 3700 lidí, což je o čtvrtinu méně než předchozí den a srovnatelný počet jako v úterý.

Zamezit chaosu

Německá železniční společnost Deutsche Bahn začala v pátek na žádost bavorské vlády posílat do Salcburku zvláštní vlaky, které zajistí převoz běženců přes hranice. „Snažíme se, aby další cesta uprchlíků byla pokud možno organizovaná. Chceme zamezit chaosu na hranicích,“ uvedlo bavorské zemské ministerstvo vnitra. Řádné vlaky mezi Salcburkem a Mnichovem ale nadále nejezdí.

Německý poslanec Wolfgang Bosbach z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové však navzdory poklesu počtu přicházejících běženců varoval před zrušením hraničních kontrol. „Nemůžeme je za žádných okolností ukončit, dokud nevzniknou registrační centra v jižní Evropě a dokud Německo nevytvoří centrální zařízení pro přijímání běženců,“ řekl.

„Německo sice může nabídnout mnoha lidem novou vlast, ale ne všem. Ani silné Německo nezvládne každý rok integrovat milion běženců,“ upozornil dnes vicekancléř Gabriel. „Německo pomáhá - ale kdo teď pomůže Německu?“ uvedl v komentáři pro deník Bild a vyzval Evropskou unii ke spravedlivému rozdělování běženců.

V Německu se v současnosti nedostává ubytoven pro uprchlíky a mnoho z žije v narychlo vybudovaných stanových městečkách. Některé běžence trápí nedostatek jídla, který se snaží řešit i sběrem lesních plodů. V oblasti Hannoveru kvůli tomu došlo k hromadné otravě houbami, když tři desítky syrských běženců snědly jedovaté muchomůrky, které jim vzhledem připomínaly jedlé houby z jejich vlasti.

HLAVNÍ UDÁLOSTI

Výběr hlavních událostí spojených s uprchlickou krizí v uplynulém týdnu:

11. ZÁŘÍ

  • Ministři zahraničí visegrádské skupiny (V4) na jednání se svými kolegy z Německa a Lucemburska opět odmítli navrhované povinné přerozdělování migrantů.
  • Rakousko částečně uzavřelo dálnici spojující Vídeň s Maďarskem, protože se po této komunikaci vydaly desítky migrantů pěšky do Vídně.

12. ZÁŘÍ

  • Postoje k řešení uprchlické krizi vyvolaly diplomatickou roztržku mezi Rakouskem a Maďarskem. Maďarský premiér Viktor Orbán zopakoval, že imigranti podle něj neprchají z válečných oblastí, nýbrž z bezpečných uprchlických táborů v sousedních zemích, a do Evropy jdou za lepším životem. Rakouský kancléř Werner Faymann potom nepřímo přirovnal maďarské zacházení s uprchlíky k nacistickým deportacím. Maďarsko předvolalo rakouského velvyslance.
  • Maďarsko oznámilo, že na hranice se Srbskem vyšle dalších 4300 vojáků, především aby pomohli urychlit budování plotu proti imigrantům.

13. ZÁŘÍ

  • Německo oznámilo, že kvůli náporu uprchlíků zavede s okamžitou platností dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, nejprve s Rakouskem.

14. ZÁŘÍ

  • Rakousko, ČR, Slovensko a Nizozemsko začaly v různé formě obnovovat kontrolní režim na svých hranicích.
  • Maďarští policisté zablokovali hlavní průchod pro uprchlíky na srbsko-maďarské hranici: vytvořili kordón a natáhli ostnaté dráty přes železniční trať, po které každý den přicházely tisíce utečenců do maďarského Röszke.
  • Země EU se na zasedání svých ministrů vnitra nedokázaly dohodnout na přijetí povinných kvót pro přerozdělení 160 000 uprchlíků kvůli námitkám Česka, Slovenska i dalších zemí. Ministři potvrdili už dříve domluvené přesídlení 40 000 žadatelů o azyl, kteří jsou nyní v Itálii a v Řecku.
  • Německý vicekancléř Sigmar Gabriel uvedl, že do Německa nejspíš letos přijde až jeden milion uprchlíků. Odhady ministerstva vnitra dosud hovořily o tom, že do země se letos dostane kolem 800 000 běženců. Současný příliv běženců tak výrazně překonává zatím největší poválečnou uprchlickou vlnu z roku 1992.

15. ZÁŘÍ

  • V Maďarsku začal platit zákon, který umožňuje úřadům rychleji odmítat azylové žádosti. Odmítnutí žadatelé se budou muset vracet do Srbska.
  • Maďarská vláda kvůli migrační vlně také vyhlásila krizový stav ve dvou oblastech na jihu země přiléhajících k hranicím Srbska. Opatření má mimo jiné umožnit vyslání armády, aby pomohla policii střežit hranice.
  • Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére řekl, že podporuje návrh předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, aby by EU měla omezit vyplácení peněz ze strukturálních fondů zemím, které odmítají kompromis při rozdělování běženců.

16. ZÁŘÍ

  • Maďarská policie použila slzný plyn a vodní děla proti několika stovkám migrantů, kteří pronikli skrz plot z ostnatého drátu na hranici se Srbskem.
  • Maďarsko oznámilo, že bariéru postaví kromě Srbska a Rumunska také na některých částech hranice s Chorvatskem, kam se část uprchlíků začala přesouvat. Chorvatský premiér slíbil uprchlíkům volný průchod.
  • Obnovení pohraničních kontrol ohlásil slovinský premiér Miro Cerar.

17. ZÁŘÍ

  • Běženci po uzavření maďarsko-srbských hranic začali masově mířit do západní Evropy přes Chorvatsko, do země během dvou dnů přišlo přes 13 000 běženců. Chorvatské úřady zavřely sedm z osmi přechodů na hranici se Srbskem.
  • Kontroly posílilo i Německo, které je nově namátkově provádí na dálnici spojující Prahu s Drážďany.
  • O uprchlické krizi budou ve středu 23. září jednat premiéři a prezidenti Evropské unie.
  • Evropský parlament podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 000 běženců.

18. ZÁŘÍ

  • Maďarsko začalo stavět plot i na hranici s Chorvatskem, přes kterou by se běženci mohli opět dostávat do Maďarska.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!