Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

„Nerad plavu a jezdím na kole“

Česko

Dan Martin chystá trojboj kolem světa. Za osmnáct měsíců zdolá tisíce kilometrů a výtěžek věnuje charitě

LONDÝN/PRAHA Přeplavat Atlantik, na kole přejet Evropu a Rusko a přeběhnout Ameriku, takový je cíl nezaměstnaného britského učitele. A přípravy na osmnáctiměsíční triatlon kolem světa, který odstartuje na začátku května, vrcholí. Kromě každodenního tréninku ve studených jezerech či bazénech (a to prý vodu nemá příliš v lásce) Dan Martin také poctivě přibírá na váze.

„8. května 2010 se s přílivem ponořím do řeky Hudson z Battery Parku v New Yorku...“ popisuje začátek cesty osmadvacetiletý Dan Martin na svých webových stránkách www.danmartinextreme.com. Pak ještě prý symbolicky pozdraví sochu Svobody a nechá se unášet proudem podél pobřeží. Přes Atlantik se vydá až v kanadském Novém Skotsku, kde k břehům Brestu (cíle první části triatlonu) vede cesta dlouhá přes pět tisíc kilometrů. Doprovázet ho na ní bude loď Ice Maiden s pětičlennou posádkou.

Plavání bude mít Martin rozvržené do tří fází. Celkem denně poplave osm hodin a hodinu z toho mu přitom bude dělat společnost francouzský vytrvalostní plavec Sylvain Estadieu. „Sylvain je mnohem menší a slabší plavec než já. Takže jestli potkáme žraloky, doufám, že si vyberou jeho,“ žertoval Martin. Právě kvůli žralokům přistoupil na jedinou věc (tedy kromě vazelíny, plavecké čepice a brýlí), která mu cestu usnadní. Kolem kotníku bude mít připnutý elektronický vysílač, který by ho měl před případným napadením chránit.

Speciální jídelníček Právě kvůli plavání ve vodě, jejíž teplota se v průměru pohybuje okolo osmi stupňů, musel Martin začít se speciální dietou. „Jím spoustu sušenek a sedm hlavních jídel denně... Poslední měsíc se snažím každý den přijmout zhruba pět tisíc kalorií,“ prozradil v jednom z rozhovorů, jak získat potřebné kilogramy tuku, které ho budou v ledových oceánských vodách chránit. Ostatně, než svou charitativní cestu dokončí, nabyté kilogramy stejně zase ztratí. Sám ale také říká, že po vyčerpávajících osmihodinových trénincích je mnohdy těžké „k jídlu se vůbec přinutit“.

Teď, necelé dva měsíce před startem, ale není stotřiatřicet kilogramů vážící dobrodruh se svou vahou stále spokojen. Podle plánu prý „musí nabrat“ ještě téměř dvacet kilo. A poté je zase bude pomalu shazovat... „Prvních deset měsíců chci každý měsíc plaváním a jízdou na kole ztratit tak devět kilogramů,“ plánuje Martin. Pak prý bude připravený na finální běh.

Krutá zima na Sibiři Druhá část trojboje začne přímo ve francouzském Brestu. Odtud se na kole vydá přes Německo, Polsko a Bělorusko dále do Ruska. Z celé trasy se dobrodruh nejvíce obává právě přejezdu Sibiře. „Teplota tam může klesnout až na minus 80 stupňů. A to navíc nerad jezdím na kole,“ smál se v rozhovoru pro britský list The Guardian. Pokud cestu zvládne, překoná Beringův průliv a dostane se až na Aljašku, vymění kolo za běžecké boty. A až se v listopadu 2011 vrátí do New Yorku - přesněji na molo číslo jedna přístavního Battery Parku, měl by prý znovu vážit „svých“ 75 kilogramů. A proč se mladý učitel vůbec rozhodl, že celou akci podnikne? „Vždycky říkám, že je to jen kvůli tomu, abych zapůsobil na dívky v barech. Ale ve skutečnosti se snažím získat peníze pro charitu, která pomáhá sirotkům například v Nepálu,“ řekl Martin, který chce organizacím věnovat celý výtěžek z triatlonu - ten by měl dosáhnout až jednoho milionu liber.

Autor: