Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úřadům neuniknete. Čínská policie identifikuje podezřelé pomocí speciálních brýlí

Svět

  20:06
ČENG ČOU/PRAHA - Čínská policie začala používat mimo masivní kamerový systém i speciální sluneční brýle vybavené technologií rozpoznávání obličejů. Mohou tak jednoduše identifikovat podezřelé zločince díky propojení na interní databázi podezřelých.

Čínský vládní list zveřejnil snímky, na nichž má policistka nasazené brýle s malou kamerou. Ta je připojená k ručnímu zařízení podobnému mobilnímu telefonu. foto: twiiter.com/ @RT_com

Policista se jen dívá přes chytré sluneční brýle. Ty mu díky vyspělé technologii umožňují fotografovat lidi v davu a automaticky jejich obličeje porovnávat s interní databází podezřelých. Pokud se vyskytne shoda, policistovi se přímo v brýlích objeví jméno a adresa podezřelého, který je zaznamenaný.

Novou jadernou doktrínu USA kritizuje i Čína. Přidala se k Rusku

Kritici se však obávají, že nová technologie dává policii do rukou až příliš velkou moc. Aktivisté z organizace na ochranu lidských práv Amnesty International tvrdí, že moderní zařízení mohou být využívány k cílení na politické oponenty režimu, či profilování etnických minorit, které žijí na území Číny.

Čínský vládní list zveřejnil snímky, na nichž má policistka nasazené brýle s malou kamerou. Ta je připojená k ručnímu zařízení podobnému mobilnímu telefonu.

Státní bezpečnostní složky použily novou technologii na rušné vlakové stanici ve vnitrozemském městě Čeng-čou. Podle čínských státních médií prý brýle umožnily policistům na místě zadržet hned sedm podezřelých.

Všech sedm bylo okamžitě zatčeno a obviněno z kriminálních činů od přepadení po pašování lidí. Policistům se podle médií také podařilo identifikovat šestadvacet lidí, kteří používali falešné doklady.

Čína je v globálním lídrem v technologii rozpoznávání obličejů. Podle BBC  čínské úřady rády pravidelně připomínají svým občanům, že policejní složky disponují takto vyspělou technologií. Vytváří tím efekt, že úřadům uniknout nelze.

Dokonalý kamerový systém

Na pořádek v nejlidnatější zemi světa v současnosti dohlíží přes 170 milionů bezpečnostních kamer. V příštích letech jich má přibýt přinejmenším dalších 400 milionů, a to podle skromných odhadů jen do roku 2020.

Policie s jejich pomocí již dnes dokáže neuvěřitelně rychle vypátrat osobu, jejíž podobu zná. Reportér BBC John Sudworth se v prosinci loňského roku na vlastní kůži přesvědčil, jak efektivní tento systém je. Před „vševidoucím“ digitálním okem se dokázal schovávat pouhých sedm minut.

Čínská síť bezpečnostních kamer vypátrala reportéra ‚na útěku‘ během sedmi minut

Naštěstí nešlo o skutečný případ, ale jen experiment. Sudworth se nestal obětí pronásledování úřady. Cílem bylo demonstrovat, jak je už nyní síť výkonná a efektivní. Peking do těchto technologií mohutně investuje dlouhodobě.

Po celé Číně se dnes nachází kamery, které využívají pokročilou umělou inteligenci. Ty umí rozpoznat lidi podle tváře, odhadnout věk sledované osoby, její rasu a samozřejmě také určit její pohlaví. Reportér BBC byl v rámci testu označen jako podezřelá osoba. Díky fotografii jej systém ve městě Kuej-jang, více než čtyřmilionové metropoli provincie Kuej-čou, vypátral za pouhých sedm minut.

Jakmile jej zachytily a identifikovaly kamery, byl bleskurychle obklíčen a zadržen policisty. Kamerám se přitom snažil Sudworth vědomě vyhýbat. Nebylo mu to ale nic platné.

Společenský kredit

Čína na počátku loňského roku naplno rozjela masivní testování takzvaného sociálního kreditového systému. Mamutího projektu, o jakém sní odjakživa snad všechny represivní režimy světa. Mechanismu dokonalého monitorování každého občana sbíráním informací o všech aspektech jeho každodenního života.

Lidé jako čísla. Čínský Velký bratr testuje sociální kreditový systém

O každém jednotlivci zapojeném do projektu je přitom vedena elektronická evidence v oblasti jeho aktivit na poli státní administrativy, obchodu, sociálního chování a justice. To, nakolik důsledně dotyčný dbá na takové věci, jako je dopravní bezpečnost, placení daní až po chování na síti, je pak následně shrnuto v numerickou hodnotu.

Jedno číslo tak rozhodne o tom, zda se mu dostane schválení půjčky, ale i třeba možnosti vzdělání, zaměstnání či startu vlastního podnikání. Hrubé prohřešky navíc mají být vyvěšeny veřejně na internetu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!