Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Dvě unikátní svědectví o tom, jak Tel Aviv po atentátu zkameněl

Svět

  17:12aktualizováno  22. listopadu 10:44
TEL AVIV - Tento výbuch v Tel Avivu byl jiný než ostatní. Nepředcházely mu varovné sirény. "Najednou jsem slyšel ránu, viděl plameny a dým. Nemůžu uvěřit, že vidím ty staré výjevy znova," popisuje v rozhovoru pro Lidovky.cz osmatřicetiletý Lior. Druhé svědectví, které redakce pořídila, popisuje Tel Aviv jako město duchů.

Nářek, krev. Žena přežila atentát na autobus v Tel Avivu. foto: APČTK

Kde jste byl, když k výbuchu došlo?
U sebe v kanceláři. Z okna 29. patra vidím přímo vládní budovy, před kterými autobus explodoval. Je to asi 300 až 400 metrů daleko. Najednou jsem slyšel výbuch, viděl plameny a dým. Byl jsem absolutně v šoku. Jsme zvyklí, že výbuchu předchází varovná siréna, všichni mají čas se schovat. Teď ale explozi nic nepředcházelo. Úplně jsem zkameněl.

Co následovalo pak?
Šok. Někteří lidé plakali. Několik mých kolegů má děti, které jezdí do školy autobusem. Jiní se zase jako já nemohli ani pohnout, nebyli schopní chodit. Volali jsme blízkým, aby nejezdili hromadnou dopravou. Pak celou administrativní budovu, kde sídlí naše firma, uzavřeli. Nikdo nesměl ven ani dovnitř. Prohledávali to tu policisté.

ČTĚTE VÍCE:

Jaká teď u vás v práci vládne atmosféra? 
Je velmi těžké se vrátit k práci. Taková věc vám úplně změní perspektivu. Jakýkoli zvuk na ulici budí podezření. Celkově tu ale panuje ponurá atmosféra už několik dní. Nikdo se neusmívá, všichni jsou vystresovaní. Jeden z mých kolegů nepřišel dnes do práce, včera na jeho dům dopadla střela. Naštěstí je v pořádku. Od doby kdy v Tel Avivu zaútočil sebevražedný atentátník uplynulo už více více než šest let. Doufali jsme, že podobné situace už nezažijeme. Zatímco za poslední roky se vše odehrávalo mimo metropoli, teď bomba vybuchla v srdci města. U nejvyššího soudu, vládních budov, opery... Nemůžu uvěřit, že vidím ty staré výjevy znova.

Dříve se obyvatelé Tel Avivu báli cestovat hromadnou dopravou...
Ano. Já jsem například jezdil jen autem a i tak jsem nikdy nechtěl jet vedle autobusu. Vyhýbal jsme se mu, co to jen šlo. Spousta lidí to tak dělala. Každý si říkal "hlavně nebýt v blízkosti autobusu". A teď je to zase zpátky.

První šok Tel Aviv zažil, když se ukázalo, že rakety z Gazy doletí až sem. Druhý metropole zažila dnes, když v centru vybuchl autobus. Jak na současnou krizi reaguje město, kde byl roky klid?
Každý doslova spí s telefonem, na kterém neustále sleduje zprávy. První věc, kterou ráno uděláte, je, že okamžitě zjistíte, co se dělo v noci. To je to hlavní, co lidé dělají: neustále sledují zprávy. Z rozhovorů o příměří nic nevzešlo, je to frustrující. Dívám se teď přímo na ulici, kde stál autobus. Z okna vypadá všechno krásně, vidím moře, domy, stromy. Všechno vypadá dokonale a najednou tu máte rozmlácený autobus. Válku, ve které nikdo nechce žít. Mému bratrovi, který je v záloze, v pátek večer volali z armády. Má tři děti, jedno je ještě batole. Do služby stejně tak povolali mnoho mých kolegů. I našeho šéfa, který se zrovna oženil.

Po první siréně se Tel Aviv změnil v město duchů

Telavivané jsou vynervovaní, potvrzuje v rozhovoru pro LN Češka Pavlína Schultz, která v izraelské finanční metropoli žije.

Je místo, kde se útok stal, hodně frekventované?
Útok se stal na ulici Shaul HaMelech, což je jedna z hlavních silnic v centru Tel Avivu. Nedaleko je sídlo ministerstva obrany, městská knihovna, muzeum umění, opera a řada administrativních budov. Ulice je jednou z dopravních tepen a jezdí tudy hodně autobusových linek.

Jak dalece byla doposud hromadná doprava hlídaná? Ve městě už šest let nedošlo k bombovému útoku na autobus...
Záleží odkud autobus jede. Když z nádraží, tak tam zpravidla je ochranka, bezpečnostní rám a detekční kontrola u hlavního vchodu. Ve městě už ale pak na každé zastávce může kdokoli přistoupit bez kontroly. Lidé tu jsou ale ostražití. Během druhé intifády hodně lidí přestalo jezdit autobusem, kolovaly úvahy, kde je v autobuse nejbezpečnější sedět. V některých úsecích autobus kontroluje ochranka, někdy je v autobuse přítomen někdo v civilu. V posledních letech byla situace klidnější. Občas se stávalo, že přišlo varování, aby byli lidé ostražitější.

Co ten současný útok znamená pro obyvatele města? Zpřísňují se některá bezpečnostní opatření?
Pro Tel Aviv je to druhý velký šok. První byl, když se ukázalo, že rakety z Gazy doletí až sem. Praskla takzvaná telavivská bublina. Říkalo se přeneseně, že na jihu a na severu létají rakety a v Tel Avivu se popíjí kafe. K některým zpřísněním došlo už před pár dny v Jeruzalémě. V Tel Avivu tomu teď asi nebude jinak. Lidé si mají dávat pozor na nestřežená zavazadla, volat hned policii. V okolí útoku bylo uzavřeno několik ulic, speciální pyrotechnická jednotka byla záhy po útoku přivolána, aby zlikvidovala tašku bez dohledu.

Jaká je teď atmosféra ve městě? Šíří se panika, bojí se lidé vycházet ven?
Je cítit napětí. V posledních dnech zněla v Tel Avivu celkem pětkrát siréna a lidé se museli jít schovat do krytu. Menší uvolnění následovalo poté, co protiraketový systém Iron Dome úspěšně několik raket sestřelil, než stihly dopadnout. Dostává se to ale pod kůži. Sice se zdá, že obyvatelé tel Avivu to celé berou racionálně, ale projevují se posttraumatické symptomy. Lidé si stěžují na únavu, nespavost, když slyší sirénu od sanitky nebo rozjíždějící se motorku, hned hledají kryt. Na jihu je to na denním pořádku, pro Tel Aviv je to nové. Funguje poměrně dobře civilní ochrana, lidé mají instrukce a vědí, jak se chovat. Spíš než panika se asi trochu šíří strach, protože teroristické útoky ve městě jsou nepředvídatelné. Po první siréně minulý týden byl Tel Aviv jako město duchů. Izraelci ale vědí, že musí fungovat dál.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...