30. prosince 2008 10:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nesplněné sliby roku 2008

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Oprava významné brněnské památky, vily Tugendhat, měla být již v plném proudu. Nestalo se tak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava významné brněnské památky, vily Tugendhat, měla být již v plném proudu. Nestalo se tak. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Oprava vily Tugendhat v plném proudu, opravené náměstí Svobody a před obchodním domem Centrum pomník k poctě Thomase Alvy Edisona. I tak mělo Brno vypadat na konci roku, kdyby se naplnily sliby jeho funkcionářů. Mají na to jediný den, jinak se jejich sliby společně s dalšími přesunou do kategorie „nesplněné“.

Opravou vily Tugendhat se primátor Roman Onderka zapřísahal před statisíci diváků v televizních Otázkách Václava Moravce. „Mohl bych říct, že to může být asi tak zhruba druhý kvartál příštího roku, to znamená roku 2008. Měli bychom si ho asi všichni poznačit,“ prohlásil Onderka v listopadu 2007.

Místo toho radnice stále nedořešila ani otázku projektu, pouze po sérii stále gradujících sporů rozhodla, že zruší staré výběrové řízení na projektanta a v novém bude hledat stavební firmu, která si projekt zajistí sama. Jeho zadání však magistrát stále oficiálně nezveřejnil, dojde na to pravděpodobně v prvních měsících nového roku.

O něco lépe jsou na tom radní se slibem napravit chyby na špatně zrekonstruovaném náměstí Svobody. Slib zněl do konce roku - a naplněn je z menší části. Firma to nestihla před vánočními oslavami. Přibyla část laviček a košů. Další úpravy včetně nevysazených stromů se opět dostaly na seznam restů. Snad se objeví v příštím roce.

Podobně také politici slibovali, že na konci roku bude u obchodního domu Centrum stát pomník od výtvarníka Tomáše Medka připomínající tři žárovky a tím Thomase Alvu Edisona, jehož vynález ozářil dnešní Mahenovo divadlo jako první divadelní budovu v Evropě. V tomto směru ale magistrátní úředníci alespoň jednu úpravu udělali: Po kritice LN termín instalace pomníku a úpravy okolního prostranství vypustili z městských internetových stránek.

Skluz nabírají i další projekty včetně podzemních garáží před Janáčkovým divadlem či vedle Nové radnice. Náměstek primátora Ladislav Macek i další jeho kolegové tvrdili, že jedny nebo druhé by mohly začít vyrůstat už letos, zatím ani jedny nemají povolení.

To ostatně nemá ani nový fotbalový stadion za Lužánkami. Souhlas měl podle červnového vyjádření radních dostat na podzim. Nedostal, alespoň ale v jeho sousedství začala demolice zchátralého zimního stadionu a budování mobilního kluziště.

Primátor Roman Onderka se mýlil i tehdy, když sliboval, že nebude problém prodat městský hotel Myslivna v Kohoutovicích. Novinářům tvrdil, že hovořil se zástupci agentur a zájem byl. Ve skutečnosti ale výběrové řízení vyšlo naprázdno. Radní ale nejsou jedinými, kdo slibují, ale sliby neplní.

Stále se totiž nepodařilo uzavřít mezivládní dohodu potvrzující trasu dálnice z Brna do Vídně přes Mikulov. Ta měla být podepsaná už na podzim, ale na poslední chvíli z ní sešlo. Nyní ji má podepsat velvyslanec ve Vídni, ale potřebné autogramy na ní stále nejsou.

Právě tak již měly například stát hotely na jihu Brna. Ten vedle administrativního centra Spielberk se měl otevírat na podzim, ve skutečnosti to bude až za několik let.

Radost snad udělalo jen porušení slibu, že lední medvědí dvojčata Bill a Tom opustí brněnskou zoo ještě do konce roku a každé poputuje jinam. Populární dvojice nakonec v Brně zůstane déle, takže si jí obyvatelé města mohou naplno užít.


SLIB NENÍ TŘEBA PLNIT TŘEBA CELÉ STOLETÍ

Většina letošních nesplněných slibů se v Brně zřejmě podaří naplnit v dalších letech. Na rekordmana, který letos
dosáhl sta let, tak nedosáhnou. Je jím slib
brněnských radních z roku 1908 obnovit gotickou
královskou kapli, která stála na nároží Veselé ulice
a Dominikánského náměstí. Šlo o tak velký skvost, že ji
tehdejší politici nechali místo zboření rozebrat a opakovaně
ji slíbili znovu postavit. Ani letos, v roce stého výročí slibu,
však radnice ani nenakročila k jeho splnění.

  • 3Diskuse