Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Německý socialismus končí

Svět

  8:02
BERLÍN - Občanům Spolkové republiky plíživě mizí jeden symbol sociálního státu za druhým. Po nižších sociálních dávkách přišla na řadu otvírací doba v obchodech.
Obchod (ilustrační foto).

Obchod (ilustrační foto). foto: Hynek GlosLidové noviny

Měla to být jen výjimka na dobu konání mistrovství světa v kopané. Teď to ale vypadá, že z výjimky se stane pravidlo. Podobně jako už před časem například sousední Rakousko, ruší nyní Německo omezení otevírací doby v obchodech.

První spolkovou zemí, která s tímto opatřením přišla, se stalo Severní Porýní-Vestfálsko, jež tak využilo nedávné reformy ústavy, která tuto kompetenci předala z federální úrovně do rukou zemských vlád. Příklad Porýní chce následovat nejméně dalších devět spolkových zemí.

Už během mistrovství světa, při němž většina spolkových zemí využila „výjimečné situace“ a omezení otevírací doby zrušila, si to obchodníci pochvalovali. „Lidé potřebují trochu času, než si na nové otevírací doby zvyknou. Ale dvě miliardy eur dodatečného obratu dosáhneme,“ uvedl tehdy mluvčí Sdružení německých maloobchodníků Hubertus Pellengahr.

To se sice ukázalo jako „velké oči“, prodloužení otevírací doby obchodům samo o sobě vyšší příjmy nepřineslo, ale spolkové země jsou přesto rozhodnuty zavést „přechodná opatření“ jako trvalou změnu. Odbory ale liberalizaci prodejní doby ostře kritizují, protože podle nich nepřinese ani více pracovních míst, ani zvýšení tržeb a budou z něj profitovat převážně velké obchodní řetězce. Sdružení německých maloobchodníků však nová pravidla vítá. „Obchodníci se konečně musí rozhodovat na základě poptávky a nabídky,“ uvedl podle ČTK Pellengahr.

Pro část Němců je uvolnění otvírací doby obchodů (ne úplné, v neděli budou moci být nadále otevřeny jen obchody se základními potravinami, stánky s novinami a květinářství) jen dalším znakem konce sociálně-tržního hospodářství. Poplatky u lékaře a citelné snížení podpory v nezaměstnanosti, sociálních dávek, zavedené už za předchozí vlády, se v kombinaci se zvýšením daní a odvodů, s nimiž jako s novým kolem reforem přišel kabinet velké koalice, vytvářejí v Němcích pocit definitivního „konce zlatých časů“.

Daně brzdí ekonomiku
Kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že Německo má nejhorší za sebou, o čemž svědčí včerejší zpráva Svazu německého velkoobchodu BGA, podle něhož má díky reformním opatřením (především předchozí levicové vlády) letos vzrůst ekonomika rekordním tempem - o 1,8 procenta. Už příští rok má Spolková republika, díky zvýšení daní, které zavedla Merkelová, opět zpomalit - na 1,2 procenta.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...