16. listopadu 2008 16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němečtí zelení mají v čele svého ´Obamu ´

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 84Diskuse
Dvaačtyřicetiletý Cem Özdemir se stal předsedou německých zelených. O předsednické křeslo se bude dělit s Claudií Rothovou, neboť zelení mají tradičně v čele muže a ženu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvaačtyřicetiletý Cem Özdemir se stal předsedou německých zelených. O předsednické křeslo se bude dělit s Claudií Rothovou, neboť zelení mají tradičně v čele muže a ženu. | foto: ČTK

ERFURT Němečtí zelení si o víkendu zvolili do svého čela politika s tureckými kořeny - jako vůbec první německá politická strana. Dvaačtyřicetiletý Cem Özdemir si už v tureckých médiích vysloužil přezdívku "německý Obama" a parafrázi volebního hesla příštího amerického prezidenta "Yes, We Can" jako "Yes, We Cem".

Syn tureckých přistěhovalců by měl zeleným získat hlasy cizinců žijících v Německu a mladé generace. Německý tureckojazyčný deník Hürriyet napsal, že Özdemir přináší do Evropy změnu a jeho zvolení se rovná revoluci přistěhovalců.

O předsednické křeslo se potomek "gastarbeiterů" dělí s Claudií Rothovou, neboť zelení mají tradičně v čele muže a ženu. Třiapadesátiletá Rothová stojí na špici strany už pět let a mnozí zelení tuto emocionální a bojovnou ženu považují za duši partaje.

Dnes si německá ekologická strana také vybrala, kdo ji povede do parlamentních voleb příští rok. Budou to politici s vládní zkušeností, zelený "levičák" Jürgen Trittin a respektovaná "reálpolitička" Renate Künastová, šéfka poslaneckého klubu zelených. Pro tuto dvojici hlasovalo 92 procent delegátů sjezdu.

Do federálních voleb chtějí zelení jít s volebními tématy ochrany klimatu, spravedlnosti a svobody. Sázejí na novou sociálně-ekonomickou koncepci proti hrozící recesi, která obsahuje sociální, hospodářské a ekologické reformy. Chtějí prosazovat například výraznější kontrolu trhů, zlepšení efektivity sociálních dávek a výraznou ochranu klimatu.

Özdemir na sjezdu poznamenal, že zelení občas neumějí vysvětlit veřejnosti své ideje a plány a volal po vypořádání s velkou koalicí tvořenou konzervativní CDU/CSU a sociální demokracií.

"Rok 2009 bude zelený," komentovala dvaapadesátiletá Künastová výsledky sjezdu. "Co bylo před 30 lety bláznovstvím, je dnes mainstream," dodala. Její čtyřiapadesátiletý kolega Trittin byl ve vládě sociálních demokratů a zelených ministrem životního prostředí, a přestože na mnohé působil jako rudý hadr na býka, dovedl ve vrcholné politice prosadit řadu zelených cílů, například ústup od jaderné energetiky, na které strana trvá i v současnosti.

Pro zelené byla volba jejích kandidátů pro parlamentní volby premiérou, doposud byl vždy nezpochybnitelným volebním lídrem "enfant terrible" Joschka Fischer, který se ale s vysokou politikou rozloučil v roce 2006.
ČTK, Lidovky.cz
  • 84Diskuse