10. května 2010 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německý deník: Voliči Merkelovou po právu potrestali za nicnedělání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: ČTK

BERLÍN Německá vládní koalice byla v nedělních zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku po zásluze potrestána za své nicnedělání. V redakčním komentáři to píše německý ekonomický deník Financial Times Deutschland (FTD).

Kancléřka Angela Merkelová a její kolegové se podle něj před volbami snažili nerozhněvat si Němce nepopulárními kroky. Tento kalkul jim ale nevyšel. A tak žádný výkon rovná se žádné hlasy, konstatuje FTD.

"Označit výsledek zemských voleb v Severním Porýní-Vestfálsku za účet pro černo-žluté (CDU a FDP) by bylo chybou. Účet se vystavuje za nějaký výkon, kancléřka Angela Merkelová ale v posledním půlroce nic nepředvedla," kritizuje deník politiku koalice křesťanských a svobodných demokratů, která vzešla z podzimních celoněmeckých voleb. O víkendu tyto strany přišly o vládu v nejlidnatější spolkové zemi a Merkelové kabinet o většinu v horní parlamentní komoře.

ČTĚTE TAKÉ: Německá vládní koalice neuspěla v zemských volbách

Kancléřka podle FTD kvůli klíčovým regionálním volbám riskovala i stabilitu eurozóny, když se dlouho stavěla proti finanční pomoci zadluženému Řecku, neboť většina Němců ji odmítá. "Smlouva o nevládnutí" mezi jejím křesťanským blokem CDU/CSU a liberály z FDP se ale podle deníku nevyplatila - ani těmto stranám, ani celému Německu.

Ztráta vládní většiny ve Spolkové radě povede podle FTD v zemi k politické stagnaci. "Občané mohou nyní jen doufat, že se ji Merkelová nepokusí také vysedět. Pro to by musela oživit svou největší sílu: vyvažování zájmů ve velké koalici s SPD," uzavřel ekonomický list.

Deník Frankfurter Rundschau se zamýšlí i nad možnými důsledky neúspěchu vládní koalice v nedělních volbách na její další fungování. Očekává, že nervozita postihne hlavně liberální FDP, které v posledních měsících výrazně klesají preference. "V porovnání s budoucí koaliční atmosférou tak byly dosavadní roztržky jen přátelským pošťuchováním," předpovídá frankfurtský list.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz