Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nemít periodu několik let je pro vojačky KLDR běžné, říká uprchlá seržantka

Svět

  6:00
PRAHA - Zápach, nedostatečná hygiena i znásilnění. Tak vypadá život žen v severokorejské armádě. Podle bývalé seržantky v KLDR jsou ženy vystavovány enormnímu stresu a fyzickému vypětí. Kvůli tomu ve většině případech přestaly severokorejské ženy v armádě i na několik let menstruovat.

Příslušnice armády KLDR u hranic s Jižní Koreou. foto: Slidesharecdn

„V rozmezí od šesti měsíců do roka služby jsme přestaly menstruovat kvůli podvýživě a stresu všude kolem nás,“ uvedla pro BBC Li So Jeon, severokorejská žena, která absolvovala armádní výcvik a sloužila po téměř deset let ve čtvrté největší armádě na světě.

Trump si zaslouží trest smrti, hřímá KLDR. Kvůli ‚malému a tlustému‘ Kimovi

Do severokorejské armády vstoupila dobrovolně. V devadesátých letech, kdy v KLDR probíhal hladomor, to byl totiž téměř jediný způsob, jak si zajistit příjem potravin každý den. Společně s So Jeon tak učinily i další tisíce žen.

Po necelých deset let spala So Jeon na spodním lůžku patrové postele. V pokoji s ní byly další dvě desítky žen. Každá z nich měla jen malou skřínku, ve které byly složené uniformy. Na vrchní poličce každé ze skříněk stály dva rámečky s fotografiemi zakladatele KLDR Kim Ir-sena a jeho syna Kim Čong-ila.

„Vcelku dost jsme se potily. Matrace, na kterých jsme spaly, byly z rýžových slupek. Všechen pot a odér našich těl se vsakoval do matrací a zápach v nich zůstával. Opravdu to nebylo příjemné,“ popsala So Jeon ubytovnu v betonových kasárnách, jejichž zápach nikdy nezapomene.

Hygiena byla v armádě celkově problematickou záležitostí. Podle Severokorejky byl jednou z nejtěžších věcí fakt, že se za celých deset let v armádě nemohla pořádně umýt.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pózuje s dívčím modelem batohu v továrně v...
Oslava 105. výročí narození Kim Ir-sena

„Protože nebyla horká voda. Jen připojili hadici k proudu horské vody a my se myly přímo tou hadicí. Občas tou hadicí prolezli hadi, nebo žáby,“ vypověděla bývalá příslušnice armády.

Li So Jeon nastoupila do armády, když jí bylo sedmnáct let. Zpočátku povzbuzená patriotismem a propagandou si So Jeon čas v armádě celkem užívala. Byla ohromená vlastním fénem, který dostala. Na druhou stranu jej kvůli obecnému nedostatku elektrické energie příliš nepoužívala.

„Denní režim je pro ženy a muže v armádě víceméně stejný,“ uvedla So Jeon. Ženy mají sice kratší fyzický trénink, ale zato musí uklízet a vařit, od čehož jsou muži osvobození.

Tvrdý trénink a nedostatečný přísun živin se však projevoval na tělech rekrutek. Ženy přestávaly mít pravidelnou periodu. Některé z vojaček za to však byly rády.

Dva roky bez periody

„Pamatuji si jednu dívku, které mohlo být tak dvacet. Trénovala tak tvrdě, že již dva roky nemenstruovala. Ženy mi říkaly, že jsou rády, že nemají periodu. Říkaly, že situace je natolik špatná, že by to menstruace celé jen zhoršila,“ vysvětlila.

Armáda totiž nezvládala zajistit ženské potřeby a tak občas neměly ženy na výběr, než používat zdravotnické vatové čtverečky. Většinu času však používaly bavlněné vložky, které si musely každý den brzy ráno přeprat, aby je neviděli muži.

Změna nastala v roce 2015, kdy vláda oznámila, že všechny ženy musí od 18 let absolvovat sedmiletý armádní výcvik. V té samé době také státní propaganda představila nejnovější řadu vložek, kterou nazvala Daedong.

Znásilnění je podle So Jeon běžnou věcí. Sama sice během své služby mezi lety 1992-2001 znásilněna nebyla, ale mnoho jejích kolegyň ano.

„Velící důstojník zůstával v pokoji u jednotky a znásilňoval vojačky pod svým velením. Opakovalo se to znovu a znovu naprosto bez konce,“ konstatovala smutný fakt So Jeon a to i přesto, že vojákům za takovéto chování hrozí až sedm let vězení.

Li So Jeon sloužila jako seržantka u hranice s Jižní Koreou. Když armádu opustila, ulevilo se jí, že může trávit více času s rodinou, ale viděla, že mimo armádu bude finančně strádat. V roce 2008 se rozhodla uprchnout do Jižní Koreje.

Při prvním pokusu při překročení severokorejských hranic s Čínou byla chycena a poslána na rok do vězeňského pracovního tábora. Při druhém pokusu přeplavala řeku Tuman na severovýchodě země. Za hranicemi se setkala s pašerákem, který ji dopravil do Jižní Koreje.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...