14. srpna 2008 10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

„Neměli bychom Diag Human platit nic“

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 69Diskuse
Premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | foto: Lidové noviny

PRAHA Byli jsme rozhodnutím arbitráže překvapeni. Budu určitě vládě navrhovat, aby byly využity všechny prostředky přezkumu tohoto rozhodnutí, řekl včera novinářům ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Podle něj je rozhodnutí postaveno na chabých důkazech.

* Jaký je váš pohled na celou kauzu?
Zdědil jsem ji v rozběhlém procesu arbitráže, všichni jsme čekali, jak dopadne rozhodnutí. Po zběžném přečtení zprávy ministerstvo zdravotnictví setrvává na svém dřívějším postoji, ale musíme ji prostudovat podrobněji. Podle nás jsou jednoznačné indicie o tom, že jsou důkazy jen hypotetické, a to jak ve znaleckém posudku, tak i v rámci celého projednávání. Tudíž souvislost mezi dopisem z roku 1992 a údajnou škodou, která měla příslušné firmě vzniknout, je hypotetická. Souvislost nebyla v tomto řízení dostatečně prokázána a to mě vede k tomu, abych vládě navrhoval přezkum.

* Nebylo ale už o tom, že stát škodu zavinil, pravomocně rozhodnuto?
Seznámil jsem se s věcnou podstatou sporu. Kdokoli si přečte důkazní záležitosti, musí mi dát za pravdu a potvrdit můj postoj, který je teď postojem za daňové poplatníky. O tom, že stát v této kauze udělal řetězec pochybení, není pochyb. Když jsem se ale seznámil s touto kauzou a všemi indiciemi, nejsou to indicie, na kterých by se dalo postavit takovéto odškodnění.

* Když mluvíte o pochybeních, kdo v průběhu kauzy podle vás nejvíce pochybil a v čem?
Nechci to rozebírat a nikoho obviňovat. Bylo o tom řečeno dost. Jak už jsme zdůrazňovali, zvolení arbitrážního způsobu nebylo nejšťastnější a v soudním řízení bychom měli několikanásobně větší šanci uspět jako stát.

* Jaké jsou vlastně v tuto chvíli možnosti odvolání?
Je to přezkum rozhodnutí jinými arbitry a eventuální soudní přezkum. Musíme udělat právní analýzu.

* Udělal byste sám něco v této kauze jinak?
Nejsem schopen takové spekulace. Moje role je udělat analýzy a předložit vládě relevantní návrh řešení a vláda rozhodne. Budu se snažit maximálně minimalizovat dopady na daňové poplatníky. Uděláme všechno pro to, abychom tyto peníze nemuseli platit. Můj osobní názor je, že i 326 milionů, které vyplatili sociálnědemokratičtí představitelé ministerstva, je víc, než měla ta firma dostat.

* Je podle vás stále reálné, že by Česká republika nemusela platit firmě Diag Human vůbec nic?
Jsem v pozici navrhovatele, rozhodne vláda. Myslíme, že bychom neměli platit nic. Je to ale otázka prostředků a síly, jestli to bude možné.

* Nemáte strach, že se částka ještě navýší, když se budete odvolávat?
Strach měl mít někdo jiný, ta kauza trvá 15 let.
  • 69Diskuse