12. února 2009 11:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neplaťte za pacienty, vyzývá Rathův člověk

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 80Diskuse
Hejtman Středočeského kraje David Rath a prezident České lékařské komory Milan Kubek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Středočeského kraje David Rath a prezident České lékařské komory Milan Kubek. | foto: Lidové noviny

PRAHA Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek vyzval v dopise hejtmany, ať kraje neplatí za pacienty v krajských nemocnicích a lékárnách regulační poplatky. Vyzval ať kraje ustoupí od jednání, které je podle některých právníků protiprávní. S postupem krajů nesouhlasí ani ministerstvo zdravotnictví a hodlá zakročit.

"Doufám, že kraje naší prosbě vyhoví, a i když kompromis, který čeká na podpis prezidenta republiky, není ideální, každopádně kompromis tady je a měl by dostat šanci, aby byla prověřena jeho životaschopnost," řekl Kubek.

Rušení zdravotnických regulačních poplatků by se nejpozději za měsíc mělo znova dostat na jednání Poslanecké sněmovny. Návrh na změnu zákona má připraven Moravskoslezský kraj, řekl dnes novinářům předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Kraje, vedené sociálními demokraty, chtějí prosadit úplné zrušení poplatků.

Schválený kompromis považuje za přijatelný. "Výrazně zmírňuje dosavadní asociálnost systému. Osvobození dětí je v souladu s evropskou tradicí solidárního financování, proto žádám hejtmany a krajské zastupitele, aby ukončili praxi dotování těchto poplatků pro některé pacienty," doplnil.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na který se ČLK kvůli dotování poplatků obrátila, sice nekonstatoval, že jde o nedovolenou veřejnou podporu krajských zdravotnických zařízení, ale zároveň upozornil, že rozhodování o tom je v pravomoci Evropské komise. ÚOHS se zatím nevyjádřil k dalšímu dotazu ČLK, zda postup krajů neporušuje pravidla hospodářské soutěže.

Komora nabízí vzorové žaloby
"V každém případě, a to bez ohledu na protichůdné názory právníků, jsme všichni svědky toho, že stoupá chaos ve zdravotnictví. Pacienti zdravotnických zařízení, kde kraje poplatky nedotují, se mohou cítit znevýhodněni. Obdobně se cítí znevýhodněna i zdravotnická zařízení, která nezřizuje kraj," podotkl Kubek.

ČLK není podnikatelský subjekt, proto nemůže být postupem krajů poškozena a sama také nemůže konat. Připravila ale vzorovou žalobu, kterou nabízí k využití soukromým lékařům a nemocnicím. Zpracovala i vzorové podání Evropské komisi. Obojí je k dispozici v právním oddělení ČLK.

Lidovky.cz
  • 80Diskuse
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou Ptáčkovou