6. června 2008 19:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neshody u zelených

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

PRAHA Poslankyně zelených Věra Jakubková zvažuje, že vystoupí z poslaneckého klubu nejmenší vládní strany. Stěžuje si hlavně na komunikaci v šestičlenné frakci, případný odchod z klubu však podle ní zatím není na pořadu dne. Jakubková se společně s další poslankyní SZ Olgou Zubovou už několikrát postavily proti záměrům vlády a přidaly se k opozici.

"Já doufám, že k odchodu nebude žádná příčina. Ale pokud se situace v poslaneckém klubu nezmění, tak je to jedna z možností. Nemám to v úmyslu udělat ani teď, ani hned, ale je třeba tu situaci řešit, je vážná," řekla Jakubková novinářům. "Je to až ta poslední možnost řešení," doplnila Zubová s tím, že by sice s Jakubkovou případně opustily klub, ale nikoli řady vládní koalice.

Změnit by se měla podle nich hlavně komunikace v klubu, způsob projednávání zákonů i jejich zařazování na program schůze. "Dostáváme se do situace, že nevíme, co bude obsahem, jaké je stanovisko. Toto si myslím, že není v pořádku," uvedla Jakubková. O vystoupení ze strany či složení mandátu neuvažuje. "Pokud by se situace nezměnila, tak samozřejmě to je řešení. Ale já ještě jednou opakuji, že bychom nechtěly vypadat jako ty, které opouštějí koalici," zdůraznila Zubová.

Předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques nemá informace o tom, že by se Jakubková chystala klub opustit. "O tom, že by paní kolegyně Jakubková chtěla náš klub opouštět, nevím, nevěřím tomu. Myslím, že je to možná nějaká novinářská zkratka," uvedla. Souhlasí s tím, že komunikace je základ úspěchu, a věří, že si zelení vše vysvětlí mezi sebou. Důvodem, proč ne všichni mají informace, které požadují, může být podle ní neúčast na
zasedání klubu.

Vláda na obě poslankyně nemůže spoléhat například při ratifikaci smluv s USA o umístění radaru v Brdech. Jakubková loni jako jediná z koaličního tábora nepodpořila státní rozpočet na příští rok. Chtěla, aby stát dával víc peněz na ekologickou dopravu, klíčového hlasování se nezúčastnila. Pokud by Jakubková se Zubovou skutečně klub opustily, zůstali by v něm čtyři poslanci. Z toho dva, Martin Bursík a Ondřej Liška, sedí jako ministři ve vládě. Ve sněmovně by tak "nastálo" fungovali jen dva poslanci zelených: Kateřina Jacques a Přemysl Rabas. Klub by však nezanikl, protože
k jeho vzniku je podle jednacího řádu sněmovny zapotřebí minimálně tří poslanců. Počet nezařazených poslanců by tak stoupl na pět. Pokud by chtěli založit vlastní klub, měli by smůlu. K tomu je podle pravidel zapotřebí alespoň deseti poslanců.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz