Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Nobelovka architektů“ 2010

Česko

Nejprestižnější uznání v architektuře – Pritzkerovu cenu – letos získali zakladatelé japonského studia SANAA Kazuyo Sejimaová a Ryue Nishizawa.

LOS ANGELES / PRAHA Odborná porota, jež každoročně zasedá v Los Angeles, letos již po dvaatřicáté vybrala světovou architektonickou špičku a udělila jí nejprestižnější uznání v oboru – Pritzkerovu architektonickou cenu (PAP). Letošní laureáti z japonského studia SANAA Kazuyo Sejimaová a Ryue Nishizawa se tak zařadí po bok znělých jmen Renza Piana či Richarda Rogerse a dalších.

„Neobyčejným způsobem zacházejí s fenoménem spojitosti prostoru, světla, průhledů a materiálu,“ uvedla porota při vyhlašování laureátů. „Jejich práce je objevováním základních vlastností architektury, jejímž výsledkem je obdivuhodná přímost, střídmost a úsporné užití prostředků,“ dodala také podle deníku The New York Times.

Čtyřiapadesátiletá Sejimaová a čtyřiačtyřicetiletý Nishizawa obdrželi cenu, jíž se často přezdívá „Nobelovka architektů“, za veškeré tvůrčí aktivity studia SANAA, jež společně založili v roce 1995. Porota však s ohledem na místo vyhlašování zdůraznila zejména projekty realizované ve Spojených státech, a sice budovu Nového muzea současného umění v New Yorku (NMCA) a dále takzvaný Skleněný pavilon, jenž je sídlem muzea města Toledo v Ohiu.

Dvojice tvůrců se však pyšní autorstvím mnoha dalších pozoruhodných staveb rozmístěných po celém světě a většinou se zaměřuje právě na budovy muzeí, výstavních prostorů a vzdělávacích institucí, v nichž je nanejvýš nutné zabývat se otázkou dostatku a možnosti regulace denního světla. V domácím prostředí lze jmenovat kupříkladu budovu O-Muzea v Naganu či sídlo Muzea 21. století v Ishikawě. Porota však vysoce ocenila také komerční budovu v Tokiu, jež je sídlem módního návrháře Christiana Diora, či přístavní stanoviště trajektů v Naoshimě.

V zemích, jež jsou blíže na dosah českým obdivovatelům současné architektury, pochází z ateliéru Sejimaové a Nishizawy například budova divadelního a kulturního centra DeKunstelinie v nizozemském Almene, sídlo designérské školy Zollverein v německém Essenu či pozoruhodný objekt vzdělávacího centra Rolex při Polytechnice ve švýcarském Lausanne.

První žena na benátském bienále Studio SANAA, jehož název vznikl složením prvních a posledních písmen příjmení dvojice zakladatelů a přidáním písmene A zkracujícím anglický výraz „associates“ (společníci), již v roce 2005 získalo profesionální uznání ve formě Ceny Rolfa Schocka, kterou v oboru vizuální tvorby každoročně udílí švédská Královská akademie umění. Letos byla také Sejimaová – jako první žena v historii – vybrána do role kurátorky na Bienále architektury v Benátkách.

Letošní Pritzkerovu cenu, jejíž součástí je kromě bronzové památeční medaile také finanční částka ve výši sta tisíc dolarů (zhruba milion devět set tisíc korun), přijedou zakladatelé studia SANAA slavnostně převzít 17. května na newyorský Ellis Island. V historii udílení prestižní ceny, kterou založili slavní mecenáši z Chicaga, manželé Jay a Cindy Pritzkerovi, jsou Sejimaová a Nishizawa čtvrtými laureáty z Japonska.

***

„Výsledkem je obdivuhodná přímost, střídmost a úsporné užití prostředků.“

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč