Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Neonacisté a lidovci brojí proti mešitě v Brně, stojí v americké zprávě

Svět

  21:46
NEW YORK - Spojené státy si v pravidelné zprávě o náboženské svobodě ve světě všímají u České republiky sporů ohledně stavby mešity v Brně, příležitostných projevů antisemitismu a extremismu či otázky církevních restitucí.

Brněnská mešita - přes den klidná, ale při obřadech nestačí, tvrdí muslimové. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Celkově ale USA ke svobodě vyznání v Česku nemají větší výhrady. Špatná situace naopak podle Američanů panuje například v Afghánistánu, Barmě, Saúdské Arábii, Eritreji či na Kubě.

Náboženské svobody ve 200 zemích

Americké ministerstvo zahraničí zprávu o svobodě náboženského vyznání vypracovává pravidelně každý rok. Uložil jí to zákon z roku 1998.

Aktuální zpráva se týká téměř 200 zemí a období od začátku července 2009 do konce letošního června.

V České republice podle zprávy panuje ústavou zaručená náboženská svoboda, do které vláda nezasahuje, a nábožensky tolerantní je i většinová společnost. Výjimkou je podle amerického ministerstva zahraničí zejména "malé, ale vytrvalé a relativně dobře organizované hnutí pravicových extremistů zastávajících protižidovské postoje".

"Antisemitismus ale přetrvával i mezi jinými částmi populace, včetně neonacistických skupin a islámských extremistů. Obecně jsou ale veřejné projevy antisemitismu velmi vzácné. Úřady energicky vyšetřovaly a postihovaly popírání holocaustu," uvedlo americké ministerstvo.

Neonacisté a lidovci proti mešitě

Pravicoví extremisté se podle zprávy angažovali i v protestech proti zamýšlené výstavbě druhé mešity v Brně. "Proti plánu se stavělo i místní vedení centristické křesťanské-demokratické strany," uvádí se v dokumentu.

Přibližně tři desítky lidí se v Hradci Králové sešly na Happeningu za svobodu a demokracii a proti islamizaci Evropy. Na Masarykově náměstí veřejně grilovali vepřové maso a pili pivo.

Jeho autoři také připomínají, že Česká republika stále nedořešila restituce církevního majetku zabaveného komunistickým režimem. V případě židovského majetku je podle zprávy situace výrazně lepší, když stát vrátil židovským organizacím většinu nemovitostí i uměleckých předmětů, které jim dříve patřily.

U jednotlivců je situace horší, protože je často obtížné vystopovat majitele uměleckých předmětů či řešit situace, kdy již nežije žádný dědic.

Utlačovaní křesťané v Afghánistánu

Ve světě si zpráva, kterou dnes představila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, všímá zejména případů útlaku a náboženského pronásledování. Upozornila například na rostoucí trend násilného vyhošťování jednotlivců do zemí jejich původu, kde jim hrozí postih za jejich náboženské aktivity.

Týká se to například ujgurských muslimů v Číně, které obecně náboženské projevy reguluje, či podobných pokusů vůči domnělým muslimských extremistům v Uzbekistánu.

V Afghánistánu si zase americké ministerstvo zahraničí všimlo netolerantním výpadů vůči lidem nemuslimského vyznání, například křesťanům, hinduistům či sikhům.

Autoři: ,

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...