18. listopadu 2008 18:51 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Nepochopená zkratka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

Ad LN 14. 11.: Hrozný žádná neznámá písma nerozluštil

Vážený pane Mojdle,

jen pro pořádek bych chtěl reagovat na Váš dopis z 21.10.08 "Hrozný žádná neznámá písma nerozluštil".

1.Ve všem co píšete máte pravdu. 2 nečetl jste můj román, protože tam se nic z toho co tvrdíte neříká. Víc než odcitovat ze 7. kapitoly svého románu Milostný dopis klínovým písmem nemohu.  Hlavní postava Josefa v něm říká:

Str. 125 „... profesor Hrozný, rozkryl dějiny chetitského státu, jeho kultury a písemnictví, skrze rozluštění neznámého jazyka, byť v zápisu klínopisného písma, které již známo bylo.“

Důvod, proč jsem si dovolil v rozhovoru použít zkratku a říci, že B. Hrozný rozluštil klínové písmo spočívá v tom, že při několika rozhovorech s odborníky na Chetitštinu a další jazyky, které používaly klínové písmo, mi vysvětlili, že i „klínopisů“ je několik druhů, takže není pravda, že by „klínové písmo bylo jen jedno“ a všechno bylo jako naše „latinka“ , jak se často tvrdí a píše v populárně naučných knížkách, a za druhé, jsem měl za to, že  když se k tomu bude někdo vyjadřovat nejdřív si přečte, co jsem k tomu ve svém románu napsal. Tož budiž, nestalo se.

Jinak Vám zasílám srdečné pozdravy a pakliže nejde o shodu jmen tuším, že jste autorem Encyklopedií písem světa. Svou knížku Vám rád pošlu, a tam zjistíte, že se v ní žádné bludy týkající se klínového písma, nebo přesněji klínových písem neuvádí. Mnohem více tam jde o jistého Ullikummiho.

Tomáš Zmeškal, tomas.zmeskal@centrum.cz
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz