17. října 2007 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Neville Chamberlain byl cynický kšeftař

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 2. 10.: Muž, který mával mírem

Pan Brzobohatý se snaží ve svém článku vykreslit Nevilla Chamberlaina v poněkud příznivějším světle než jej zná moje generace, která zažila mnichovský diktát v roce 1938. Chamberlain se prý tehdy v Mnichově poctivě a zásadově mýlil. Použít těchto kladných příslovcí ve spojení s něčím tak hanebným, jako byla mnichovská „dohoda“, je zcela protismyslné. I Adolf Hitler byl poctivě a zásadově přesvědčen, že dělá dobro pro svou vlast, když pošle několik milionů lidí do plynu.
„Mír“, který Chamberlain sjednal v Mnichově pro „naši generaci“, vydržel jedenáct měsíců. Chamberlain ovšem nebyl žádný mírotvorce. Byl to krátkozraký, cynický politický kšeftař, který byl ochoten za zdánlivé výhody pro svou zemi zaprodat osud menších národů. Díval se na ně s pohrdáním britského kolonizátora 18. století.
Hitlerovi dělal pokorného slouhu a horlivého pošťáka, který úslužně doručoval té zemi ve střední Evropě, „o které my nic nevíme“, stále se zhoršující podmínky „dohody“. Hitler se mu za to odměnil tím, že poslal na Londýn bomby.
Chamberlain zůstane v paměti našeho národa jedním z nejhorších zločinců, který by býval patřil na lavici obžalovaných v Norimberku, kdyby ho včas neskolila rakovina.
Buďme však spravedliví. Naštěstí byli i stateční Britové, byl buldočí bojovník Winston Churchill, a naštěstí ještě žije pan Winton, který zachránil 669 našich dětí před Hitlerem.
Ing. František Škornička, Praha
Najdete na Lidovky.cz