26. dubna 2010 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německý exministr měl za poradce agenta československé rozvědky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Frank-Walter Steinmeier s Cyrilem Svobodou při návštěvě Prahy v roce 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frank-Walter Steinmeier s Cyrilem Svobodou při návštěvě Prahy v roce 2006. | foto: Lidové noviny

BERLÍN Detlef Prinz, berlínský mediální magnát a blízký spolupracovník bývalého německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, údajně pracoval v 80. letech pro československou komunistickou rozvědku.

Píše to časopis Focus s odvoláním na archivní dokumenty, podle nichž bylo Prinzovým úkolem získávat informace o amerických zařízeních a diplomatech v tehdejším západním Německu a o dění uvnitř německé sociální demokracie (SPD). Prinz obvinění odmítá a chce se proti němu právně bránit.  Podle dokumentů, které Focus zveřejnil, se někdejší mluvčí odborového hnutí IG Metall s vazbami na nejužší vedení SPD dal do služeb První správy Sboru národní bezpečnosti (SNB) - rozvědky - v říjnu 1986. Pro československou tajnou službu podle nich pracoval jako agent s krycím jménem Erwin do srpna 1990, kdy Praha spolupráci ukončila.

Frank-Walter Steinmeier a Detlef Prinz

Funkci spolkového ministra zahraničí ve vládě Angely Merkelové Steinmeier zastával v letech 2005-2009. Byl prvním spolkovým ministrem zahraničních věcí za SPD od doby Willyho Brandta. V roce 2007 byl jmenován vicekancléřem. Od října 2009 je předsedou SPD. V době svého ministrování bral Prinze s sebou na zahraniční cesty jako svého poradce a přispíval do Prinzových periodik.

O Prinzově protistátní činnosti má německá tajná služba podle Focusu informace nejméně deset let - od okamžiku, kdy Česká republika po vstupu do NATO předala Berlínu akta o síti českých agentů v Německu, čímž chtěla demonstrovat důvěru v nového aliančního partnera. Tyto citlivé informace tehdy podle magazínu osobně odevzdal tehdejší sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan a údaje o "Erwinovi" v nich prý nechyběly.

Do rukou spolkového státního zastupitelství v Karlsruhe, které případy vlastizrady v Německu vyšetřuje, se ale podle Focusu nedostaly. Kde se v současnosti nacházejí, není známo.

Je to naprostý nesmysl, tvrdí Prinz
Nepříjemné je toto odhalení zejména pro někdejšího šéfa německé diplomacie a neúspěšného kancléřského kandidáta SPD v loňských volbách Steinmeiera, který v době svého ministrování bral Prinze s sebou na zahraniční cesty jako svého poradce a který přispíval do Prinzových periodik.

Současný vůdce opoziční SPD ve Spolkovém sněmu Focusu řekl, že nevěděl o tom, že jeho blízký spolupracovník je veden ve složkách československé tajné služby, ani že němečtí zpravodajci dostali tuto informaci od českých kolegů už před deseti roky. Steinmeier měl přitom v této době v kabinetu bývalého kancléře Gerharda Schrödera (SPD) na starosti právě tajné služby.

Sám Prinz se odmítl Focusu ke kauze vyjádřit. Nedělníku Bild am Sonntag ale popřel, že by kdy pro nějakou tajnou službu pracoval. Existenci třísetstránkové složky, na niž se Focus odvolává, si devětapadesátiletý podnikatel vysvětluje tím, že ji bez jeho vědomí a a bez jeho zapojení založila nějaká třetí osoba. Prinzův právní zástupce následně oznámil, že proti časopisu Focus chystá rozsáhlé civilní i trestněprávní kroky. Informace magazínu jsou podle něj "zcela nesmyslná obvinění", která se zakládají na "pochybných materiálech pochybného obsahu".

ČTK