Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nepohybliví pacienti uhořeli na svých postelích, vzpomíná lékař z Kunduzu

Afghánistán

  14:41
Kábul - Bombardování, které následovalo poté, co ozbrojenci Talibanu zaútočili na Kunduz a podařilo se jim ho obsadit, změnilo část nemocnice na kouřící trosky. Píše to ve své reportáži agentura AFP. Lékaři i pacienti, kteří přežili, se nyní snaží překonat šok.

Afghánští chirurgové pracují v nemocnici Lékařů bez hranic. foto: Reuters

Doktor Šafík Musádik polyká slzy, když vzpomíná, jak na nemocnici v afghánském Kunduzu v sobotu dopadly bomby, které zabily jeho kolegy snažící se zachraňovat životy lidí zraněných na kterékoli straně konfliktu svírajícího zemi, píše agentura AFP.

Taliban použil nemocnici v Kunduzu jako ‚lidský štít‘, tvrdí afghánské úřady. Lékaři to vyvracejí

„Byl jsem v nemocnici, pracoval jsem dlouho do noci s dalšími doktory, abychom se postarali o čím dál tím větší počet pacientů s válečnými zraněními,“ dodal afghánský doktor Musádik. „Najednou nás zasáhla hromová exploze a my měli pocit, jako by spadlo nebe. „Nemůžu uvěřit, že všichni ti oddaní lékaři, kteří pracovali dnem i nocí, aby zachránili životy lidí, jsou teď pryč.“ Podle informací MSF bylo v době útoku v nemocnici zhruba 105 pacientů a jejich blízkých, stejně jako více než 80 zahraničních a místních zaměstnanců MSF.

Trosky nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu

Hořící traumacentrum po bombardování kunduzské nemocnice.

Lidé se schovali do bunkrů

„Dopadly bomby, a pak jsme slyšeli, jak kolem krouží letadlo,“ řekl Heman Nagarathnam, šéf programů MSF v severním Afghánistánu. „Nastala krátká pauza, a pak dopadly další bomby. A to se opakovalo znovu a znovu. Lidé, kteří mohli, se rychle schovali do dvou bunkrů nemocnice. Ale nepohybliví pacienti utéct nemohli a uhořeli na svých postelích,“ dodal.

Bombardovali nemocnici půl hodiny. Omluvu od USA nemáme, říká šéf českých Lékařů bez hranic

Nemocnice MSF v Kunduzu je klíčovým zdravotnickým zařízením poskytujícím naději na přežití civilistům chyceným do pasti sílícího víru násilí v době masivní ofenzivy Taibanu v provincii Kunduz. Toto zdravotnické zařízení pracovalo daleko nad rámec své kapacity, aby ošetřilo všechny pacienty zraněné při bojích o město.

I po útoku projevili lékaři nezlomného ducha a obnovili operace na improvizovaném sále zřízeném v nepoškozené části nemocnice. „Jsme lékaři. Zachraňujeme životy lidí. Nikdy by mě nenapadlo, že se sami staneme terčem,“ řekl Musádik.

Těla byla k nepoznání

Sazemi zčernalá vybombardovaná budova byla po útoku plná pachu ohořelého masa a některá těla byla spálená k nepoznání, řekl Kiamuddín, který používá jen jedno jméno. „Byl jsem v šoku, zlomený a zhroucený, když jsem tam vešel,“ dodal jednatřicetiletý prodavač, jehož soused byl při náletu zabit.

Při náletu na nemocnici vedenou humanitární organizací Lékaři bez hranic (MSF), z nějž jsou obviňovány Spojené státy, zahynulo nejméně 19 lidí. Jde přitom o jediné zdravotnické zařízení v celé severovýchodní oblasti Afghánistánu, které se dokáže vypořádat se závažnými zraněními.

Autor: