27. listopadu 2007 21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neonacisté hajlovali u sochy sv. Václava

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Neonacisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neonacisté - ilustrační foto | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Asi třicet neonacistů hajlovalo v sobotu odpoledne na pražském Václavském náměstí u sochy svatého Václava. Extremisty zachytila bezpečnostní kamera. Policie však na místo přijela pozdě, skupinka se mezitím rozutekla. Informovali o tom televize Prima a Nova.

Většina neonacistů vylezla na pomník. Jeden se před ně postavil a zvedl pravou ruku k nacistickému pozdravu, ostatní mu odpověděli stejným způsobem. Podle očitého svědka navíc gesto provázely výkřiky "Sieg heil", uvedla Prima.

"Bylo jich asi třicet, mluvili většinou německy. Než přijela policie, kterou někdo zavolal, zmizeli. Lidé kolem nic neudělali. Například skupinka několika lidí, když to viděla, raději odešla," napsal televizi očitý svědek mailem.

Podle Novy policisté nedorazili včas, ačkoli na Václavském náměstí mají hlídkovat 24 hodin denně. Policie ale tvrdí, že její lidé na místo dorazili. "Nedokážu říci, za jak dlouhou dobu. Na místě ale už nikdo z turistů nebyl a šetřením zjistila, že turisté odjeli metrem," řekla mluvčí pražské policie Eva Brožová.

Odhalit hajlující neonacisty nebude pro policii zřejmě jednoduché. Nejen proto, že to pravděpodobně byli cizinci, ale také, protože si policisté údajně záznam nepřiblížili.

Minulý týden zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2006 uvádí, že neonacistické hnutí v České republice decentralizované a funguje spíše na principu malých regionálních skupin, které vystupují z vlastní iniciativy. Tento princip "autonomního nacionalismu", tedy fungování bez jednoho silného vůdce, je charakteristický pro neonacisty v řadě evropských zemí. Čeští neonacisté se možná inspirují v zahraničí a návštěvy neonacistů z Německa jsou prý čím dál častější.
ČTK
  • 19Diskuse