22. června 2009 18:48 Lidovky.cz > Zprávy > Redakce

Není to jen problém blobu, říká Martin Charvát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kaplického návrh Národní knihovny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaplického návrh Národní knihovny | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Se spoluzakladatelem uskupení Blob o členech, programu i ambicích strany.

V neděli jste spoluoznámil vznik nového politického uskupení s názvem Blob. Můžete prozradit, kdo za založením strany kromě vás stojí?
Za založením strany stojí kromě mě pan Richard Hunt, Angličan žijící v Praze. Ten se osobně účastnil podobné akce v Londýně, kde v roce 1990 vznikla strana The Valley na podporu rekonstrukce fotbalového stadionu klubu Charleton Athletic (který si na to sám získal prostředky). Městská rada v této části Londýna ale odmítla vydat stavební povolení k rekonstrukci. Její veřejné zasedání, kde bylo povolení zamítnuto, pro svou zjevnou připravenost předem popudilo mnoho lidí. Strana The Valley získala mnoho příznivců nejen mezi fotbalovými fanoušky, ale i mezi občany, kteří byli znechuceni chováním místních politiků. A kteří si o věcech v místě svého bydliště chtěli skutečně rozhodovat. Strana získala v místních volbách 12 % hlasů a nová rada po volbách odsouhlasila povolení rekonstrukce stadionu. Ten stojí dodnes.

Kdy a jak hodláte stranu prezentovat veřejnosti?
V tuto chvíli probíhají přípravné práce pro registraci strany. Tohle bude následovat až v dalších krocích, až bude strana řádně zaregistrována.

Jaký bude program strany? Nabídnete voličům kromě prosazování stavby Kaplického knihovny ještě něco dalšího?
Hlavním programovým cílem je jednoznačně stavba budovy Národní knihovny na Letné podle návrhu Jana Kaplického. Tedy vítězný návrh mezinárodní architektonické soutěže, v jejíž porotě zasedali i zástupci hlavního města Prahy. Tento návrh splnil všechny nároky a pravidla soutěže, všechny vznesené námitky byly vyřešeny standardními cestami podle pravidel této soutěže a jejího garanta, Mezinárodní unie architektů. Kdo nesplnil, byla druhá strana.

Máte ambice uspět v podzimních parlamentních volbách, nebo chcete jen problém dosud nepostaveného "blobu" zviditelnit?
Máme ambice uspět až v místních volbách 2010. V podzimních parlamentních volbách nekandidujeme. A samozřejmě chceme i problém zviditelnit. A není to jen problém „blobu“. Je to problém politického rozhodování v této zemi. Nerespektování pravidel a nedodržování smluv a dohod. Připomíná mi to situaci z Farmy zvířat, kdy někteří jsou si rovnější. Přitom politici jsou naši volení zástupci, takže by měli v dodržování pravidel jít příkladem.

Některé malé politické strany v současnosti uvažují o vytvoření společné kandidátky pro podzimní volby. Přistoupil byste na takovou spolupráci?
Rozhodně nikoli. Ani v místních volbách v roce 2010, kterých se chceme účastnit, neuvažujeme o žádné předvolební koalici. Naše strana má jeden jednoznačný cíl. Kdo chce tento cíl podpořit, bude mít možnost. V případě úspěchu budeme vést jednání až po volbách.

Najdete na Lidovky.cz