8. března 2010 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nesmrtelný Chuck Norris oslaví 70. narozeniny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Chuck Norris | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chuck Norris | foto: Reprofoto

Přestože jeho filmy dnes již většinou budí shovívavý úsměv a jeho herecký rejstřík se skládal především z dobře provedených úderů a kopů, byl Chuck Norris svého času uznávanou hvězdou akčních filmů.

Ve středu sedmdesátiletý Američan má své fanoušky dodnes, i když jeho popularitu drží nad vodou především recesistické hnutí na internetu, které několikanásobnému mistru světa v karate připisuje nejrůznější nadpřirozené schopnosti.

Kult Chucka Norrise

Kdyby záleželo jen na jeho filmové kariéře, byl by Chuck Norris dnes již zapadlou připomínkou jedné etapy akčních filmů. Jenže ve virtuálním světě žije recesistický kult nesmrtelného a nadpřirozeného Chucka Norrise - muže, který povolil Bohu stvořit svět, umí dělit nulou a rozbrečí i cibuli. Jeho ctitelé na fanouškovských stránkách vytvořili celou mytologii hercových údajných schopností, které charakterizuje výrok: "Někteří lidé nosí pyžamo se Supermanem. Superman nosí pyžamo s Chuckem Norrisem." O Norrisově popularitě v této sféře svědčí i to, že jeho jméno nesla nedávno odhalená celosvětová síť, která napadala počítače, z nichž pak bylo možné krást data o jednotlivých uživatelích.

Chuck Norris se narodil 10. března 1940 v Oklahomě jako Carlos Ray Norris.

Je nejstarším ze tří synů Indiána z kmene Čerokézů a irské baptistky. Po střední škole se dal k armádě a stal se letcem první třídy. Sloužil v Koreji, kde se učil judu a dalším bojovým uměním. V roce 1968 získal titul mistra světa v karate a udržel jej až do roku 1974.

Do filmového zákulisí poprvé nahlédl jako odborný poradce na karatistické scény při natáčení snímku Demoliční četa (1968). Své schopnosti a zkušenosti plně uplatnil až po boku Bruce Lee v jeho posledním kung-fu filmu Cesta draka/Drak přichází (1972).

Když mu bylo 34 let, skončil s aktivní sportovní kariérou a věnoval se výuce bojových umění. Měl vybudoval svou síť škol v Los Angeles, kterou ale odprodal a s utrženým kapitálem chtěl expandovat do celých Spojených států.

Za dva roky však zkrachoval. Aby se dostal ze špatné finanční situace, dával soukromé lekce. Jedním z jeho žáků byl i slavný herec Steve McQueen, který Norrise přemluvil, abych to zkusil u filmu.

Díky své tělesné zdatnosti a bojovým schopnostem se prosadil jako hvězda laciných akčních snímků, v nichž nejčastěji ztělesňoval neohrožené ochránce spravedlnosti a mstitele bezpráví (Správní chlapi nosí černou, Oko za oko, Delta Force). V letech 1993 až 2001 byl hlavním aktérem televizního seriálů Walker, Texas Ranger, který se několikrát objevil i na obrazovkách českých televizí.

Chuck Norris má bratra Aarona, který je režisérem několika jeho filmů, jako třeba Hitman 3: Likvidátor (1991). Oba bratři také založili filmovou společnost Norris Brothers.

Norris, který je podruhé ženatý a má čtyři děti, je aktivním přívržencem konzervativní politiky a angažuje se v kampaních republikánských politiků.

Za vlády prezidenta George Bushe staršího působil jako jeho poradce pro sport a tělovýchovu. Často se účastní také charitativních akcí, z nichž ta nejznámější se nazývá Vykopněte drogy z Ameriky (Kick drugs from America).

Organizuje školy pro problémové děti a je tvůrcem vlastního bojového umění Chun Kuk Do.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz