Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Není čas počítat mrtvé“

Česko

Roste počet obětí, hlavně z řad rukojmí. Zásah policejních komand komplikují chaos a tma

BOMBAJ „Mohli jsme teroristy dostat, ale za cenu ztráty životů mnoha hotelových hostů,“ řekl včera maskovaný velitel komanda, které během uplynulých dnů zasahovalo při osvobozování rukojmí v bombajských hotelech. „Těla ležela všude okolo, na všem byla krev. Snažili jsme se nezranit civilisty,“ líčil reportérům agentury Reuters.

Ještě včera během dne pokračovaly v Bombaji přestřelky na několika místech, mimo jiné v hotelech Tádž Mahal, Oberoi a v židovském centru. Policie a armáda se snažila osvobodit rukojmí, která teroristé zadržovali. Mnoho lidí také zůstávalo od středy ze strachu zabarikádovaných ve svých pokojích.

Britský obchodník Mark Abell tak v pokoji hotelu Oberoi strávil dva dny bez jídla a jen s trochou vody. „Celou dobu jsem poslouchal výbuchy, výstřely a křik lidí,“ popisoval televizní stanici BBC. Teprve po 48 hodinách se situace začala uklidňovat. Pomocí telefonu se prý spojil s lidmi v hotelu, kteří byli v podobné situaci jako on, a shodli se na tom, že pomoc je nablízku. „Někdo zaklepal na dveře, za nimi byli členové armády, zaměstnanci hotelu a policie,“ líčil svoje včerejší vysvobození.

Včera večer se pak policii a armádě údajně podařilo situaci v Oberoi dostat plně pod kontrolu. Přitom zabili dva teroristy a osvobodili přes 100 lidí. V prostorách hotelu však bylo nalezeno nejméně 24 mrtvých. Podle velitele zásahových akcí v takových situacích nelze okamžitě určit přesný počet obětí, protože je těžké rozeznat, kdo je mrtvý, raněný nebo se jen ze strachu krčí k zemi. „Uprostřed přestřelky nemáte čas koukat, kdo je mrtvý nebo raněný, hledáte jen osoby, které jsou nápadně ozbrojeny,“ popsal situaci velitel komanda. Záchranné akce se navíc odehrávaly v naprosté tmě, protože útočníci předtím přerušili přívod elektřiny. Podle vysokého armádního důstojníka N. Thamburadže je při osvobozování rukojmí nejdůležitější trpělivost. To platí i v případě, že se v budově nachází pouze jeden raněný terorista, jako tomu bylo včera v hotelu Tádž Mahal. „Život rukojmí je pro nás důležitý. Přikázal jsem svým mužům, aby nespěchali. Nesmějí se nechat ovlivnit tlakem médií nebo občanů, když jsme v posledních fázích operací,“ řekl Thamburadž agentuře Reuters.

Teroristé, nebo rukojmí?

Pokoje v hotelu Tádž Mahal byly podle Thamburadže uzamčené, takže bylo velmi těžké určit, jestli se uvnitř skrývají ozbrojení teroristé s rukojmími, nebo jen vystrašení hosté. Ačkoli se údajně podařilo z hotelu osvobodit většinu hostů a personálu, důstojník ještě včera večer nevyloučil, že jsou uvnitř ještě uvězněni nějací lidé. Boje včera po celý den probíhaly i v židovském centru, kde ozbrojenci zabili pět rukojmí včetně rabína a jeho ženy. Podle posledních bilancí si série teroristických útoků, které od středy otřásají indickou Bombají, vyžádala už přes 150 lidských životů. Konečný počet obětí bude možné určit až po úplném skončení bojů.

Autor: