Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Neviditelné Španěly střídají v čele unie rozhádaní Belgičané

Evropa

  7:15
BRUSEL/PRAHA - Evropské unii ode dneška na půl roku předsedá Belgie – země, kde vládne premiér v demisi a rozpory mezi Valony a Vlámy se vyostřují.

Vlajky Evropské unie před sídlem Evropské komise foto: Shutterstock

Když při českém předsednictví v první polovině loňského roku padla vláda Mirka Topolánka, na Prahu se snesla vlna kritiky. Zejména kvůli tomu, že zatahujeme domácí rozpory do fungování Evropské unie. Belgie je na tom dost podobně. Dnes přebírá předsednictví od Španělska, v zemi vládne kabinet v demisi a nová vláda nejspíš nastoupí během šestiměsíčního šéfování EU. Ostré komentáře se ale téměř neozývají.

Čtěte více

Belgie není nováčkem
Důvodů se nabízí hned několik. Za prvé Lisabonská smlouva vyzdvihla pozici prezidenta EU na úkor předsednictví. Takže kdo daný půlrok šéfuje unijnímu bloku, není zas tak důležité. Pokud jde o Belgičany, ti se v tomto případě nemusí cítit o něco ochuzení, protože jeden Belgičan už Evropské unii vládne, a sice bývalý belgický premiér a nynější prezident EU Herman Van Rompuy.

Čtěte více

Za druhé Belgie je jednou ze zakládajících zemí unie a předsedat jí bude už podvanácté, takže není žádným nováčkem. Za třetí většina unijních institucí sídlí v Bruselu, takže veškerá koordinace bude pro Belgii jednodušší. "Navíc Belgie je hodně proevropská, což se o Češích říct úplně nedalo," citovala ČTK Karla Lannooa ze Střediska pro výzkum evropské politiky.

Všechny tyto výše zmíněné věci však nic nemění na tom, že rozhádanost uvnitř Belgie bude mít na unijní jednání určitě vliv.

Další podrobnosti o novém předsednictví Evropské unie si přečtěte v deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!