Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nižší platy pro zkušené zdravotníky

Česko

Sestry s dlouholetou praxí si mají pohoršit o víc než 9000 měsíčně na základním platu. Odbory jsou proti.

PRAHA Zdravotníkům se nelíbí navrhované změny tarifních platů. Ministerstvo práce a sociálních věcí minulý týden přišlo s návrhem, podle kterého by už zdravotníci nedostávali přidáno na základním platu podle odpracovaných let, zato by mohli dostávat větší odměny podle uvážení nadřízeného. Zároveň by tarif klesl o deset procent.

Jenže v Odborovém svazu zdravotnictví a sociálních služeb nevěří, že by nemocnice a ústavy opravdu přidali lepším zdravotníkům. To by totiž mohly udělat už dnes, kdyby na to měly peníze. Tabulky je prý až tak moc nesvazují.

„Vyhlásila jsem soutěž o sestru, která má stoprocentní osobní příplatek. Já takovou neznám. Ten prostor tedy je už dnes,“ říká místopředsedkyně svazu Ivana Břeňková. „Když ředitelé využijí současná pravidla, mohou dát sestře 48 tisíc měsíčně. Po navrhované změně se sestra na toto maximum nebude moci dostat,“ tvrdí Břeňková. Odboráři se naopak obávají, že by nemocnice platy snížily. Dnes proto jednají o dalším postupu. „Máme podporu ke stávkové pohotovosti, uvidíme, jak rozhodne výkonná rada,“ řekla včera Břeňková.

Tabulkové platy fungují ve zdravotnictví ve fakultních nemocnicích a některých krajských. V ostatních mají zdravotníci běžné mzdy.

Zdravotní sestry by se snížením tarifu dostaly do zvláštní situace. Ještě loni jim měli zaměstnavatelé přidat 2500 korun měsíčně, protože jich je nedostatek. Příští rok by zase hrozil pokles platů. Podle mluvčí České asociace sester Ireny Pejznochové přitom důvody, proč se sestrám přidávalo, stále trvají. „Motivace sester k setrvání v profesi i návratu do profese je pořád stěžejní,“ říká Pejznochová.

Navíc podle ní u sester není od věci přidávat jim podle let praxe. „V ošetřovatelství jsou velmi důležité zkušenosti, které nasbírají,“ uvádí Pejznochová.

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová upozorňuje, že možnost odměnit zkušenosti zůstane. „Chápu, že získávání zkušeností je u zdravotníků důležité. Proto opatření doplňuje větší možnost osobního ohodnocení až do výše 200 procent tarifu, dnes to je do 100 procent,“ uvádí Plívová. Až o více než 10 tisíc by podle návrhu přišli i někteří lékaři. Už teď přitom lékařské odbory hrozí hromadnou výpovědí, pokud do konce roku nedostanou výrazně přidáno. „Je to úplně nepřijatelné. Chceme přidat, přijde mi šílené, aby nám ještě třetinu sebrali,“ říká Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu. „Není žádná civilizovaná země, která by nerespektovala léta praxe,“ tvrdí Engel.

Návrh na změnu tarifních tabulek je v připomínkovém řízení a platit má od příštího roku. Podle mluvčího ministra Vlastimila Sršně budou změny tarifů ve zdravotnictví ještě předmětem jednání. Jestli klesnou zdravotníkům platy, to bude záležet případně až na využití nové tabulky v praxi. V nemocnicích bude záležet na jejich ředitelích a na tom, jak jim budou zdravotní pojišťovny platit za péči.

***

JAK KLESNOU PLATY * Desátá platová třída, kde je největší část zdravotních sester, je nyní odstupňovaná podle počtu odpracovaných let. Sestry tak mají pevnou část platu od 15 960 do 24 020 korun. * Nejzkušenější sestry by mohly přijít až o 9650 hrubého měsíčně. Podle prvního návrhu by totiž braly sestry v 10. platové třídě tarifní plat 14 370 korun. Podle druhého návrhu by jim náleželo od 14 370 do 18 630 korun, vrcholu by dosáhly sestry po 16 letech praxe, pak už by jim tarifní plat nerostl. * Lékař ve 14. platové třídě zas dnes bere na tarifní složce platu podle praxe od 22 110 do 33 240 korun, nově by měl 19 900, nanejvýš 25 790 korun.

Autor: