Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Texaská nemocnice ebolu nepoznala, muž přišel do styku až se sto lidmi

USA

  13:32
DALLAS - Možná až stovka lidí v různé míře přišla do styku s prvním pacientem, u kterého se ebola projevila na území Spojených států. Čtyři blízcí rodinní příslušníci nakaženého jsou již v domácí karanténě. Kritice za možné pochybení čelí texaská nemocnice, jejíž ambulance muže po prvním vyšetření minulý týden poslala domů, ačkoli uvedl, že se vrátil ze západní Afriky, kde epidemie eboly vypukla. Nemocný, který podle úřadů mohl rozšířit nákazu ve svém okolí, byl dva dny poté spatřen, jak zvrací na ulici, uvedla agentura Reuters. Hospitalizován je od neděle.

Wilfred Smallwood, který se představil jako bratr Thomase Erica Duncana nakaženého ebolou, ukazuje novinářům Duncanův snímek na displeji telefonu. foto: ČTK

Dvaačtyřicetiletý muž identifikovaný americkými médii jako Liberijec Thomas Duncan přiletěl 20. září do Dallasu z Libérie běžnou linkou přes Brusel a Washington. Do dallaské nemocnice přišel s horečkou a bolestmi břicha již minulý pátek. Lékaři však muže, který několik dní předtím pobýval v Libérii, neuznali za hodného hospitalizace a on odešel domů.

Podle dallaské okresní zdravotnické služby s ním přišlo v různé míře do kontaktu 80 lidí, uvedla dnes stanice NBC News. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) udává asi stovku lidí, s většinou z nich již prý o problematice hovořilo.

„Zabijte ebolu, než zabije vás“ - transparent ve městě Freetown v Sierra Leone.
S těly lidí, jež zahubila ebola, je nutné manipulovat s nejvyšší opatrností....
Zdravotníci v ochranných oblecích přenášejí tělo člověka zemřelého na ebolu...
Charakteristický tvar viru ebola.

Příbuzní v karanténě

Nově udávaná číslo jsou výrazně vyšší než počet 18 osob, který texaské úřady oznámily ve středu. Dallaské zdravotnické úřady dnes nicméně upřesnily, že v přímém kontaktu s nakaženým bylo 12 až 18 lidí, ti zbývající byli ve styku s touto skupinou. Texas ohlásil, že čtyři členové Duncanovy rodiny nesmí opustit domov. Na dodržování tohoto nařízení dohlížejí policisté, kteří hlídkují před domem.

Experti zdůrazňují, že každého pacienta s příznaky eboly je nutné pečlivě vyšetřit a zcela vyloučit riziko, že by mohl nemoc přenášet na veřejnosti. "To se bohužel v tomto případě nestalo... Pro zbytek země to jistě bude účinná lekce," řekl Anthony Fauci, šéf amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob.

VÍCE ZDE:

Šéf CDC Thomas Frieden dnes opětovně ujistil, že je přesvědčen, že americké zdravotnické úřady dokážou jakékoli šíření eboly ve Spojených státech zastavit.

Zvracel na ulici

Duncanův synovec Josephus Weeks televizi NBC News řekl, že dva dny po strýcově prvním vyšetření musel zavolat lékařům ze CDC, neboť "se vážně obával, že se mu (strýci) nedostalo odpovídající péče". Než jej v neděli odvezla sanitka, spatřili svědci nemocného, jak zvrací na ulici. "Celá jeho rodina křičela. Vyšel ven a všechno v okolí pozvracel," popsal Reuters jeden ze sousedů Mesud Osmanovic scénu předcházející nástupu do vozu lékařské ambulance. Pacient je nyní v nemocnici ve vážném, ale stabilizovaném stavu.

Libérie již dala na vědomí, že nakaženého bude stíhat, neboť na letišti při vyplňování zdravotního dotazníku lhal. Agentura AP, která má mužovo prohlášení z letiště v Monrovii k dispozici, uvedla, že na otázku, zda byl v kontaktu s infikovaným ebolou, odpověděl záporně. Duncanovi sousedé v Libérii ale vypověděli, že pomáhal s převozem nemocné těhotné ženy, která později ebole podlehla. V té době, jak AP upozornila, se ale její zdravotní potíže dávaly do souvislosti s těhotenskou nevolností.

Ebola se zpočátku projevuje jako chřipka, neboť pacienta sužují teploty a bolesti svalů. Později ale teplota rychle stoupá, nakažený ztrácí sílu a začíná vnitřně krvácet. Na kůži se rovněž objevují takzvané petechie - drobné krevní výrony.

Hrozí mutace viru

Vedení nemocnice v Dallasu nyní řeší, zda reakce sloužících lékařů byla adekvátní, zatímco tým federálních zdravotnických pracovníků se snaží vypátrat všechny lidi, které nemocný muž mohl nakazit. Všichni dosud zjištění budou vyšetřováni denně po dobu tří týdnů, což je inkubační doba eboly. Úřady nyní Američany uklidňují, že rozšíření nemoci v zemi se podaří zabránit. Mezitím se objevují zprávy o dalších pacientech jevících příznaky podobné ebole - mimo jiné na Havaji -, jejichž nákaza však dosud nebyla potvrzena.

V souvislosti s tím, že nákazu v západní Africe se nedaří zastavit, panují mezi odborníky obavy z mutace viru takovým způsobem, že se bude šířit vzduchem. "Čím déle bude putovat po lidských hostitelích ve virulentním tavicím kotli, kterým západní Afrika je, tím větší je riziko mutace," řekl listu The Telegraph Anthony Banbury, který v OSN vede nynější misi proti ebole. Možnost, že se vir po mutaci dokáže šířit vzduchem, označil za nepravděpodobnou a za noční můru. "Ale nemůže to být vyloučeno," dodal. Mezinárodní společenství podle Banburyho zareagovalo na epidemii "sice trochu pozdě, ale ne příliš pozdě".

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...