Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Než skončí tahanice, může být pozdě.‘ Lidé matce s rakovinou posílají peníze na léčbu

Česko

  5:00
PRAHA - „Než se vše vyřeší, nebo proběhne soud, může být již pozdě“. Těmito slovy zakončil jeden ze čtenářů serveru Lidovky.cz vzkaz redakci v souvislosti s případem čtyřiačtyřicetileté pacientky Hany Dvořákové. O něm redakce informovala v pondělí s tím, že jde o další spor onkologicky nemocného pacienta v boji s pojišťovnou kvůli proplacení drahé léčby. A nejde o jedinou reakci ze strany čtenářů, podobně laděných vzkazů přišlo serveru Lidovky.cz kolem dvaceti. Vlna solidarity po medializaci udělala nemocné pacientce radost.

Pacientka Hana Dvořáková foto: Lidovky.cz

„Dozvěděl jsem se díky vašemu článku o onemocnění a starostech s úhradou biologické léčby paní Hany Dvořákové. Obracím se na vás s dotazem, jestli je možné paní Dvořákové nějakým způsobem finančně pomoci,“ napsal jeden ze čtenářů do redakční schránky krátce po vydání videoreportáže serveru Lidovky.cz. Podobně laděných vzkazů, leckdy doprovázených osobním příběhem, dorazilo kolem desítky.

Další spor pacienta s pojišťovnou

Lidé se rozhodli Haně Dvořákové, nemocné pacientce a matce dvou dětí z Brozan nad Ohří, pomoci. Rozohnil je totiž, jak vyplývá z jejich komentářů, přístup Všeobecné zdravotní pojišťovny, která odmítá její poměrně nákladnou léčbu uhradit. Jde tak o další spor onkologicky nemocného pacienta se zdravotní pojišťovnou kvůli proplacení „alternativní“ léčby.

Čtyřiačtyřicetiletá matka dvou dětí, momentálně v invalidním důchodu, se více než pět let léčí s rakovinou. V roce 2012 jí byla diagnostikováno rakovina v posledním stádiu s metastázemi na plicích, zasažena byly i poplicnice a pohrudnice.

Po negativních zkušenostech odmítá pacientka chemoterapii, nasadila proto biologickou léčbu (imunoterapii). Mezi zmíněnými typy jsou výrazně rozdíly. Jednoduše řečeno: cílená biologická léčba na rozdíl od té „klasické“ zasahuje jen nemocí postižené buňky, nikoli ty zdravé, pacient proto nepociťuje tolik nežádoucích účinků. 

S biologickou léčbou měla Dvořáková dobré zkušenosti již z dřívější doby. Po dobu dvou let totiž byla zapojena do bezplatné studie léku. Ta poté skončila a pacientka nepociťovala žádné potíže. V tomto roce se ovšem rakovina vrátila v plné síle. Vyšetření ukázalo na vzácnou mutaci genu ROS 1, kterou bývá v Česku postiženo přibližně jen deset pacientů ročně. 

Chemoterapii odmítá

Dvořáková po domluvě s vlastní lékařkou začala užívat lék Xalkori, který taktéž spadá do kategorie „biologická léčba“. Chemoterapii už odmítla znovu podstupovat, zejména kvůli tomu, že ji úplně vyřadila z běžného provozu. Neměla ani takové účinky, jaké by měla mít. 

Zato po užívání léku Xalkori pacientce výrazně ustoupily potíže, jak dokazují i dokumenty, které má server Lidovky.cz k dispozici. Navzdory opakovanému doporučení lékařky ale Všeobecná zdravotní pojišťovna nechce finančně náročný lék uhradit. Měsíční léčba vyjde pacientku na sto tisíc korun. 

Mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý nechtěl pro server Lidovky.cz konkrétní případ komentovat, s ohledem na mlčenlivost plynoucí ze zákona. V obecné rovině se ale vyjádřil takto: „Jaká léčba a komu může být hrazena z veřejného zdravotního pojištění, neurčují jednotlivé zdravotní pojišťovny, ale platná legislativa“.

Zákon o veřejném zdravotním pojištění přitom umožňuje individuální posouzení situace: „Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce“. 

finanční pomoc

Transparentní účet: 3088992123 / 0800. Případně je možné jej dohledat i na stránkách obce Brozany nad Ohří, kde je možné vystavit i potvrzení o daru.

Právě v některých dříve medializovaných případech zdravotní pojišťovny změnily původní zamítavé stanovisko. V zákoně totiž mimo jiné stojí: „S výjimkou případů, kdy hrozí nebezpečí z prodlení, je poskytnutí zdravotních služeb podle předchozího odstavce vázáno na předchozí souhlas revizního lékaře.“

Pacientka Hana nyní zvažuje další krok. Jeden z nich počítá s podáním nové žádosti VZP, do níž by znovu se svou ošetřující lékařkou sepsala pozitivní dopady biologické léčby na její organismus. Ostatně důkazem toho může být i zpráva redakci po vyšetření, které Dvořáková podstoupila ještě před vydáním videoreportáže. Kontrola totiž ukázala na další znatelné zmenšení nádoru.

Do doby, než pojišťovna rozhodne, musí pacientka spoléhat na finanční pomoc ze strany veřejnosti. Na první dávku jí přispěla rodina, druhou etapu už uhradila z peněz, které se dosud sešly na transparentním účtu.

„Cením si veškeré pomoci a podpory. Kdyby nebylo lidí, kterým moje situace není lhostejná, nemohla bych si jít ve středu vyzvednout krabičku léků na další měsíc. Je to můj nejcennější dárek k Vánocům. Jsem vděčná za pomoc a přitom je mi pořád trapně, že prosím o peníze na léky. Doteď se nedokážu srovnat se situací, kdy mi děti od sousedů, Věrka a Pavel, přinesly peníze, které daly dohromady a přály mi hodně zdraví,“ řekla serveru Lidovky.cz Dvořáková.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...