Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nepatřičně velký optimismus

Česko

DIÁŘ INVESTORA

Ekonomické krize, krachy bublin, státní bankroty či záchrany bankovních a dalších finančních ústavů pravidelně, či nepravidelně nastávají znovu a znovu.

Co je ovšem typické pro finanční trhy, je to, že v případě oživení, které trvá po určitý čas, zapomenou na zlé časy a začnou extrapolovat do budoucnosti, že bude už jen dobře. Tak to ovšem není.

Nyní jsme svědky globálního oživení, ekonomická data spolehlivě překvapují v pozitivním směru, zejména ta z průmyslu.

Indikátor ekonomických překvapení Société Générale nyní dosahuje extrémních hodnot, což podporuje rostoucí a nepatřičně velký optimismus mezi ekonomy a finančními trhy.

Takový vývoj bývá následován korekcí na rizikových aktivech, mezi něž patří například akcie či měny rozvíjejících se zemí. Bude se ovšem jednat pouze o korekci na dlouhodobě rostoucím trhu? Či současný růst akcií a dalších rizikových aktiv byl jen dočasnou epizodou a opět se dočkáme dlouhodobějšího propadu na těchto aktivech? Pro druhou možnost hovoří spousta nedořešených či neřešených záležitostí.

Zaprvé: Růst veřejného dluhu v USA, který trhy a ratingové agentury prozatím ignorují.

A zadruhé: Dluhové problémy periferních zemí eurozóny se řeší příliš pomalu a nakonec mohou končit bankrotem. Řecký bankrot je velmi pravděpodobný, následovat by však mohly i další země. Záchranné fondy poskytly nejhorším zemím jen likviditu, nic víc. Věčně je však financovat nemohou.

A nakonec je tu Čína, která má charakteristiky opravdové velké bubliny.

O autorovi| JIŘÍ ŠKOP analytik Komerční banky

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...