Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Není dost chleba. Ukrajinci zuří

Česko

Ukrajinská vláda se snaží uměle garantovat ceny chleba. Někde ale paradoxně tato potravina zmizela z pultů. KYJEV/PRAHA Po jedné ze základních potravin na Ukrajině – pohance – začal prudce zdražovat i chleba. Obyvatelstvo některých oblastí zachvátila panika. Ukrajinská vláda „drží“ uměle ceny chleba na „přijatelné“ úrovni, což rozzuřilo ukrajinské farmáře a ve výsledku způsobilo, že ve východních částech země tato základní potravina zcela zmizela z pultů. V Luganské oblasti, kde žije mnoho horníků, obyvatelstvo propadlo zoufalství, protože některá města jsou zcela bez chleba a pečiva.

Manželky horníků včera vyšly do ulic symbolicky s prázdnými hrnci. Zemědělci obviňují ministry i prezidenta Viktora Janukovyče, že z politických důvodů a vedeni populismem se snaží garantovat obyvatelstvu levný chléb. Mouky, potažmo chleba přitom není nedostatek, ale producenti se vzpírají prodávat ho za cenu, kterou spotřebitelům garantuje vláda. Ta však nepokryje ani zdaleka náklady.

A tak někteří už uvažují o tom, že mouku demonstrativně zničí. Podobný osud čeká prý maso, brambory, mléko – tyto produkty totiž vláda chce dopřát lidem za co nejnižší ceny, což výrobce neuspokojuje.

Nakonec potraviny budou hnít ve skladech farmářů a na ukrajinských pultech bude zahraniční, ne vždy kvalitní zboží, varují ekonomičtí experti. Například problém s pohankou vláda řeší jejím nákupem v Číně. Ovšem kvalita čínské pohanky ukrajinské hospodyně asi neuspokojí a ani cena 14 hřiven za kilo se jim nezdá dost nízká za potravinu, ze které údajně nelze vařit.

Kromě toho lze předpokládat, že ceny za zemědělské produkty budou nadále prudce růst. Prezident Viktor Janukovyč si tak ke své roční bilanci může připsat jeden nechvalný rekord – ceny za potraviny se zvyšují kosmickou rychlostí. Pohanka před čínskou zásilkou byla dražší o 310 procent než před rokem, kdy zemi vládnul ještě předchůdce Janukovyče, Viktor Juščenko. Mléčné výrobky zdražily o 150 procent, zdražily také brambory.

Naopak chleba díky vládním opatřením zdražil jen o 12 procent. „Jestli moratorium na ceny bude trvat, Ukrajina zůstane bez chleba,“ tvrdí farmáři. Sociologové dodávají: nespokojenost mezi lidmi roste stejně prudce jako ceny.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!